Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Sorgulama - Plaka Sorgulama - Araç Muayene Sorgulama - Gib

12 Eylül 2013 07:11

Gelir İdaresi Başkanlığı GİB vatandaşlara pek çok hizmet sunuyor. GİB kurumunun internet sayfasından Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Sorgulama, Plaka Sorgulama, Araç Sorgulama, Plaka Borç Sorgulama yapabilir ve çeşitli vergi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. İşte GİB ile ilgili detaylı bilgiler…

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Sorgulama - Plaka Sorgulama - Araç Muayene Sorgulama - Gib

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI (GİB), 2005 yılında Gelirler Genel Müdürlüğü yerine kurulan, Maliye Bakanlığına bağlı bir kurumdur. Gelir İdaresi Başkanlığının yani GİB'in amacı, gelir politikasını adalet ve tarafsızlık içinde uygulamak; vergi ve diğer gelirleri en az maliyetle toplamak; mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunu sağlamak; mükellef haklarını gözeterek yüksek kalitede hizmet sunmak suretiyle yükümlülüklerini kolayca yerine getirmeleri için gerekli tedbirleri almaktır.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI, GİB HANGİ HİZMETLERİ SUNMAKTADIR?

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI (GİB) internet sitesinden pek çok hizmete ve bilgiye ulaşabilirsiniz. Bunların başında vergi konulu kanunlar, gerekçeler, genelgeler, yönetmelikler gibi mevzuat bilgileri geliyor. GİB'in internet sitesindeki en önemli alanlardan biri İnternet Vergi Dairesi. Burada çeşitli vergiler için sorgulama yapabilir; motorlu taşıtlar vergisi hesaplayabilir; önceden hazırlanmış kira beyanname sistemine erişebilir; kasko değerlerini öğrenebilir; e-fatura, e-beyanname, vergi dairelerine dilekçe yazmanıza yardımcı olan Dilekçematik gibi uygulamalardan faydalanabilirsiniz.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ (MTV) 

GİB'in "MTV Sorgulama" sayfası aracılığı ile "Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) Sorgulaması" gerçekleştirebilirsiniz.  Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) sayfasında Plaka, Özel Plaka, T.C. Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası, Tescil Tarihi alanlarını doldurmanız gerekiyor.

Moturlu Taşıtlar Vergisi MTV Sorgulamak İçin Tıkla

PLAKA SORGULAMA

GİB gibi Türkiye.gov.tr sitesinin plaka sorgulama sayfasından da  araştırmak istediğiniz aracın plaka bilgisini girerek aracın markasını, modelini, sahip belge tarihini, tescil birimini, rengini, cinsini, çalıntı olup olmadığın ve hak mahrumiyeti durumunu öğrenebilirsiniz.

Plaka Sorgulama için Tıkla

ARAÇ SORGULAMA

Bir araç hakkında bilgi almak istiyorsanız GİB internet sitesindeki hizmete benzer bir şekilde Türkiye.gov.tr sitesinin araç sorgulama sayfasından yararlanabilirsiniz. Araç sorgulama sayfasında hakkında bilgi salmak istediğiniz aracın plaka numarasını raç marka, model, sahip belge tarihi, tescil birimi, renk, cinsi, çalıntı olup olmadığı, hak mahrumiyeti bulunup bulunmadığı bilgilerine erişebilirsiniz.

Araç Sorgulama için Tıkla

ARAÇ MUAYENE SORGULAMA

GİB'den başka Plaka sorgulama yapabileceğiniz diğer bir yer de Tüvtürk. Burada plaka no ve muayene numaranızı girerek aracınızın muayene kayıtlarına erişebilirsiniz.

Araç Muayene Sorgulama için Tıkla


PLAKA BORÇ SORGULAMA

Aracınızla ilgili borç sorgulama yapmak ve kredi kartı ile ödeme gerçekleştirmek için GİB'İn sayfasını kullanabilirsiniz. Borç sorgulama için GİB'in sayfasındaki tüm bilgileri doldurmanız gerekmektedir.

Plaka Borç Sorgulama için Tıkla


Haberle İlgili Yorumlar


Bu haberle ilgili yorumunuzu yazın:
Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.