Kosovalı 300'e Yakın Aileye İstihdam

Kosova asıllı Türk işadamı Erol Şenkardeş, Kosova'da kurduğu fabrikada 300'e yakın Kosovalıya iş kapısı açtı.

Kosovalı 300'e Yakın Aileye İstihdam


Kosova asıllı Türk işadamı Erol Şenkardeş'in Kosova'da kurduğu ve çikolata ile bonbon şekeri üretecek olan fabrikada 300'e yakın Kosovalı ailenin istihdamı sağlanmış olacak.

Prizren Belediyesi tarafından Prizren'e 10 kilometre mesafedeki Lubijda bölgesinde belediyenin tahsis etmiş olduğu 20 Bin metrekare arsanın üzerine kurulan 5 Bin metrekare fabrika ile Bin 200 metrekare idare alanıyla toplam 6 Bin 200 metre kare kapalı olanıyla Kosova'nın en büyük fabrikaları arasında yer alan fabrikada, ağırlıklı olanak bayanların çalışacağı belirtildi.

3 yıl önce Kosova'nın kuzey bölgesindeki Yakova'da ilk olarak üretime başlayan 'Kamila Chocolate' fabrikası üretimin artması nedeniyle Prizren bölgesine taşındı. Balkanlar'dan Avrupa'ya, Ortadoğu'dan Afrika'ya kadar toplam 16 ülkeye ihracat yapan 'Kamila Chocolate' fabrikası, son inşat çalışmaların tamamlanması ardından Ekim ayından itibaren yeni fabrikasında üretime başlayacak.

Konuyla ilgili mikrofonlarımıza konuşan 'Kamila Chocolate' fabrika sahibi Erdal Şenkardeş, 2008 yılından bu yana Kosova'da büyük yaptırımlar gerçekleştirdiklerini söyledi. Uzun yıllar Türkiye'de üretim yaptıklarını belirten Şenkardeş 'Önümüzdeki günlerde açılacak fabrikada 250'nin üzerinde kişiye istihdam sağlayacağız. İhracatımız oldukça yoğun, Avrupa'dan Afrika'ya kadar çok sayıda ülkeye ihracat yapıyoruz. Kosova'ya fabrika kurmamızın nedeni Avrupa'ya çok yakın. Buradan ürettiğiniz malın ihracatınızı daha rahat yapabiliyorsunuz. Tabiî ki bir takım sıkıntılar oluyor özellikle elektrik konusunda ama bunlar hepsi zamanla aşılıyor. Ancak bazı konularda Kosova devletinin yardımcı olmaları lazım, bizim gibi üreticilerin buralara gelmesi için bizlere yardımcı olmaları lazım. Buraları çok çabuk büyüyeceği yerler, Kosova devletinden bizlerin istediğimiz elektik ve buna benzer sıkıntıları çözmeleri lazım' dedi.

Önümüzdeki günlerde Kosova Başbakanı Haşim Thaçi ile eski milli futbolcu ve AKP Milletvekili Hakan Şükür tarafından resmi açılışı yapılacak olan fabrikada 3 vardiya çalışılacağını vurgulayan Şenkardeş 'Çikolata yanı sıra bonbon şekerleri üreteceğiz. Pazarımızı ona göre değerlendirdik. Hedeflerimiz çok büyük. Buradan Türkiye'deki işadamları arkadaşlarımıza yatırım yapmaları çağrısında bulunuyorum. Gelirlerse bizlerde bilgilendiririz bazı konularda' ifadelerini kullandı.

Yoğun bir şekilde dış inşaatı sürdüğü fabrikada çalışacak olan işçilerin çoğunluğunu kadınların olacağı vurgulandı. Ekonomik açıdan sıkıntılı günlerin yaşandığı Kosova'da işsizlik yüzde 70'in üzerinde. Fabrikanın üretime başlamasıyla, çalışacak olan Kosovalılara büyük istihdam sağlanması bekleniyor.


sponsored ads
sponsored ads
sponsored ads