YSK 2014 Seçmen Sorgulama Sistemi - YSK Seçmen Sorgulama - Nerede Oy Kullanacağım?

18 Şubat 2014 18:30

YSK seçmen sorgulama sistemi ile oyunuzu nerede kullanacağınızı öğrenin! YSK seçmen sorgulama bağlantısı haberimizdedir. YSK seçmen sorgulamadan nerede oy kullanacağınızı kolayca öğrenin.

YSK 2014 Seçmen Sorgulama Sistemi - YSK Seçmen Sorgulama - Nerede Oy Kullanacağım?

YSK (Yüksek Seçim Kurulu) seçmen sorgulama. Nerede oy kullanacağınızı bilmiyorsanız ya da nerede oy kullanacağınızı öğrenmek istiyorsanız YSK resmi web sayfasında bulunan seçmen sorgulama sistemini kullanabilirsiniz. 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde nerede oy kullanacağınızı ya da seçmen listesinde bulunup bulunmadığınızı öğrenmek için YSK Web Portal'da bulunan (www.YSK.gov.tr) "nerede oy kullanacağım" bölümünden oyunuzu nerede kullancağınızı kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. YSK "Nerede Oy Kullanacağım" bağlantısı ve konu hakkında bilgiler aşağıdadır.

2014 yerel seçimleri yaklaşırken seçmen listesinde ki yerinizi YSK'dan öğrenebilirsiniz. Seçmen listesine hiç zahmet çekmeden YSK web portaldan ulaşabilirsiniz. YSK tarafından hizmete sunulan bu uygulama seçmenleri rahatlatıyor. YSK tarafından seçmenlere sunulan bu uygulama hiç bir ücret gerektirmiyor. YSK Web Portal sayfasına giriş  yaptığınızda karşınıza çıkan sayfada haberler kısmının hemen altında ki bölümde " YSK Kararları, Genelgeler, İlke Kararları, Sandık Öncelikli Seçim Sonuçları, Yurt Dışı Seçmen Sorgulama ve Nerede Oy Kullanacağım" kutucukları bulunuyor. "Nerede Oy Kullanacağım" kutucuğuna tıkladığınızda YSK Nerede Oy Kullanacağım kısmı açılıyor. Bu kısımda sizden; "nüfusuna kayıtlı olduğunuz il ve ilçe, t.c. kimlik numaranız, kimliğinizde bulunan cilt no, aile sıra no ve sıra no" isteniyor. YSK Nerede Oy Kullanacağım bölümünde sizden istenilen bilgileri eksiksiz olarak doldurduğunuzda nerede oy kullanacağınızı öğrenmiş oluyorsunuz.

Konu ile ilgili olarak bilgi veren YSK yetkilileri, belirtilen süre içerisinde seçmen niteliğine sahip olduğu halde muhtarlık bölgesi askı listesinde ismi bulunmayanlar, 30.03.1996 tarihinde ve daha önce doğanlar, başka bir muhtarlık bölgesi askı listesinde yazılı olup da sürekli olarak oturmak amacıyla listenin askıya çıkartıldığı muhtarlık bölgesine gelenler, öğrenci olup seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyenler, muhtarlık bölgesi askı listesinde kendisine ait kimlik veya adres bilgilerinde yanlışlık veya eksiklik bulunanlar, nüfus bilgisi değişenler, askerlikte terhis olan, yada asteğmenliğe nasbedilen ancak silah altında bulunmaları nedeniyle askı listelerinde kaydı bulunmayanlar ve yine aynı nedenle kayıtları dondurulmuş bulunanların listedeki durumu değiştirmeleri istendi.

Yapılan açıklama da şu bilgilere yer verildi: 'Kasıtlı suç nedeniyle haklarında verilen mahkumiyet kararları kesinleşmekle birlikte henüz ceza infaz kurumuna alınmayan veya koşullu salıverilen ancak hak ederek tahliye edileceği süreyi dolduramayanlar ile uzun süreli cezası ertelenenler, 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 408. maddesinde belirtilen ve ayırt etme gücü olan ilgilinin yaşlılığı, engelliliği, deneyimsizliği veya ağır hastalığı sebebiyle işlerini gerektiği gibi yönetememesi sebeplerine bağlı olarak kendi istekleri üzerine verilen kısıtlama kararı kesinleşenler, tutuklu ve taksirli Suçlardan Hükümlü askı listesinde yanlışlık veya eksiklik bulunanlar, Tutuklu ve Taksirli suçlardan hükümlü bulunduğu halde askıya çıkartılan tutuklu ve taksirli suçlular askı listesine yazılamamış bulunan seçmenlerin bizzat kendilerine ait bilgi ve belgeleriyle birlikte İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına müracaatlarıyla kayıtlarını yaptırmaları veya düzeltmeleri gerekiyor.

YSK WEB PORTAL İÇİN TIKLA

YSK NEREDE OY KULLANACAĞIM İÇİN TIKLA

YSK WEB PORTAL'DAN BAŞKA  HANGİ BİLGİLERE ULAŞABİLİRSİNİZ?

YSK Web Portal, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) kendi resmi web sayfasıdır. YSK Web Portal sayfasından, YSK Nerede Oy Kullanacağım'ın yanı sıra; YSK Kararları, YSK tarafından yayınlanan Genelgeler, YSK İlke Kararları, YSK Sandık Sonuçları, YSK Yurt Dışı Seçmen Sorgulama Sistemi, YSK Duyuruları, YSK ilgili etkinlikler ve YSK hakkında haberlere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca YSK Web Portal aracılığı ile Resmi Gazete, TC Kimlik No Sorgulama, Mevzuat Bilgi Sistemi, Türkiye.gov.tr, Emeklilik İşlemleri sayfalarına da ulaşabilirsiniz.


Haberle İlgili Yorumlar


Bu haberle ilgili yorumunuzu yazın:
Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.