1. Uluslararası Eminönü Sempozyumu Sona Erdi

1. Uluslararası Eminönü Sempozyumu Sona Erdi

1. Uluslararası Eminönü Sempozyumu sona erdi.

1. Uluslararası Eminönü Sempozyumu Sona Erdi

1. Uluslararası Eminönü Sempozyumu sona erdi.

İstanbul Ticaret Odası'nda düzenlenen sempozyumun sonunda, oturum başkanları kendi bölümlerinde işlenen konulara ilişkin bilgi verdi.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Edibe Sözen, Eminönü'nde ticaretin yerini başka unsurların aldığını belirterek, ''Cağaloğlu'nda medya vardı, gittiler. Burası tam anlamıyla bir dönüşüm yaşadı'' dedi.

Eminönü'nün ''seyirlik merkez'' olarak kabul edilmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Sözen, ilçenin aynı zamanda ilin en büyük ve en eski üniversitesi olan İÜ'ye evsahipliği yapması dolayısıyla ''bilgi merkezi'' olarak da değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Eminönü'nün ''üretim değil, seyirlik merkez'' olduğunu yineleyen Prof. Dr. Sözen, ''Hem Topkapı Sarayını gezdirmeye çalışacağım, hem de alakasız ticaret alanlarından kar etmeye çalışacağım... Bu yanlış'' diye konuştu.

Prof. Dr. Edibe Sözen, Eminönü'nün çok önemli bir misyonu olduğunu vurgulayarak, ilçenin, kültürel hafıza yeri olduğunu söyledi.

İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şafak Ural da Eminönü Belediyesi'nin sempozyumu düzenleyerek tarihi bir misyonu yerine getirdiğini kaydetti.

İstanbul'un tarihi ve ticari bir başkent olduğuna işaret eden Prof. Dr. Ural, İstanbul'a hayat veren ticaretin görmezden gelinemeyeceğini dile getirdi.

-''EMİNÖNÜ'NÜ KONUŞMAK 3 GÜNE SIĞMAZ''-

Sempozyumun kapanış konuşmasını yapan Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, sempozyumla bölgenin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha görüldüğünü belirterek, ''Sempozyumda pek çok şey konuşuldu. 'Eminönü'nün her taşı bir tarih' diyoruz ya, belki de her taşını ayrı ayrı konuşmalıyız. Eminönü'nü konuşmak 3 güne sığmaz'' dedi.

Sempozyuma katılanlara ve katkı verenlere teşekkür eden Er, sözlerini şöyle tamamladı:

''İlkini yaptık, iyisini yaptık. Hayatın, insanların bize verdiği bir sorumluluk var. Bu sorumluluğun yerine getirilmesi noktasında mevcudu geleceğe taşımada yakaladığımız fırsatı değerlendireceğiz. Bu yıl birincisini düzenlediğimiz sempozyumun, gelecek yıllarda da devam etmesini, kurumsal kimlik kazanmasını umut ediyorum.''