Taşeron İşçi Son Dakika Haberleri! Taşeron işçileri yeni taşeron yasası ile neler bekliyor? (11.01.2014)

10 Ocak 2014 08:36

Taşeron için çalıştıkların kurumda sözleşme talep ettiklerini fakat taşeron yasasının taşeron çalışanlar için bu taleplerini yerine getirmediği gibi taşeron çalışanları için olumsuz yanları bulunduğunu belirten KAŞİP başkanı yeni sendika mı kuralım diye sordu.

Taşeron İşçi Son Dakika Haberleri! Taşeron işçileri yeni taşeron yasası ile neler bekliyor? (11.01.2014)

TAŞERON için çalıştıkların kurumda sözleşme talep ettiklerini fakat TAŞERON yasasının TAŞERON çalışanlar için bu taleplerini yerine getirmediği gibi TAŞERON çalışanları için olumsuz yanları bulunduğunu belirten KAŞİP başkanı yeni sendika mı kuralım diye sordu.
Türkiye'de sayıları milyonlarla ifade edilen TAŞERON İŞÇİlerin sendikalaşmanın yanı sıra siyasi parti kurarak hak arayışına gireceği seçeneği konuşuluyor.
TAŞERON İŞÇİYİ BEKLEYEN TEHLİKE?
Sendikalara üye oldukları takdirde iş akitleri tek taraflı olarak feshedilen TAŞERON İŞÇİler Ülkemizde dernekleşme modeliyle Türkiye'de hak aramayı başlattı. Kitlesel hareketliliği ile dikkat çeken Kamu Şirket Personelleri Derneği Genel Merkezi (KAŞİP) düzenlemenin olumsuz yanlarını görmeye başladıklarını belirtti.
TAŞERON İŞÇİLER NE İSTEDİ?
Kaşip genel başkanı N.Hakan Aydın yaptığı açıklamada"Biz 4857 sayılı iş hukukunda muvazaa durumları olması hasebiyle TAŞERON İŞÇİlerin yeni bir TAŞERON İŞÇİ yasası ile değerlendirilip kurumlarla sözleşme yapılmasını ve TAŞERON İŞÇİye bir statü tanınmasını en başından yani 12.01.2012 tarihinde belirttik. Lakin o vakit bir düzenleme yapılması gerektiğine karar veren hükümet kanadı 14 maddelik bir sorun çözme taslağı düşünerek bir süreç başlattı. Biz de bu sürece destek verdik kaşip olarak.
Çeşitli çalışmalar sayın Başbakanımızın da katıldığı çeşitli çalışma meclisi ve çalıştaylar yapıldı. Biz sendikal haklar, iş güvencesi, statü, maaşlarda düzenleme, mesai saatlerinde ve fazla mesai ücretlerinde düzenleme, banka promosyonu hakkı tanınması, yıllık izinlerde uygulamanın yasada belirtildiği gibi olması hanım kardeşlerimizin süt izinlerinin yasadaki gibi kullandırılması babalık izninin tanınması, askerliğe gidenlerin dönüşte işlerine geri alınması, kıdem tazminatı hakkının güvenceye alınması, 5188 sayılı iş hukukuna dayalı çalışan güvenlik personelinin polis statüsünde değerlendirilmesi gerektiği ile ilgili gelişmeler beklerken birkaç madde üzerinden tamamen işveren lehine ve kuralsız çalışmayı destekleyen birkaç madde lik bir düzenleme ile karşı karşıyayız" dedi.
YENİ DÜZENLEME EMEĞİ ÖLDÜRECEK!
Kaşip genel başkanı Hakan Aydın sözlerine şöyle devam etti, "Yeni düzenlemede TAŞERON İŞÇİnin asıl sorumlusu eskiden olduğu gibi kurum değil şirket olacak. Yani 4857/2. madde değiştirilecek. Bu vesile ile iş müfettişlerinin muvazaa kararı alma yetkisi düşürülmüş olacak. İşçi ile ilgili sorunlarda sorumluluk iş mahkemelerine verilecek iş mahkemeleri yasaya göre davranmak zorunda olduğu için artık kuralsız çalışma meşrulaştırılmış olacak.
Kıdem tazminatı fonu ile çalışan işçi haklarını aldığı için iş güvencesi ortadan kaldırılacak. Doğrudan sendika üyeliği olmazsa işçilerin önüne ciddi bir örgütlenme yasağı yasa ile sağlanmış olacak. İhale süreleri 3 ile 5 yıl arasında olsa bile en ufak bir sorunda asıl işveren şirketler olacağı için iş hayatı iki dudak arasına tam anlamıyla düşmüş olacak. Kaldı ki bu fonda işçinin kıdem tazminatı hakkı ayda 30 gün iken 20 güne düşürülmüş olacak. Bu fondan 15 yıl boyunca yararlanma imkanı olmayacak. Eski haklar fona devredilirken birçok işçinin hakkı küçültülmüş olacak" dedi.
TAŞERONLUK MEŞRULAŞACAK!
"İki maddede bile kamu alanında çalışan TAŞERON İŞÇİye böyle büyük zararlar veren bir düzenleme ile karşı karşıyayız" diyen Kaşip Genel Başkanı Hakan Aydın sözlerine şöyle devam etti, "TAŞERON İŞÇİ 4857 sayılı iş hukukundan müstesna tutulup yeni bir ad yeni bir çalışma ile yasal güvenceye alınmalı. Eğer bu yapılmazsa özel sektörde çalışan 10 milyon işçinin de sorunlarını çözmek hep zorlaşacak. Çünkü TAŞERON İŞÇİ örgütlü mücadele içinde ve sendikaların hükümete hükümetin de sendikalara götürdüğü talepler TAŞERON İŞÇİ derneklerinin yani kaşip'in redlerine takılmakta. Sendikalar da konu ile ilgili ne yapacağını şaşırmış durumda. TAŞERON İŞÇİ devletin işini yaptığı için haklı olarak devlet güvencesinde olmayı istemekte. Öte yandan iki madde ile taşeron işçinin iş hayatı sömürülüp emeğine balta vurulacak ücret düzenlemesi olarak ne yapılır bilinmez ama diğer maddeler nasıl çıkarsa çıksın bu olumsuzlukları ortadan kaldıramayacak" dedi.
YOKSA TAŞERON İŞÇİ KENDİ SENDİKASINI MI KURMALI?
Aydın,"Artık sendikal süreç kaçınılmazdır. 7 Kasım itibariyle ülkemizde e-sendika modeli uygulamaya konulacak. Bu TAŞERON İŞÇİ için örgütlenme açısından güzel bir fırsattır. Türkiye'de bu fırsatı en iyi ve örgütlü kullanması gereken camia TAŞERON İŞÇİdir. Haklarını almak istiyorsa yüreğini koymalıdır. Zaten noter ücretleri de ortadan kalkacak yapılacak tek şey birbirine sahip çıkarak birbiri ile gönül köprüsü oluşturan derneklerini yani bütün kaşipleri sendikal mücadeleye dökmeli genişletmeli ve katmalıdır. Burada TAŞERON İŞÇİ bize sendikalaşın talimatı verirse biz birkaç gün içinde alt yapıyı başlatırız. Artık bu sisteme daha bir üst basamakta dur deme mücadelesini veririz. Tabi buradan sendikal değil de siyasal bir talep gelirse Türkiye geneline hitap edecek bir siyasal mücadele başlatabileceğimizden şüphe edilmesin. Kaldı ki buna farklı katmanları da katarız" diyerek sözlerini noktaladı.
Şimdi merak edilen konu şu; "TAŞERON İŞÇİ sendikalaşma mı yoksa siyasal mücadele mi gidecek?"
İŞ GÜVENCESİ NEDEN YOK ?
Öte yandan,"Kıdem tazminatı ve diğer maddeler düzenlenirken iş güvencesi konusuna hiç değinilmedi. Bir açık bir yanlış var. Bu kasıtlı yapıldı ise hükümet TAŞERONlaşmayı kötü niyetle meşrulaştırmak mı istiyor anlamına gelir. Ama iş güvencesi unutuldu deyip düzenlemeye iş güvencesinin katı şekli ile işlenmesi iyi niyetli olduğuna işaret eder. Tabi her halükarda TAŞERON İŞÇİ kurumlarla sözleşme istediği için bu düzenleme kabul edilmeyecektir ve hesabı sandığa kalacaktır" diyen Aydın evlerine ekmek bile götürmekte zorlanan tüm TAŞERON İŞÇİlerin gelecek müjdeli haberlerle sevindirilmesini beklediklerini ifade etti.


Haberle İlgili Yorumlar


TASERON KOLE: pirkolojim bozuldu iyce.akp ye oy moy yok ..

YASİN BATİR: 900 tl verdikleri maaştan ağzımız koktu ama hükümet bizleri insan yerine koymuyorlar bile ... uyanin vatandaslar gòzünüzü açın artık ...

NESRİN SAHİNER: Ulke iyiye gidiyor sunu yaptik bunu yaptik diyosunuz ama hic bir vatandasa faydaniz yok sagligi cokerttiniz hukuk zaten bitti taseronlarin azina bir parmak bal surdunuz asgari ucrete yuzde uc zam bu mu sizin refah ulke anlayisiniz oy moy yok size artik.bence artik sende herkes gibisi n

EMİNE AVŞAR: bu sözleşme işi lafları doğrumu yalanmı inanıyım mııı??? KardeşlerimHAYAL KİRİKLİGİ: Oy falan yok bunlara aslaa...

ABDULKADİR CANBAZ: Hani nerde yasa nerde çalışma hariçten gazel okuyolar 11 yıldır verdiğim oylara lanet olsun kendi elimizle kendimizi öptürüyoz seçimde ağ koyun kara koyun belli olur milleti enayiyerine koymak neymiş anlarlaro zaman görsünler yok çalışma başlamışta yok görüşmeler sürüyoda estek köstek çocuklarını kandırabiliyolarmı acaba bu yalanlarla sakın ha beni diğer partilerin sempatizanı zannetmeyin alakası bile yok akp nin resmi üyesiydim ama bende bu safsatalar yüzünden herşey bitti kime lazımsa o hayrını görsün haydi kardesler mezarda ancak görürüz bu yasayı

Bu haberle ilgili yorumunuzu yazın:
Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.