İzmir Büyükşehir Belediyesi'ndeki Yolsuzluk Operasyonunda 17 Tutuklama

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 34 kişiden 17'si çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ndeki Yolsuzluk Operasyonunda 17 Tutuklama

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 34 kişiden 17'si çıkarıldıkları mahkemece 'usulsüz evrak düzenleme', 'devleti zarara uğratma' ve 'ihaleye fesat karıştırma' suçlamalarıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik gerçekleştirilen operasyonda aralarında belediye bürokratlarının da bulunduğu 34 kişi dün sabah saatlerinde adliyeye sevk edilmişti. Gece geç saatlere kadar süren savcılık sorgusundan sonra 14 kişi serbest bırakılırken, aralarında İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç'in de bulunduğu 20 kişi tutuklama talebiyle, nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

Savcılık sorgunun ardından serbest kalanların dışarı çıkmasıyla, alkışlar ve hükümet aleyhine sloganlar atıldı. Serbest kalanların bazıları kendilerini bekleyen yakınlarına sarılarak sevinç gözyaşları döktü. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da adliye önüne gelerek, serbest kalan zanlılarla görüştü. Kocaoğlu'nun görevden aldığı Ersu Hızır ve Ferda Eser ile yanyana gelmekten kaçındığı gözlendi.

"İzmir BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GENEL SEKRETERİ GENÇ TUTUKLANDI"

Mahkemeye sevk edilen 20 kişiden 17'si ise 'usulsüz evrak düzenleme', 'devleti zarara uğratma' ve 'ihaleye fesat karıştırma' suçlamalarıyla tutuklandı.

Şirket temsilcisi D. D. , organizatör K. T. Ö. ve firma yetkilisi N. K. S. ise mahkemeden serbest bırakıldı. Operasyon kapsamında gözaltına alınarak sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanan isimler arasında, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç, Karabağlar Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hulusi Gülşen, Destek Hizmetleri Daire Başkanı Serpil Keskin, Büyükşehir Şirketler Genel Koordinatörü Hilmi Özen, Grand Plaza Genel Müdürü Reha Pekerten, Büyükşehir Alım Şube Müdürü Mehmet Sayar, Adnan Saygun Kültür Merkezi Müdürü Nagehan Genç, organizatör Ata Karataş, Hakan Say, Ömer Devrim Ergin, Harun Aslan, Mustafa Çakar, Candan Genceroğlu, firma yetkilisi Erden Erdener, organizatör Alaattin Eraslan, Kuşadası Belediyesi Sosyal İşler Sorumlusu Erdoğan Uyan ve Büyükşehir Protokol Müdür Vekili Zeki Karatay isimleri yer aldı.

İzmir BAROSU BAŞKANI PEKDAŞ: BU ŞAİBELİ BİR TUTUKLAMA KARARIDIR

İzmir Adliyesi önünde sabaha kadar süren mahkeme sürecini bekleyen şüpheli yakınları, 17 kişinin tutuklaması nedeniyle büyük üzüntü yaşadı. Mahkemeye sevk edilen 20 kişiden serbest bırakılan 3'ü işlemleri tamamlandıktan sonra İzmir Adliyesinden ayrılırken, tutuklanan 17 zanlı, polis araçlarıyla Buca ve Bergama Cezaevleri'ne sevk edildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tutuklama kararlarının açıklanmasının ardından adliye önünde bekleyen gazetecilere görünmeden buradan ayrıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik düzenlenen operasyonda 17 kişinin tutuklanması sonrası adliye önünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan ve operasyonu ilk günden beri eleştiren İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş, tutuklama kararlarını değerlendirdi.

Pekdaş, "Kısıtlama bir tedbir kararıdır. Kısıtlama kararını veren hakimin yeniden bir tedbir niteliğinde olan tutuklama kararını vermesi hukuki etikle bağdaşmaz. Bu adil yargılama ilkesine aykırıdır. Hukuk devleti yara almıştır. Hukukun üstünlüğü korunmamıştır. Hukuk faciası yaşanmıştır. Hakim, yapılan itirazı reddetmiş, sorguya devam etmiş ve tutuklama kararı vermiştir. Bu şaibeli bir tutuklama kararıdır. Arkadaşlarımız karara itiraz edecek."diye konuştu.


sponsored ads
sponsored ads
sponsored ads