Facebook Kapanıyor mu?

Bir İnternet Sitesinin Ortaya Attığı İddia Işık Hızıyla Yayılıyor.

Facebook Kapanıyor mu?


Facebook'un kapanacağı söylentisi ışık hızıyla yayıldı. Facebook, kendi sitesinde yayınladığı açıklamada, söylentilere yanıt verdi. iddiaların arkasından yine aynı isim çıktı. Online mizah sitesi Weekly World News, "Facebook 15 Mart'ta kapancak" haberiyle sanal alemde sansasyona yol açtı.
Sitenin uydurma haberinde Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'in bir basın toplantısı düzenlediği ve burada"Facebook'u yönetmenin yarattığı stres hayatımı mahvetti. Artık buna bir son vermeliyim" dediğini öne sürünce ortalık karıştı. Haberin geldiği kaynağı araştırmadan kendi internet profillerinde ve haber sitelerinde paylaşan okurlar, Facebook'u mesaj bombardımanına tuttu.
"Bir yere gittiğimiz yok, yeni başladık"
Dünya genelinde internet kullanıcılarının en çok vakit geçirdiği siteler arasında yer alan ve 500 milyondan fazla üyesi olan sosyal paylaşım ağı Facebook, iddialar daha fazla yayılmadan önlemini aldı ve kendi sitesinden yaptığı açıklamada haberi yalanladı. Açıklamada, "Kapanma yazısı gelmedi, her zamanki gibi çalışmaya devam edeceğiz, bir yere gitmiyoruz, yeni başladık" ifadelerine yer verildi.Dünyadan saçma haberler
Ana sayfasında kendini 'Dünyanın tek güvenilir haber kaynağı' olarak tanıtan Weekly World News sitesi, Facebook haberini aslında sadece sosyal medya kullanıcılarıyla dalga geçmek için hazırladığını ifade etti.
Haber sitelerinden, forumlara kadar geniş çapta yankı bulan ve kulaktan kulağa yayılan bu asparagas haberin kaynağı olan Weekly World News, daha önce de buna benzer haberlerle kendinden sıkça söz ettirdi.
"Aslında Michael Jackson ölmedi"
"Titanik kurbanları yaşıyor", "Uzaylılar San Francisco'ya yerleşti", "Vampirler, ABD ordusuna saldırdı", "Hitler bir kadındı" ve "Michael Jackson ölmedi" gibi asparagas haberleriyle adından sıkça söz ettiren site, geniş bir okuyucu kitlesine sahip. Kimileri uydurma haberleri mizahsal açıdan hoşgörüyle karşılarken, okuyucularının bir kısmı ise yayınlanan bu haberlerden neredeyse şüphe duymamakta.
Komplo teorisi meraklıları
Özellikle kamuoyundan birçok gerçeğin saklandığına inanan ve gizli bilgilerin ve medyalara yansıyan haberlerin arkasında görünmeyen güçlerin var olduğuna inanan komplo teorisi meraklıları için Weekly World News gibi siteler popülerliğini koruyor.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/Ajanslar, iÖ/AŞsponsored ads
sponsored ads
sponsored ads