Mesut Barzani kimdir?

16 Kasım 2013 12:22

Bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın görüşeceği Mesud Barzani kimdir? Bölgesel kürt Yönetiminin başkanı Mesut Barzani hakkında bilgiler.

Mesut Barzani kimdir?

MESUT BARZANİ KİMDİR? 1946 senesinde babası Molla Mustafa BARZANİ'nin lideri olduğu İran'daki Mahabad Cumhuriyeti'nde doğmuştur. Sonraki dönemde Molla Mustafa BARZANİ'nin bölgede bağımsız Kürt devleti kurma girişimi başarısızlıkla sonuçlanması ve İran ordusunun bölgeye giriş yapmasıyla Molla Mustafa Barzani SSCB'ye, henüz yaşı küçük olan oğlu Mesut Barzani ise Irak'a gitmek durumunda kalmıştır. Molla Mustafa BARZANİ 1958 senesinde Irak'ta yapılan darbenin sonucu olarak krallığın Kasım tarafından yıkılması sonrasında yeni kurulan hükümet tarafından aldığı davet üzerine yeniden ülkeye döndü. Takip eden senelerde Irak'ın, Kürtlere talep edilen hakları vermemesi üzerine baba BARZANİ silahlı bir ayaklanma başlattı. 
1970'lerin ilk yıllarında Molla Mesut BARZANİ, babası ve kardeşi İdris Barzani ile birlikte Kürtlerin siyasi ve askeri meseleleri üzerine çalışmaya başladılar. Fakat 1975 sonunda babasının ABD'ye iltica etmesinin ardından yine kardeşi İdris ile birlikte Kürdistan Demokratik Partisi'ne başkanlık etmeye başladı. 
 
1988 yılında İran-Irak Savaşının bitmesinden sonra Kürt bölgelerinin önemi artmış, bu bölgelerdeki hakimiyet ciddi bir konu haline gelmiştir. Bu konuda da MESUT BARZANİ hakimiyet için büyük çabalar harcamıştır. Körfez Savaşından Irak'ın 1991 yılında yenilgi ile çıkmasını fırsat bilen BARZANİ, Baasrejimine karşı Kürt ayaklanması başlatmıştır. Ayaklanma sonrasında Baas hükümeti ile Kürt ayaklanmacılar arasında büyük çatışmalar çıkmıştır. Ancak bu olaya batılı güçler müdahale etmiş, Kürtler için Kuzey Irak'ta güvenli bölgeler yaratılmış ve çatışmalar bitirilmiştir.

 
1992 yılının Mayıs ayında batılı güçler denetiminde Kuzey Irak'ta yapılan seçimlerde Kürdistan Demokratik Partisi lideri MESUT BARZANİ ve Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani bölgesel liderler olarak seçilmişlerdir. Ancak 1994 yılında KDP-KYB koalisyonu arasında çıkan anlaşmazlıklardan dolayı iki parti arasında çatışma (Kuzey Irak İç Savaşı) başlamıştır. 1996 yılı Ağustos ayında BARZANİ, Talabani'nin İran rejimiyle anlaşacağından korktuğundan dolayı kendisi Baas rejimiyle anlaşma imzalamıştır, bunun üzerine 31 Ağustos 1996'da Erbil'e giren Irak güçleri bölgeyi BARZANİ'ye emanet etmiştir. Bu dönemden sonra Ekim 1996'nın sonlarına doğru KDP-KYB arasında ateşkes imzalanmıştır. 
Türkiye terörle mücadele için zaman zaman BARZANİ ve Talabani ile diyalog kurmuştur. 1997 yılında ise BARZANİ Türkiye'nin terörle mücadelesinde ittifak olarak rol almış ve Peşmerge güçleri ile teröre karşı çıkmışlardır. Sonraki dönemlerde KDP-KYB arasında yine çatışmalar çıkmıştır.ABD'nin de araya girmesiyle 1998 yılında KDP-KYB arasında yine ateşkes ilan edilmiş, bu ateşkes 4 Ekim 2002'de yenilenmiştir.

 
KÜRDİSTAN BÖLGESİ BAŞKANI MESUD BARZANİ
MESUT BARZANİ, 2003 yılında Irak'ın işgali'nden sonra kurulan Irak Hükümet Konseyi'nin üyesi oldu ve 2004 yılı Nisan ayında konseyin başkanı oldu. Haziran 2005'te Irak Kürdistan Parlamentosu tarafından Kürdistan Bölgesel Yönetimi başkanı seçildi. 
MESUT BARZANİ Şubat 2011'de, barış, istikrar ve bölgede dini hoşgörüyü teşvik rolüyle, NATO Parlamenterler Asamblesi İtalyan Atlantik Komitesi ve İtalyan Delegasyonu Atlantik Ödülünü aldı. 
Mesut Barzani Kürdistan Bölgesi Başkanı olarak birçok ülkede resmi ziyaretler yaptı: Beyaz Saray'da ABD Başkanı George W. Bush ile (25 Ekim 2005), Downing Street'de İngiltere Başbakanı Tony Blair ile (31 Ekim 2005), Vatikan'da Papa ile (14 Kasım 2005), Roma'da İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile (13 Kasım 2005), Riyad'da Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile (13 Mart 2007) ve Amman'da Ürdün Kralı Abdullah ile (19 Mart 2007). 
Temmuz 2009'da, Kürdistan Bölgesel Yönetimi başkanlığı için ilk doğrudan yapılan seçimlerde, Mesut Barzani oyların % 69.6'sını başkan seçildi. Seçimleri yakından takip eden uluslararası gözlemciler ve Irak Seçim Komisyonu seçimleri serbest ve adil olduğunu ilan ettiler.


Haberle İlgili Yorumlar


Bu haberle ilgili yorumunuzu yazın:
Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.