Tuncer Kılınç Kimdir? (Milli Güvenlik Kurulu eski Genel Sekreteri)

12 Ağustos 2013 12:16

Tuncer Kılınç, Türk asker ve Milli Güvenlik Kurulu eski Genel Sekreteri.

Tuncer Kılınç Kimdir? (Milli Güvenlik Kurulu eski Genel Sekreteri)

1960 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1973'te Kara Harp Akademisi'nden mezun olan Kılınç, NATO'da en uzun süre görev yapan Türk paşası unvanına sahiptir. 1999'da orgeneralliğe terfi ettikten sonra 3. Ordu Komutanlığı 2001 yılında da Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği görevinde bulundu. TUNCER KILINÇ, MGK genel sekreteri iken Çin, Rusya, İran ve Suriye ile ittifak kurma tezini gündeme getirmesiyle tanındı. TUNCER KILINÇ, Büyük Ortadoğu Projesi karşıtı ve NATO'nun görevleri ve amaçları dışına çıktığını belirten görüşlerinden dolayı Amerika'nın tepkisini çekti. Amerika ve İsrail'in küresel çıkarlarına karşı tepkili görüşleri ile tanınır. Bulunduğu ortamlarda pek çok kez NATO'yu, ABD'yi ve AB'yi eleştiren açıklamalarda bulundu.

7 Ocak 2009'da Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındı. 5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında 13 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.


Haberle İlgili Yorumlar


Bu haberle ilgili yorumunuzu yazın:
Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.