1. Karadeniz Oyunları Açıldı

1. Karadeniz Oyunları Açıldı

Trabzon, Giresun ve Rize'de Düzenlenecek 1. Karadeniz Oyunları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Katıldığı Seremoniyle Açıldı.

1. Karadeniz Oyunları Açıldı

Trabzon, Giresun ve Rize'de düzenlenecek 1. Karadeniz Oyunları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldığı seremoniyle açıldı.

Hüseyin Avni Aker Stadı'nda gerçekleştirilen seremoni, oyunlara katılan Rusya, Arnavutluk, Azerbaycan, Gürcistan, Romanya, Ukrayna, Yunanistan, Bulgaristan, Ermenistan ve Moldovalı sporcuların seyircileri selamlamasıyla başladı.

İzleyicileri son olarak, 290 sporcunun yer aldığı Türk kafilesi selamlarken, bu sırada tribünlerde büyük coşku yaşandı. Sporcuların geçişinin ardından İstiklal Marşı okundu.

Seremoniyi, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, konuk ülkelerin spor bakanları ile protokol tribününde izleyen Başbakan Erdoğan, kısa bir açılış konuşması yaptı.

Başbakan Erdoğan, ''Bütün dost ve kardeş ülke kafilelerine 'hoşgeldiniz' diyoruz. Tarihi bir organizasyona tanıklık ettikleri için teşekkür ediyorum'' dedi.

Kazasız, belasız, kaliteli, heyecanlı ve bol madalyalı müsabakalar temenni ettiğini ifade eden Erdoğan, ''Daha hızlı, daha yüksek ve daha güçlüyü temsil eden Karadeniz ülke sporcularını tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Sevgi, dostluk ve barışa katkıda bulunması, hayırlı olması dileğiyle 1. Karadeniz Oyunları'nı resmen açıyorum'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının ardından tüm sporcular adına voleybolcu Naz Aydemir, ''sporcu yemini''ni okudu.

Engelli sporcu Korhan Yamaç, dünya şampiyonu güreşçi Mehmet Akif Pirim, dünya şampiyonu tekvandocu Bahri Tanrıkulu, milli atlet Elvan Abeylegesse, basketbolcu İbrahim Kutluay'ın taşıdığı meşaleyle Şenol Güneş olimpiyat meşalesini yaktı.

Pyro ve lazer gösterilerinin ardından, 200 kişiden oluşan Trabzon Kolbastı ekibi, muhteşem bir gösteri sundu.

Gecede, Anadolu'nun çeşitli yörelerine ait halk oyunları, 2007 yılının Mevlana Yılı olması nedeniyle sema gösterileri ile uçan adam şovları yapıldı.

Seremoni, Sertap Erener'in sevilen şarkılarını seslendirdiği konserle sona erdi.

1. Karadeniz Oyunları'nın açılışı için sembolik olarak 1 YTL'den satılan biletler, kısa sürede tükendi. Kapılarının saat 17.30'da açılmasıyla stadı dolduran yaklaşık 20 bin seyirci, gösterileri coşkuyla izledi.

Açılış seremonisine, basın mensupları da yoğun ilgi gösterdi. Açılış için 12'si yabancı uyruklu olmak üzere 220 gazetecinin akredite olduğu öğrenildi.

Kaynak: AA