Twitter'a Nasıl Girilir?

21 Mart 2014 13:24

Başbakanlık Basın Müşavirliği gece 'Twitter kapatılabilir' açıklaması yaptı. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Twitter kapatıldı. Peki Twitter'a nasıl girilir?

Twitter'a Nasıl Girilir?

Başbakanlık Basın Müşavirliği'nin 'TWİTTER kapatılabilir' açıklamasından kısa bir süre sonra TWİTTER'a erişim engellendi. BTK'nın site bilgileri sorgu sayfasında WWW.TWİTTER.COM adresi sorgulandığı zaman site hakkında alınan mahkeme kararları ile birlikte "TİB tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır" ibaresi yayınlandı. TWİTTER kapatıldı. TWİTTER ne zaman açılacak? TWİTTER ne zamana kadar kapalı kalacak? TWİTTER'a girmenin yolları nelerdir? TWİTTER ile ilgili soruların cevapları haberimizde.

ERİŞİM ENGELLENDİ

TİB Başkanlığı TWİTTER sitesine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı kararı doğrultusunda koruma tedbiri uygulandığını açıkladı. Telekominikasyon İletişim Başkanlığı'nın internet sitesinde yapılan sorgulamada da "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı (TMK 10. maddesi ile görevli)'nin 20.03.2014 tarih ve sayılı kararına istinaden TİB tarafından koruma tedbirinin uygulandığı" ibaresi yer aldı. 

BAŞBAKANLIK: KAPATMAKTAN BAŞKA ÇAREMİZ YOK

Başbakan Erdoğan Bursa'da düzenlendiği miting "TWİTTER mwitter kökünü kazıyacağız" demiş ve ülke gündemine açıklamaları bomba gibi gibi düştü. Bu açıklamaların ardından Başbakanlık'ta bir duyuru ile "Kapatmaktan başka çaremiz olmayabilir" diye açıklama yaptı. 

Başbakanlık Basın Müşavirliği, Başbakan Erdoğan'ın Bursa'daki "TWİTTER, mwitter kökünü kazıyacağız" sözlerine böyle açıklık getirdi:

 "Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Bursa mitingindeki konuşmasında TWİTTER hususunda kullandığı ifadelerde, hukuki bir duruma işaret edilmektedir. Halihazırdaki durumda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bazı linklerin kaldırılmasına ilişkin mahkemelerden çıkarmış oldukları kararların uygulanması konusunda TWİTTER yetkililerinin duyarsız kaldıkları bir süreç söz konusudur. Nitekim bu süreç zarfında mahkeme kararları doğrultusunda TİB gerekli girişimlerde bulunmuş, ancak TWİTTER yetkilileri bu taleplere duyarsız kalmıştır. 

Mahkeme kararlarını umursamama, hukukun gereğini yerine getirmeme biçimindeki bu tutumda bir değişiklik gözlenmemesi halinde, vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için teknik olarak, TWİTTER'e erişimin engellenmesinden başka çare kalmayabileceği belirtilmektedir.

Başbakanımız da Bursa'daki konuşmasından bu olguya dikkati çekmiş bulunmaktadır"

BAŞBAKAN BURSA MİTİNGİNDE AÇIKLADI

Başbakan Erdoğan Bursa mitinginde "Mahkeme kararı çıktı. TWİTTER'ın mivitırın hepsinin kökünü kazıyacağız.Uluslararası camia şöyle der böyle der. Hiç beni ilgilendirmiyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin gücünü görecekler. Bunun özgürlükle mözgürlükle alakası yok" demişti.

TİB BAŞKANI NE DEMİŞTİ

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, internette yüzde 100 yasaklamanın ancak kablo keserek olacağını belirterek, "Kabloyu kesmeden internette engelleme olmaz" demişti. Acarer yeni internet düzenlemesiyle TİB'e verilen yasaklama yetkisi çok nadir kullanılacak bir yetki demişti.

TWITTER HAKKINDA TEDBİR KARARLARI

BTK'nın internet sitesinde yapılan sorgulamada uygulanmakta kararlar şu şekilde:

TWITTER NE ZAMANA KADAR KAPALI?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, vatandaşların şikayetleri üzerine, TWİTTER'da kişilik haklarının ve özel hayatın gizliliğinin ihlali nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerince erişimi engelleme kararları verildiğini bildirdi. BTK, "Yurt dışı merkezli söz konusu internet sitesinin, Türk mahkemelerinin kararlarına uyarak hukuka aykırı içerikleri çıkardığı takdirde, tedbir amaçlı uygulanan erişimin engellenmesine son verileceği" bilgisini verdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan yapılan açıklamada, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın, 5651 sayılı kanun ve diğer ilgili mevzuat hükümlerine göre çalışmalarını yürüttüğü anımsatıldı.

Vatandaşların şikayetleri üzerine, TWİTTER'da kişilik haklarının ve özel hayatın gizliliğinin ihlali nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerince erişimi engelleme kararlarının verildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"TWITTER, ÇABALARIMIZA DUYARSIZ KALDI"

"Bu kararlar, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na ulaşmış ve başkanlığımız tarafından içeriğin çıkarılması TWİTTER'dan istenmiştir. Ancak, mahkeme kararlarının uygulanması hususunda tüm iyi niyet çabalarımıza karşılık TWİTTER bu kararlara duyarsız kalmış ve mahkeme kararlarını tanımamıştır. Yurt dışı merkezli söz konusu internet sitesi Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin vermiş olduğu kararları yok saymıştır.

Bu nedenle, vatandaşlarımızın ileride telafisi mümkün olmayacak mağduriyetlerinin önlenmesi için başka bir seçenek kalmadığından mahkeme kararları doğrultusunda TWİTTER'a erişimin engellenmesi tedbiri uygulanmıştır. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, hukuk devleti ilkesi çerçevesinde mahkeme kararlarını uygulamakla yükümlüdür."

"AYKIRI İÇERİKLER KALDIRILINCA ERİŞİM NORMALE DÖNER"

Açıklamada, "yurt dışı merkezli söz konusu internet sitesinin, Türk mahkemelerinin kararlarına uyarak hukuka aykırı içerikleri çıkardığı takdirde, tedbir amaçlı uygulanan erişimin engellenmesine son verileceği" bildirildi.

Başbakan Erdoğan Bursa'da düzenlendiği miting "TWİTTER mwitter kökünü kazıyacağız" demiş ve ülke gündemine açıklamaları bomba gibi gibi düşmüştü. Bu açıklamaların ardından Başbakanlık bir duyuru ile "Kapatmaktan başka çaremiz olmayabilir" dedi.

TİB TWITTER'A ERİŞİMİ DURDURDU

Yaşananların ardından, TİB Başkanlığı TWİTTER sitesine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı kararı doğrultusunda koruma tedbiri uygulandığını açıkladı. Erişimin engellenmesinin ardından diğer sosyal medya platformlarında "Yasaklı sitelere nasıl girilir?" paylaşımı başladı.

"TWITTER'A NASIL GİRİLİR"

TWİTTER'a girmek için bilgisayarlarda DNS ayarlarını değiştirmek ya da VPN uygulaması satın almak gerekiyor. Google'a VPN yazarsanız, satın alabileceğiniz ya da belli süre bedava kullanabileceğiniz programları siz gösterecektir. Bu programlarla istediğiniz sitelere girebilirsiniz. 

MOBİL'DE YASAKLARI AŞMAK İÇİN YAPILACAKLAR

Akıllı telefon ve tabletlerde mobil olarak TWİTTER'a girebilmek için Google Play ya da Apple Store'dan "Hotspot Shield" ya da "onavo protect" programını indiriniz.

WİNDOWS 8 DNS AYARLARI DEĞİŞTİRME:

 

Ekranda bilgisayara bağlı olan ağ bağlantıları görüntülenecektir. Listeden kullandığınız ağ bağdaştırıcınıza sağ tıklayın ve önümüze açılan menüden "özellikler" i seçin. Wireless kullanılan bir bilgisayarda "Wireless Network Connetion" yazanı sağ tıklıyoruz. 

Önümüze "Wireless Network Connection Özellikleri" penceresi çıkıcak. Pencerede yer alan listeden "Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)" seçeneğine çift tıklayın.

Ardından ekrana gelen pencerede "Aşağıdaki DNS Sunucu adreslerini kullan" seçeneğini seçip, tercih edilen ve diğer DNS sunucu alanlarına sırasıyla "4.2.2.1″ ve "4.2.2.2″ yazıyoruz ve tamam diyerek pencereleri kapatın. İstediğiniz siteye girebilirsiniz artık.

BAŞBAKAN'IN SÖZÜ AKILLARA GELDİ

Yasaklı sitelere giriş yöntemleri 2008 yılı sonlarına doğru YouTube'un yasaklı olduğu dönemde 'YouTube'a girilmiyor' sözleri üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'Ben giriyorum, siz de girin' demiş ve günlerce bu sözler gündemden düşmemişti.

 


Haberle İlgili Yorumlar


Bu haberle ilgili yorumunuzu yazın:
Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.