1 Nisan Haberleri

1 Nisan haber, 1 Nisan son dakika haberleri ve gelişmeleri.

1 Nisan - 29.5.2020
Sürdürülebilirliğin Oscar'ları 7 yaşında!
Sürdürülebilir İş Ödülleri için başvurular 1 Nisan'da başladı. Toplam 14 kategoride yapılacak başvurular, 15 Haziran'a kadar devam edecek.
1 Nisan - 29.5.2020
Libya'da BAE bandıralı tanker limana yanaştırılmayıp kıyıda bekletildi
Avrupa Birliği Konseyi de 1 Nisan'da, Libya açıklarındaki gemilerin denetlenmesi, yasa dışı petrol ticareti ve silah ambargosunun tam olarak uygulanması için Yunanca "barış" anlamına gelen "IRINI" ismi bir operasyon başlattıklarını duyurmuştu.
1 Nisan - 28.5.2020
GÜNDEM / 28 Mayıs 2020
6 Nisan 1920YASAMA YÜRÜTME SİYASET1- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Uluslararası Göç Filmleri Festivali'nin dijital platformda düzenlenen tanıtım toplantısına katılacak.
1 Nisan - 27.5.2020
Guterres: "Küresel ateşkes çağrılarım pandemiye rağmen somut eyleme dönüşmedi"
BM'nin Libya'da 1 Nisan ve 18 Mayıs arasında 58 sivilin öldüğünü ve 190 sivilin ise yaralandığını belgelediğini belirten Guterres, savaş bölgelerinde sivillerin korunmasına yönelik ise neredeyse hiçbir ilerleme kaydedilmediğini söyledi.
1 Nisan - 27.5.2020
Afganistan'da 900 Taliban üyesi serbest bırakıldı
Mahkum takası "Afganistan'a Barışı Getirme Anlaşması" 29 Şubat'ta, ABD ile Taliban arasındaki görüşmelere ev sahipliği yapan Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen törenle imzalanmıştı. ABD ve Taliban arasında mahkum takası yapılacağı da belirtilen anlaşmada, "Taliban olarak bilinen ve ABD tarafından bir devlet olarak tanınmayan Afganistan İslam Emirliği üyesi 5 binden fazla mahkum, karşı taraftan da 1000'den fazla mahkum Afganlar arasında siyasi diyaloğun başlayacağı 10 Mart 2020 tarihine kadar serbest bırakılacak." maddesi yer almıştı. Takasın, iki taraf arasındaki görüşmelerin başlayacağı 10 Mart'ta gerçekleşmesi gerekiyordu ancak Kabil'deki siyasi anlaşmazlıklar sürecin ertelenmesine neden olmuştu. Mahkum takası için 3 kişilik Taliban heyeti 1 Nisan'da başkent Kabil'e gelmişti.
1 Nisan - 26.5.2020
ABD'de Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 100 bini geçti
Ancak ABD'de asıl salgın nisan ayında başladı. Nitekim 1 Nisan'da ülkede 214 bin 375 vaka varken, bu rakam 15 Nisan'da 641 bin 778'e, 30 Nisan'da ise 1 milyon 95 bine ulaştı.
1 Nisan - 25.5.2020
Antalya'da mobil mini konserler bayrama renk kattı
Mobil konserler kapsamında Kepez Mahmut Celalettin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi yurdunda 1 Nisan'dan itibaren izolasyon altına alınarak kontrollü bir şekilde işe gidip gelmeleri sağlanan infaz koruma memurları da unutulmadı.
1 Nisan - 22.5.2020
MSB'den faaliyetlere ilişkin bilgilendirme yapıldı Açıklaması
Sık sık kesilen ve zaten yetersiz olan elektrik, başta Allouk su tesisi olmak üzere Resulayn ve Tel-Abyad'daki su kuyularının tam kapasite ile çalışmasını engellemiş, bölgede su sorunu yaşanmasına neden olmuş, kış koşullarında elektriksiz ve susuz yaşam, bölge halkına çok büyük sıkıntı ve zorluklar yaşatmıştır." Rusya ile kurulan temas sonucu 1 Nisan'dan itibaren bölgenin 70 megavatlık elektrik ihtiyacının sadece 10 megavatlık kısmının temininin sağlandığını ve Tel-Abyad ile Resulayn elektrik hatları ve trafo merkezlerinin büyük bir kısmının onarıldığını belirten Denizer, şöyle devam etti: "PKK/YPG terör örgütünün baskısı nedeniyle yetersiz olan ve sık sık kesilen elektriğe rağmen, alınan ilave tedbirlerle Allouk su tesislerinden istifade eden Tel Tamir ve Haseke'de yaşayan insanların temiz su ihtiyacı mart ayından itibaren karşılanmıştır.
1 Nisan - 20.5.2020
Hakkari'de terör mağduru aileler yuvalarına kavuştu
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nazmi Yakar, yaptığı açıklamada, vatandaşların bölücü terör örgütü mensuplarının çukur eylemleri nedeniyle mağdur olduğunu söyledi. Hasar tespit çalışmaları sonucu evlerinin ağır hasar gördüğü belirlenen vatandaşlar için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut idaresi Başkanlığınca Yüksekova'da 5 bölgede 3 bin 63 konutun ihalesinin 2016'da yapıldığını belirten Yakar, şöyle konuştu: "Bu konutlarda 1. bölgedeki 1. ve 2. etapta biten 1256 konut tamamlanmış olup bu konutların kuraları Yüksekova noterince 21 Eylül 2019 ile 4 Ocak 2020 tarihleri arasında kuralar çekilerek hak sahipleri olan vatandaşlarımız belirlendi. 1 Nisan 2020'de verilmesi planlanan konutlar Kovid-19 salgını nedeniyle bugüne ertelenmiştir.
1 Nisan - 15.5.2020
Irak'ta İran'ın psikolojik harp etkisi
ABD hem askeri birliklerini daha korunaklı üslere çekerken hem de İran yanlısı Şii milislerin mağlubiyet söylemini kırmaya çalıştı. 1 Nisan'da ABD Başkanı Donald Trump İran veya vekillerinin Irak'ta ABD birlikleri ya da varlıklarına saldıracağına yönelik istihbarat aldıklarını ve eğer bu gerçekleşirse İran'ın çok ağır bir bedel ödeyeceğini belirtti.
1 Nisan - 15.5.2020
Van'da Kovid-19 sürecinde Genel Sağlık Sigortası hizmetleri aksatılmadan yürütüldü
Sosyal Güvenlik İl Müdürü Göksoy, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Covid-19'un ana gündem olduğu bu günlerde Kurum Başkanımız Sayın İsmail Yılmaz'ın yoğun çalışmaları ve hızlı çözümleri ile çok büyük bir imtihan verip, Sosyal Güvenlik Kurumu olarak birçok alanda vatandaşlarımızın yanında yer aldık. Salgın süresinde vatandaşlarımızın en çok hizmet aldığı Genel Sağlık Sigortası (GSS) hizmetlerimiz aksatılmadan yürütülmektedir. Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik reformundan önce sosyal güvenlik kuruluşları farklı olduğu için sigortalılar sadece mensup oldukları sosyal güvenlik kuruluşunun verdiği sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyordu ve herkesin sağlık hizmetlerine eşit şekilde erişme imkanı yoktu. Genel sağlık sigortasının uygulamaya konulmasıyla birlikte kişilerin ekonomik gücüne ve isteğine bakılmaksızın, ortaya çıkacak hastalık riskine karşı, toplumun bütün fertlerinin sağlık hizmetlerinden eşit, ulaşılabilir ve etkin bir şekilde faydalanması sağlanmıştır. Üstelik, Sosyal Güvenlik kapsamında olmayan vatandaşlarımız, aylık 88,29 TL. (2020 yılı için) Genel Sağlık Sigortası Primi ödeyerek, özel Hastanelerde dahil tüm Hastanelerden, aile fertleri dahil olmak üzere bu sistemden faydalanabilmektedirler. Ayrıca 18 yaş altındaki bütün çocuklarımız da koşulsuz şartsız GSS kapsamındadır" Bu süreçte emekli, iş veren ve çalışanlara da farklı alanlarda destekler verildiğini belirten Göksoy, açıklamasında şunları kaydetti: "Cumhurbaşkanımızın talimatları ile en düşük emekli aylığı 1.500'ye çıkarılmıştır. Pandemi döneminde geçici iş göremezlik alan sigortalılarımızın, rapor ücretleri geciktirilmeksizin ödenmektedir. Yine, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 1 Nisan 2020 ila 30 Haziran 2020 tarihleri arasında mücbir sebep halinde olduğu kabul edilen sektörlerde faaliyet gösteren iş yerlerinde 4/a kapsamında sigortalı çalıştıran özel sektör işverenlerinin ödeyeceği mart, nisan ve mayıs aylarına ilişkin sigorta primleri gecikme zammı veya cezası olmadan 6 ay ertelenmiştir.
1 Nisan - 13.5.2020
Rusya'da yangınlara neden olan solunum cihazının kullanımı durduruldu
Açıklamada, 1 Nisan sonrası üretilen Aventa-M solunum cihazlarının kullanımının durdurulduğu kaydedildi.
1 Nisan - 9.5.2020
Afganistan'da 150 Taliban üyesi daha serbest bırakıldı
Mahkum takası "Afganistan'a Barışı Getirme Anlaşması" 29 Şubat'ta, ABD ile Taliban arasındaki görüşmelere ev sahipliği yapan Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen törenle imzalanmıştı. ABD ve Taliban arasında mahkum takası yapılacağı da belirtilen anlaşmada, "Taliban olarak bilinen ve ABD tarafından bir devlet olarak tanınmayan Afganistan İslam Emirliği üyesi 5 binden fazla mahkum, karşı taraftan da 1000'den fazla mahkum Afganlar arasında siyasi diyaloğun başlayacağı 10 Mart 2020 tarihine kadar serbest bırakılacak." maddesi yer almıştı. Takasın, iki taraf arasındaki görüşmelerin başlayacağı 10 Mart'ta gerçekleşmesi gerekiyordu ancak Kabil'deki siyasi anlaşmazlıklar sürecin ertelenmesine neden olmuştu. Mahkum takası için 3 kişilik Taliban heyeti 1 Nisan'da başkent Kabil'e gelmişti.
1 Nisan - 8.5.2020
Şehit MİT mensuplarının ifşa edilmesine ilişkin davanın ilk duruşması 24 Haziran'da
Sanıklardan Barış Terkoğlu'nun tutukluluğunun devamı kararı, diğer sanıklarda olduğu gibi oy birliğiyle değil, oy çokluğuyla alındı. Karara bir üye hakim tarafından muhalefet edildi. Üye hakimin karşı yazısında, şu ifadeler kullanıldı: "Sanık Barış Terkoğlu'nun üzerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti, 5651 sayılı yasanın 4. ve 6. maddeleri uyarınca sanığın dosyadaki mevcut deliller kapsamında atılı suç nedeniyle bulunduğu görevi, sanığa ait HTS analiz raporu, diğer sanıklar Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç beyanlarının aksine kuvvetli suç şüphesini gösterir delil olmaması ile sanığın kaçma şüphesini gösterir herhangi bir durum olmaması hususları birlikte değerlendirildiğinde sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesinin ölçülülük ilkesiyle bağdaşmayacağı, bu haliyle sanık Barış Terkoğlu'nun adli kontrol altına alınarak tahliyesine karar verilmesi gerektiği kanaatiyle sayın çoğunluğun tutukluluk halinin devamı yönündeki kararına katılmıyorum." Dosyada "kısıtlama" kararı Sanıkların HTS analiz raporlarına konu olan kayıtların karşılaştırılması amacıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) müzekkere yazılarak sanıkların 1 Ocak ve 1 Nisan 2020 tarihleri arasındaki arayan, aranan ve baz bilgilerini gösterir HTS kayıtlarının gönderilmesinin istenilmesine hükmeden heyet, kamu güvenliğini nazara alarak dosya içeriklerinin 3.
1 Nisan - 8.5.2020
Bitkisel trans yağa 'yüzde 2' sınırı getirildi
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Tarım ve Orman Bakanlığının hazırladığı 'Türk Gıda Kodeksi Gıdalara Vitaminler, Mineraller ve Belirli Diğer Öğelerin Eklenmesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' Resmi Gazete'de yayımlandı. Getirilen düzenlemeye göre, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde son tüketiciye arz edilecek olan bütün bitkisel ve bitkisel kaynaklı gıdalardaki trans yağ miktarı yüzde 2'yi geçemeyecek. Hayvansal kaynaklı yağlarda doğal olarak bulunan trans yağ ise kapsam dışı bırakıldı.Düzenlemenin, Dünya Sağlık Örgütü'nün öngördüğü şekilde yapıldığı ve gıda işletmelerine 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçiş süresi verildiği belirtildi. Ayrıca trans yağ düzenlemesinin Avrupa Birliği'nde 1 Nisan 2021 tarihinde uygulamaya gireceği ve böylece Türkiye'nin Avrupa Birliği'nden 3 ay önce trans yağ kısıtlamasını hayata geçirmiş olacağı ifade edildi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: 1 Nisan Haberleri | 1 Nisan Haber - Haberler - Sayfa 5 - 1 Nisan haberleri, son dakika 1 nisan haber ve gelişmeleri burada. Beşiktaş'tan TFF'ye 2020-2021 Süper Lig sezonuna isim önerisi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25.11.2020 08:53:55. #1.14#
title