Tuncay Kurtiz Hayatını kaybetti - Muhteşem Yüzyıl'da Şeyhülislam Ebu Suud'u, Ezel'in Ramiz Dayıs'ı Tuncay Kurtiz vefat etti

27 Eylül 2013 12:18

Ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Tuncay Kurtiz 77 yaşında hayatını kaybetti. Tuncay Kurtiz Muhteşem Yüzyıl'da Ebu Suud rolüyle yer alıyordu alıyordu. Tuncay Kurtiz Ezel Dizisinde Ramiz Karaeski rolü ile de fenomen olmuştu.

Tuncay Kurtiz Hayatını kaybetti - Muhteşem Yüzyıl'da Şeyhülislam Ebu Suud'u, Ezel'in Ramiz Dayıs'ı Tuncay Kurtiz vefat etti

Tuncel Kurtiz (d. 1 Şubat 1936, İzmit, Kocaeli , Türk sinema ve tiyatro oyuncusu, yönetmen, yapımcı, senarist. Babası Selanik doğumlu bir Türk bürokratı, annesi Boşnaktır. Üniversitede kısa bir süre hukuk fakültesinde, daha sonra ise filoloji, felsefe, psikoloji ve sanat tarihi bölümlerinde okudu; ancak hiçbirinden mezun olmadı. İlk kez 1959 yılında Dormen Tiyatrosu'nda oyunculuğa başlamış olan sanatçı, sinema filmlerinde rol aldı. Sürü filmiyle zirveye çıkan sanatçı, doğayla içiçe yaşamayı sever.

1981 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi senaryo ödülünü Nurettin Sezer ile birlikte kaleme aldığı Gül Hasan filminin senaryosuyla kazanmıştır.

Hacı ve Asi adlı TV dizilerinde başrol oynamıştır. 2009 yılının başında vizyona giren olan Güz Sancısı filminde Kamil Efendi karakterini canlandırmıştır. Aynı yıl yayına başlayan Ezel adlı dizide Ramiz Karaeski karakterini canlandırmış ve tanınırlığı daha da artmıştır.


2010 Yaz döneminde NTV yeşil ekranlarında Edremit'in Çamlıbel kasabasında eşi ve kayın biraderi ile birlikte işletmekte olduğu Zeytinbağı adlı butik otelde dostlarını ağırlayarak Tuncel Kurtiz ve Dostları adlı bir program yapmıştır. Aynı yıl BBC'nin Hayat (Life) belgeselini seslendirmiştir.

Birçok ulusal ve uluslararası ödülünün yanı sıra, Ekim 2011'de 48. Altın Portakal Film Festivali'nde Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı.


Haberle İlgili Yorumlar


Bu haberle ilgili yorumunuzu yazın:
Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.