1 Dakikada 11 Bin 725 Kelime Okudu

1 Dakikada 11 Bin 725 Kelime Okudu

Gaziantep'te 10 yaşındaki Tarık Yiğit, noter huzurunda 1 dakikada 11 bin 725 kelime okuyarak dünya rekoru kırdı.

1 Dakikada 11 Bin 725 Kelime Okudu

Gaziantep'te 10 yaşındaki Tarık Yiğit, noter huzurunda 1 dakikada 11 bin 725 kelime okuyarak dünya rekoru kırdı. Yiğit, Amerikalı Mariel Aragon'un 6 bin kelimelik rekorunu geçti.

Hataylı 4'ncü sınıf öğrencisi Tarık Yiğit, geçen yıl sınıf öğretmeni babası Hasan Basri Yiğit ile birlikte uzman eğitimci Selahattin Yaylamaz'ın Okuma Okulu Eğitim Akademisi'nde düzenlenen hızlı okuma ve algılama teknikleri eğitimine katıldı. Dakikada 125 kelime ile hızlı okumaya başlayan Yiğit, 30 saatlik bir eğitimin ardından dakikada 750 sözcüğe ulaştı. 1 ay sonra tekrar eğitimlere katılan Yiğit buradan da bin 500 kelimeye çıktı. Zaman zaman yapılan eğitimlerle seviyesini yükselten öğrenci, 10 bin kelimeye kadar ulaştı. 15- 20 bin kelimenin sınırlarını da zorlayan Yiğit, daha sonra Hatay'da 16 bin öğrencinin girdiği sınavda 100 soruyu 20 dakikada eksiksiz olarak doğru cevaplandırarak birinci oldu.

Yiğit, son olarak Gaziantep Sanko Park Alışveriş Merkezi'nde noter huzurunda rekor denemesi gerçekleştirdi. Rekor denemesinden önce alıştırmalarda bulunan öğrenci, daha sonra 'Çılgın Öğretmen' adlı kitabın 67 sayfasını 1 dakikada okudu. 11 bin 725 kelimeye ulaşan öğrenci, Amerikalı Mariel Aragon'un 6 bin olan rekorunu ikiye katlayarak, 'Dünyanın en hızlı okuyan insanı' olmayı başardı.

'BU ÇOCUĞUN GELECEĞİ ÇOK PARLAK'

Tarık Yiğit'i kırdığı rekordan dolayı kutlayan Uzman Eğitimci Selahattin Yaylamaz şunları söyledi:

"Tarık okuyor, anlatıyor, sorduklarımıza çok net cevaplar verebiliyordu. Fakat bunun bir sınavla tescillenmesi gerekiyordu. Hatay'da kendi düzeyindeki 16 bin öğrencinin girdiği tespit sınavında 100 soruyu 20 dakikada tamamlayıp eksiksiz birinci oldu. Bu da bizi çok heyecanlandırdı. Tekrardan okuma çalışması yaptık, ölçüm yaptık. En son dakikada yaklaşık 12 bin kelime okudu. Hem de çok net anlıyor ve biliyor. Bu da bizim için gurur vesilesi. Türkiye'ye armağan olsun. Dünyada şu ana kadar bilinen rekor 13 yaşında iken 6 bin kelime okuyan Amerikalı Mariel Aragon. Tarık, dünyanın en hızlı okuyan öğrencisi oldu. Bu çocuğun geleceği çok parlak. Ülkemize kazandırmamız gerekiyor."

BİLİM ADAMI OLMAK İSTİYOR

Kırdığı rekordanmutlu olduğunu belirten Tarık Yiğit de, "125 ile başlamıştım. Sonra 750'ye çıktım. Kendimi daha da geliştirdim. Bana eğitimi veren Selahattin hocama çok teşekkür ediyorum. Kendimi beğenmişlik olmasın ama, rekoru kırdığım için de gurur duyuyorum. İleride bilim adamı olmak istiyorum" diye konuştu.

Baba Hasan Basri Yiğit de oğlu ile gurur duyduğunu söyledi. - Gaziantep