Merkezi Sınav Sistemi Nedir? Merkezi sınav sistemi Ne Zaman? Merkezi sınav sistemi Nereden Açıklanacak? (Merkezi sınav sistemi)

08 Kasım 2013 15:57

Merkezi Sınav Sistemi nereden açıklanacak? Merkezi Sınav Sistemi'nin güvenliği nasıl sağlanacak? Merkezi Sınav Sistemi'nde sonuç analizleri yayınlanacak mı? Merkezi Sınav Sistemi'ne dair bu ve bunun gibi pek çok sorunun cevabı burada...

Merkezi Sınav Sistemi Nedir? Merkezi sınav sistemi Ne Zaman? Merkezi sınav sistemi Nereden Açıklanacak? (Merkezi sınav sistemi)

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni ortaöğretime geçiş sistemine yani MERKEZİ SINAV SİSTEMİ'ne dair sık sorulan soruları derledi ve cevaplarını velilerle paylaştı. Öğrencilerin geleceği için büyük önem taşıyan MERKEZİ SINAV SİSTEMİ'ne dair kafanızdaki soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz. İşte MERKEZİ SINAV SSİSTEMİnin nereden açıklanacağı, merkezi sınav sisteminin güvenliği ve MERKEZİ SINAV SİSTEMİyle ilgili diğer detaylar aşağıda...


MERKEZİ SINAV SİSTEMİ NEREDEN AÇIKLANACAK?

MEB'in Ortaöğretime GEçiş için getirdiği yeni Merkezi Sınav Sistemi sonuçları Meb E okul sitesinden açıklanacak.


SANDIKLARIN GÜN İÇERİSİNDEKİ TESLİMİ VE GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANACAK?

Sınav evraklarının yer aldığı sandıklar il ve ilçe milli eğitim müdürünün görevlendirdiği kişiler tarafından yetkililere teslim edilecek. Sınav evrakı il ve ilçe merkezlerinde İçişleri Bakanlığı'nın koordinasyonuyla belirlenecek "güvenli odalarda" saklanacak. Sınav evrakının taşınması, ulaştırması ve teslimi yine kolluk güçlerinin yardımıyla gerçekleştirilecek.

HASTA OLAN, EVDE BAKIM GÖREN ÖĞRENCİLERİN SINAVI NEREDE YAPILACAK?

Hastanede ya da evde bakım gören öğrenciler bulundukları yerlerde sınava girebilecekler. Bu öğrencilerin sınavına 2 sınav görevlisi eşlik edecek.

SINAV EVRAKLARININ ULAŞTIRILMASINDA ARAÇLARI KİM TEMİN EDECEK?

İl-ilçe milli eğitim müdürlükleri sınav evraklarının dağıtımı için kullanılacak olan araçları kendileri temin edecekler. Eğer, ellerinde mevcut olan araçlar yetersiz kalırsa il özel idarelerinden araç tahsisi konusunda yardım talep edecekler. Yine de araçların yetersiz kalması durumunda hizmet alımı yapılacaktır.

GÜVENLİĞİ SAĞLAYAN EMNİYET GÖREVLİLERİNE ÜCRET ÖDENECEK Mİ?

Sınav güvenliğinin sağlanmasında görevlendirilen emniyet görevlilerine ücretler İl Millî Eğitim Müdürlükleri tarafından ödenecektir.


SINAV ARALARINDA ÖĞRENCİLER DIŞARI ÇIKABİLECEK Mİ?

Sınav esnasında öğrenciler dışarı çıkamayacak. Ancak gün içinde gerçekleşecek olan oturumlar sırasında öğrenciler dışarı çıkabilecekler.

İLÇELER VE OKULLARDA SINAV KOMİSYONLARI OLUŞTURULACAK MI?

İlçelerde ve okullarda sınav komisyonları oluşturulacak.

ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRMELERİNİ KİM YAPACAK?

Sınavlarda görev yapacak öğretmenlerin görevlendirmesi İl ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından yapılacak.

SONUÇ ANALİZLERİ YAYINLANACAK MI?

Sonuç analizleri yayınlanmayacak. Dolayısıyla birinci olan iller ve öğrenciler açıklanmayacak.

NİSAN AYINDAKİ SINAVDA ÖĞRENCİLER HANGİ KONULARDAN SORUMLU OLACAK?

Öğrenciler, TTK'nın belirlediği müfredata göre sınava kadar işlenen konulardan sorumlu olacak.

HAVA DURUMU MÜSAİT OLMAZSA ORTAK SINAV NASIL YAPILACAK?

Bu tür beklenmeyen durumlarda sınav takviminde yer alan mazeret sınavı oluşacak mağduriyetlerin önüne geçecek. Doğal felaket vb. durumlarda öğrenciler mazeret sınavına girecek. Böylece herhangi bir hak mağduriyeti yaşamayacak.

ÖĞRETMENLERE YOLLUK YEVMİYE ÖDENECEK Mİ?

Eskiden olduğu gibi öğretmenlere yolluk yevmiye ödemesi yapılmaya devam edecek.

İLÇEDE BULUNAN OKULDA SINAVA GİRECEK 8. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN SAYISI 20'DEN AZ. BU DURUMDA BU ÖĞRENCİLER KENDİ OKULLARINDA MI SINAVA GİRECEKLER?

Bakanlığımız, MERKEZİ SINAV SİSTEMİNE girebilecek öğrencisi bulunan tüm okullarda bu sınavı uygulayacaktır. Ancak öğrenci sayısı 20'nin altında olan okullar, İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerine öğrenci sayılarını bildirmek durumundadırlar. İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri gerek duyulması halinde bu okulları birleştirerek bir sınav merkezi haline getirilebilir.

AÇIK ORTAOKULA DEVAM EDENLER BU SINAVLARA GİRECEK Mİ?

Merkezî ortak sınavlara girmek isteyen açık ortaokul öğrencileri, illerde oluşturulacak başvuru merkezlerine başvurmak suretiyle sınavlara girebileceklerdir.

SINAV SONUÇLARI NASIL AÇIKLANACAK. İL VE İLÇE SIRALAMASI YAPILACAK MI?

Öğrencilerin sınav sonuçları Bakanlığımız tarafından e-okul sistemine işlenecektir. Ancak sınav sonuç analizi yapılmak suretiyle İl ve ilçe sıralaması yapılmayacaktır.

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİNİN TAŞINAMAYACAĞI OKULLAR VAR. BU DURUMDA AYNI OKULDAKİ BRANŞ ÖĞRETMENLERİ SINAVDA GÖREVLİ OLABİLİRLER Mİ?

Sınavda görevlendirilecek öğretmenlerin görevlendirilmesindeki kriter; aynı branş öğretmeninin aynı dersin sınavında görevlendirilmemesi esasıdır. Bu kriter göz önünde bulundurulmak suretiyle bahse konu olan okullarda öğretmenler kendi okullarında görevlendirilebilecektir.

EK DERS ÜCRETİ HAKKI OLAN ANCAK OKULUN TATİL EDİLMESİ NEDENİYLE DERSE GİREMEYEN VE SINAVDA DA GÖREVLİ OLMAYAN ÖĞRETMENLERİN EK DERS ÜCRETİ ÖDENECEK Mİ?

Öğretmenlere, sınavda görev alıp almadığına bakılmaksızın sınavlar nedeniyle tatil edilen günlerde de o günün ek ders ücreti verilecektir.

ÖZEL OKULLARDAKİ ÖĞRETMENLERE SINAVDA GÖREV VERİLECEK Mİ?

Özel okul öğretmenleri sınavlarda görevlendirilmeyecektir.

KAYNAŞTIRILMIŞ EĞİTİM ALAN ÖĞRENCİLER BU SINAVA GİRECEK Mİ?

Kaynaştırma öğrencileri de bu sınava gireceklerdir.

KONSERVATUAR, MÜZİK VE BALE ORTAOKULU VAR. BU OKULLARDAKİ ÖĞRENCİLERİN SINAV UYGULAMASI NASIL YAPILACAK?

Bahsedilen bu tür okullarda da aynı müfredat uygulandığı için bu okul öğrencileri de aynı sınav uygulamasına tabi tutulacaktır.

SINAV EVRAKLARININ DAĞITIMINDAN SONRA NAKİL OLAN ÖĞRENCİ NASIL SINAVA GİRECEK?

Sınav evrakında gönderilecek olan yedek kitapçık ve cevap anahtarları, nakil gelen öğrenciler için kullanılacaktır.

YETERLİ SAYIDA ASİL ÖĞRETMEN OLMAYAN OKULLARDA ÜCRETLİ ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRMESİ YAPILABİLİR Mİ?

Yeterli sayıda asil öğretmen olmayan okullarda ücretli öğretmenler görevlendirilebilecektir.

ÖZEL OKULLARDA BİNA SORUMLUSU ÖZEL OKUL MÜDÜRÜ OLABİLİR Mİ?

Özel okullarda yapılacak sınavlar için kurulacak sınav komisyonlarının başkanı İl veya İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerince görevlendirilen bir personel olacaktır. Ancak o özel okulun müdürü de sınav komisyonunda yer alacaktır.

SINAV ESNASINDA RAHATSIZLANAN VE SINAVA DEVAM EDEMEYEN ÖĞRENCİ MAZERET SINAVINA GİREBİLECEK Mİ?

Sınav esnasında rahatsızlanan ve sınava devam edemeyen öğrenci mazeret sınavına girebilecektir.

HER OTURUMDA AYRI ÖĞRETMEN Mİ GÖREVLENDİRİLECEK?

Öğretmen görevlendirmeleri oturuma göre değil sınav gününe göre yapılacağı için o günde görevlendirilen bir öğretmen üç oturumda da görevli olacaktır.

MAZERET SINAVINA DA RAPORU DOLAYISIYLA GİREMEYEN ÖĞRENCİLERİN DURUMU NE OLACAK?

Mazeret sınavına giremeyen öğrenciler sınava katılmamış olarak değerlendirilecektir.

İLKOKUL ÖĞRETMENİ ORTAOKULDA GÖREVLENDİRİLEBİLİR Mİ?

İlkokul öğretmeni ortaokulda görevlendirilebilir.

BAZI OKULLARDA MİSAFİR ÖĞRENCİ ADI ALTINDA SURİYE'DEN GELEN ÖĞRENCİLER VAR. BU DURUMDAKİ ÖĞRENCİLER SINAVA GİRECEK Mİ?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmiş olan misafir öğrenciler sınava gireceklerdir. Ancak geçici vatandaşlık verilmiş olan misafir öğrenciler sınava alınmayacaklardır.

HER SINIFTA 20 ÖĞRENCİ Mİ OLACAK?

Her sınıfta azami 20 öğrenci olacaktır.

GEÇERLİ BİR MAZERETİ OLMADIĞI HALDE ORTAK SINAVA KATILMAYAN ÖĞRENCİLER MAZERET SINAVINA GİREBİLECEK Mİ?

Geçerli bir mazereti olmadığı halde ortak sınava katılmayan öğrenciler mazeret sınavına giremeyeceklerdir.

İŞ OKULLARINDAKİ UYGULAMA NASIL YAPILACAK?

İş okulları bu sınav uygulamasına tabi tutulmayacaktır.


e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi, resmi, MEBBSİ Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir elektronik sistemdir. e-okul vbs sisteminin amacı internet üzerinden velilerin, internet üzerinden okulda okuyan öğrencilerin ders notlarını, devamsızlıklarını, ödevlerini, sağlık problemlerini ve öğrenci hakkında tüm detayları takip etmeleridir. Diğer bir amacı da öğrencilerin kendi ders notlarını, devamsızlıklarını ve performans ödevlerini öğrenebilmesi için kurulan elektronik bir sistemdir. Bu sistem sayesinde Veliler okula gitmeden de öğrencisi hakkında tüm detaylara ulaşabilir.

E-OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ 2013 GİRİŞ GİRİŞ İÇİN TIKLAYIN!


Haberle İlgili Yorumlar


Bu haberle ilgili yorumunuzu yazın:
Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.