Turgut Altınok kimdir?

26 Eylül 2013 15:52

Turgut Altınok'un adı siyasi kulislerde Milliyetçi Hareket Partisi ( MHP )'nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak çıkarılacağı geçiyor. Turgut Altınok kimdir?

Turgut Altınok kimdir?

AK Parti kurucularından olan ve MHP'den Ankara Keçiören Belediye başkanlığı da yapan TURGUT ALTINOK Ankara kulislerinde MELİH GÖKÇEK'in en büyük rakibi olarak görülüyor.

Ankara siyasetinin önemli ve renkli isimlerinden TURGUT ALTINOK 1957 yılında Ankara'nın Bala İlçesinde dünyaya geldi. İlkokulu Keçiören Fevzi Atlıoğlu İlkokulu'nda, Ortaokulu ve Liseyi, Keçiören Kalaba Lisesi'nde bitirdi.

Turgut Altınok, üniversite Öğrenimini ise Azerbaycan Uluslararası Üniversitesi Hukuk Bölümü'nde yaptı. Kazakistan Abay Devlet Üniversitesi tarafından Uluslararası İlişkiler dalında Profesörlük payesi aldı. Türk dünyası kültürünün ve Türkiye-Azerbaycan kardeşlik ilişkilerinin geliştirmesine katkılarından dolayı Azerbaycan VEKTOR Uluslararası İlim Merkezi tarafından fahri doktora payesi verildi.

37 yıl süreyle Keçiören'de oturanTURGUT ALTINOK 1974-1980 yılları arasında Ülkü Ocaklarında görev aldı. 25 yaşında MÇP Keçiören İlçe Başkanlığı'na getirildi, 26 yaşında Ankara İl Başkanlığı, 28 yaşında Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği, 29 yaşında MHP Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı. 30 yaşında, 27 Mart 1994 seçimlerinde MHP'nin adayı olarak Keçiören'e Belediye Başkanı seçildi.

Turgut Altınok 18 Nisan 1999 seçimlerinde ise FAZİLET PARTİSİ'nden Keçiören Belediye Başkanı seçildi, Fazilet Partisi'nin kapatılmasının ardından AK PARTİ'ye katıldı. 28 Mart 2004 Yerel Seçimlerinde AK PARTİ'den yeniden Keçiören Belediye Başkanı seçildi. Bir sonraki seçimde Büyükşehir adayı olma talebi geri çevrilip yeniden Keçiören'den aday olması önerilince AK PARTİ'den ayrıldı. Altınok evli ve 2 kız, 2 erkek çocuk babası.


Haberle İlgili Yorumlar


Bu haberle ilgili yorumunuzu yazın:
Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.