1. Uluslararası Adana Edebiyat Festivali

1. Uluslararası Adana Edebiyat Festivali

Adana Büyükşehir Belediyesi Altın Koza A.ş. ve Adana Edebiyat Girişimi'nin Düzenlediği 1. Uluslararası Adana Edebiyat Festivali, 5-7 Nisan 2007 Tarihleri Arasında Gerçekleştirilecek.

1. Uluslararası Adana Edebiyat Festivali

Adana Büyükşehir Belediyesi Altın Koza A.Ş. ve Adana Edebiyat Girişimi'nin düzenlediği 1. Uluslararası Adana Edebiyat Festivali, 5-7 Nisan 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Özgür Pencere Edebiyet Sanat Derneği, Çukurova Edebiyatçılar Derneği ve Adana Kültür Sanat Derneği'nin oluşturduğu Adana Edebiyat Girişimi yetkilisi Dr. Şebnem Tuncel, Adana'nın Edebiyat dünyasında köklü bir geçmişi olduğunu belirterek, "Bu festivalde edebiyatın nabzı atacak ve çağdaş edebiyatın soluğunu doyacağız" dedi. Tuncel, bütün sanatların temeli edebiyatı gündeme getirmeyi eski ve yeni kazanımları toplumla buluşturmayı, Adana'nın kültür sanat düzeyinin yükselmesine katkıda bulunmayı amaçladıklarını kaydetti.

Festival etkinlikleri kapsamında, 5 Nisan 2007 Perşembe günü "Çağımız Şiirine Bakışlar" ve Çağımız Şiirinde Bölgemiz" konulu paneller ile şiir dinletileri; 6 Nisan 2007 Cuma günü "Çağımızda Öykü ve Roman", "Çağımız Öyküsüne ve Romanına Bakışlar" konulu paneller, yazar-öğrenci buluşmaları, edebiyat öyküleri dinletisi; 7 Nisan 2007 Cumartesi günü "Çağımızda Deneme Eleştiri" ve "Komşu Edebiyatları" paneli düzenlenecek.

Festivale yurt dışından Filistin Gazeteciler ve Yazarlar Birliği Başkanı Tahsin Halebi, Filistinli Şair Yazar May Galili, İranlı Şaird Hamid Reza Shekarsari, İranlı çevirmen Sharareh Kamrani, Arap Yazarlar Birliği Üyesi Abdulkadir Abdeli, Suriye Kültür Bakanlığı Basın Bürosu Müdürü Nejmiddin Samman da katılacak.

(AC-AB-SN-SN-Y)

Kaynak: İHA