1. Hayvancılık Semineri

1. Hayvancılık Semineri
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 1. Hayvancılık Semineri düzenlendi.

Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 1. Hayvancılık Semineri düzenlendi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Sarı, müdürlük konferans salonunda düzenlenen seminerde Edirne'nin ülke hayvancılığında önemli illerden biri olduğunu söyledi.

Son zamanlarda kente iyi şekilde hayvancılık yatırımı yapıldığını belirten Sarı, "Edirne'deki hayvancılık işletmelerinde 155 bin 984 büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Bu işletmelerin neredeyse tamamı küçük ve orta ölçekli aile işletmeleridir. Büyükbaş hayvan mevcudumuzun yüzde 73'ü ve üzeri holstein ırkı ve melezi yüzde 15'i montofon ırkı ve melezi, yüzde 9'ü simental ırkı ve melezi, yüzde 3'ü ise yerli ve diğer ırklardan oluşmaktadır. Trakya şap hastalığından arilik statüsü kazanmıştır. Biz de bu statünün devamı için aşılama, salgın hastalıklarla mücadele ve bu konudaki eğitim çalışmalarına önem vermekteyiz." diye konuştu.

Konuşmaların ardından İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Serhat Alkan, Prof. Dr. İsmail Abaş, Prof. Dr. Abdullah Kayar ve Prof. Dr. Ömür Koçak, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği hastalıklar ve karşılaşılan sorunlar konulu bir sunum yaptı.

Seminere, borsa ve birlik başkanları ile hayvan yetiştiricileri katıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Çok Okunan Haberler

title