Öğrenci Affında son durum ne ? Öğrenci affı kimleri kapsayacak ?

24 Ekim 2013 13:33

Öprenci affı kimleri kapsayaca ? Öğrenci affı ile ilgili son durum ve Öğrenci affı son gelişmeler.

Öğrenci Affında son durum ne ? Öğrenci affı kimleri kapsayacak ?

Üniversitelerden çeşitli sebeplerle ilişiği kesilen ÖĞRENCİLERİN Meclis'ten beklediği umutlu haberi Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Fikri Işık verdi. Işık, "AF niteliğinde" olacak, lisans ve yüksek lisans ÖĞRENCİLERİNİN üniversitelerine geri dönüşünü sağlayacak düzenlemenin Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ve Ak Parti ayağı olduğunu belirterek, "Bu yönde gelen tüm talepleri değerlendiriyoruz" dedi. Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖK'ün 2011'deki "AFTAN" bu yana kaç ÖĞRENCİNİN üniversitelerle ilişiğinin kesildiğini belirlemek için çalışma yaptığı öğrenildi.

25 Şubat 2011'de yapılan düzenleme pek çok lisans ve önlisans ÖĞRENCİSİNİ mağdur etti. 25 Şubat 2011'den sonra ilişiği kesilenler, sosyal medya aracılığıyla seslerini duyurmaya başladı. Mağdurlar, kasım sonrası çıkacak affın kendileri için sene kaybı anlamına geldiğini, bu nedenle AFFIN bir an önce çıkmasını istiyor. Üniversitelerine geri dönmek isteyen ÖĞRENCİLERİN taleplerini MEB ve YÖK gündeme alarak bir çalışma başlattı. Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 25 Şubat 2011-25 Mayıs 2012 arasında ilişiği kesilen ÖĞRENCİLERİN sayısını 106 bin 791 kişi olarak açıkladı.

Ancak aradan geçen sürede ilişiği kesilen ÖĞRENCİ sayısının Ekim 2013 itibarıyla 200 bine yaklaştığı öne sürüldü. 25 Şubat 2011'den bu yana üniversitelerden ilişiği kesilen lisans ve yüksek lisans ÖĞRENCİLERİN ilişik kesme nedenleri arasında maddi yetersizlik, ailevi ve sağlık sorunları yer aldı.

İlk mesaj Meclis'ten

2011'deki AFFIN 2012 ve 2013'te mağdur olanları kapsamaması nedeniyle Meclis'in yeni AF yasası üzerinde çalışmaya başladığı öğrenildi. AF bekleyen ÖĞRENCİLERE ilk mesaj Işık'tan geldi. Işık, "Bir hukuk fakültesi öğrencisi twitter'dan bana harcını yatıramadığını ve ailevi sorunları olduğunu, bu nedenle üniversiteyle ilişiğinin kesildiğini yazdı. Çok üzüldüm, etkilendim. 'Tek yolum var okumak' diyordu mesajında... ÖĞRENCİLERE AF niteliğinde yapılacak bir düzenlemenin YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı ve Ak Parti ayağı var. Bu yönde gelen tüm talepleri değerlendiriyoruz" dedi.

Meclis, YÖK'ün yanıtını bekleyecek

Işık, AF bekleyen ÖĞRENCİLERİN mesajları üzerine twitter hesabına ise, "Mesajınızı aldım. Meclis açılınca bu konuda bir çalışma yapalım. İnşallah hayırlı sonuç alırız" diye yazdı. CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'un twitter'daki, "ÖĞRENCİ AFFI konusunda Komisyon Başkanı ile görüştüm. YÖK'ten gelecek yazıyı beklediklerini aktardı" mesajı ise dikkati çekti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "uygun" görüşüyle "ÖĞRENCİ AFFI" MEB tarafından kanun tasarısı olarak veya Ak Parti'nin hazırlayacağı kanun teklifi ile Meclis gündemine getirilebilecek.


Haberle İlgili Yorumlar


Bu haberle ilgili yorumunuzu yazın:
Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.