Kara Ahmet Paşa kimdir? Kara Ahmet Paşa hakkında bilgiler

19 Şubat 2014 21:58

Kanuni Sultan Süleyman'ın Kara sadrazamı Ahmet Paşa kimdir? Kara Ahmet Paşa hakknda merak ettikleriniz.

Kara Ahmet Paşa kimdir? Kara Ahmet Paşa hakkında bilgiler

KARA AHMET PAŞA KİMDİR? KARA AHMET PAŞA (d.? - ö. 28 Eylül 1555), Kanuni Sultan Süleyman' ın saltanatı döneminde, 6 Ekim 1553 - 28 Eylül 1555 arasında sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır. KARA AHMET PAŞA Arnavut devşirmelerinden olup, saraydan yetişmiştir. Kapıcıbaşı olarak dışarı çıkıp sonra yeniçeri ağası, Rumeli Beylerbeyi olmuş ve ikinci vezir iken 27 Temmuz 1552 de Temeşvar'ı zapt etmiştir. KARA AHMET PAŞA, Osmanlı tarihinde Temeşvar Fatihi olarak tanınmış değerli bir şahıstır. Ayrıca, Macaristan, İran ve Gürcistan seferinde büyük hizmetleri görülmüştür. Yavuz Sultan Selim'in kızı Fatma Sultan ile evlenmiştir. 
İkinci vezir olarak Doğu Anadolu ve Gürcistan taraflarında fetihlerde bulundu. Erzincan Kemah’ta İranlıları büyük bir mağlubiyete uğrattı (1549). KARA AHMET PAŞA, Sokullu Mehmed Paşa'nın yerine Macaristan serdarlığına getirildi (1552). Temeşvar’ı aldı. Eğri Kalesini kuşattı ise de alamadı. Sulh yapıp Kanuni Sultan Süleyman’la birlikte İran Seferine katıldı (1553).

KARA AHMET PAŞA, Damat Rüstem Paşa'nın sadaretten azli üzerine vezir-i azamlığa tayin edildi (1553). Sefer dönüşünde Rüstem Paşa'nın tekrar sadrazamlığa getirilebilmesi için kışkırtılan padişahın fermanıyla suçlu görülerek bir divan toplantısı sonrasında arz odası önünde idam edildi (1555). 


Haberle İlgili Yorumlar


Bu haberle ilgili yorumunuzu yazın:
Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.