Erken emeklilikte yaşa takılanlarda son durum ne? Erken emeklilikte yaşa takılanlar ne yapmalı?

17 Temmuz 2013 10:11

Erken emeklilik konusunda yaşa takılanların problemleri hala devam ediyor. Vatandaş ne yapacağını şaşırdı.

Erken emeklilikte yaşa takılanlarda son durum ne? Erken emeklilikte yaşa takılanlar ne yapmalı?

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, "ERKEN EMEKLİLİK iktidarımız döneminde hiç gündemde olmayan bir kavramdır" dedi. Çelik, bir türlü gündemden düşmeyen erken emeklilik iddialarıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ERKEN EMEKLİLİĞİN bu ülkenin geleceğine, çalışanlarına bir katkısı olmadığını söyleyen Çelik, "Bu işin dedikodusu aldı başını gidiyor" dedi.

Bir kez daha bakanlığa gelen taleplerin dinlenmesinin yanlış aktarıldığını ifade eden Çelik, "ERKEN EMEKLİLİkle ilgili bir ifademiz yok. Böyle bir ümit vermedik" dedi.

Bakan Çelik: 2013 yılında işsizlikle ilgili bir sürpriz beklemiyorum

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Ekonominin genel seyrini baktığımız zaman ben, 2013 yılında işsizlikte ilgili bir sürpriz yaşamayacağımızı söyleyebilirim. Hedefimiz tabi bu yılın sonunda 8'ler düzeyinde; 8.6, 8.7 neyse…" dedi.

Bakan Çelik, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Burada basın mensuplarının sorularını cevaplayan Çelik, işsizliğe ilişkin beklentileri değerlendirdi. 2013 yılında 2012'ye göre kısmi bir artış olduğunu ifade eden Çelik, "Fakat Türkiye'deki ticaret aktivitasyona baktığınız zaman Batı ile mukayese edilmeyecek bir farklılık arz ettiğimizi tüm dünya da kabul etmektedir. Mühim olarak iş gücü piyasaları ile ilgili olarak bakanlık olarak aldığımız önlemler çok önemlidir. Ekonominin genel seyrini baktığımız zaman, ben 2013 yılında işsizlikte ilgili bir sürpriz yaşamayacağımızı söyleyebilirim. Hedefimiz tabi bu yılın sonunda 8'ler düzeyinde; 8.6, 8.7 neyse…" diye konuştu.

"DAHA İHTİYATLI OLMAMIZ GEREKİYOR"

Bölgesel ve küresele yaşanan sorunlardan Türkiye'yi ayrı tutmanın mümkün olmayacağını kaydeden Bakan Çelik, şu ifadeleri kullandı: "Küresel ekonomilerdeki büyümeler sürekli revize ediliyor. Bu açıdan baktığımız zaman daha da ihtiyatlı olmamız gerekiyor. Ama sürpriz bir tablo biz beklemiyoruz."

200 BİN İŞÇİYE YÜZDE 7 ZAM TEKLİFİ

Kamuda çalışan işçilerin maaş zammı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Türk-İş, üçüncü kez bir araya geldi. Bu görüşmede Çalışma Bakanı Faruk Çelik, hükümetin zam önerisini açıkladı.

Yaklaşık 200 bin işçiyi kapsayan zam teklifi, düşük maaşlılar için seyyanen ve yüzdelik olmak üzere iki dilimden oluştu. Hükümet, 1.800 TL'nin altında maaş alanlar için seyyanen 150 TL önerdi. Toplu sözleşme için her yıl ilk altı ay yüzde 4, ikinci altı ay içinse yüzde 3 teklif edildi. İkinci yıl için hükümet bu aşamada teklif sunmadı. İkinci yıl için birinci yılla aynı zam oranının teklif edilmesi bekleniyor. Hükümetin önerisine göre sosyal yardımlar da aynı oranda artacak. Türk-İş ile hükümet arasındaki zam pazarlığının bayramdan önce sonuçlanması bekleniyor. Hükümetin bu önerisine karşın Türk-İş, en düşük işçi maaşının bin 800 lira olmasını istiyor. Ayrıca birinci 6 ay için yüzde 10, 2, 3 ve 4. altı aylık dönemlerde ise enflasyon+2 puan zam verilmesini talep ediyor. Türk-İş, sosyal yardımların da 250 lira yükseltilmesini istiyor.

Çalışma Bakanlığı'nda zam pazarlığında hükümetin önerisine karşın Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, kendi önerilerinin hükümetin teklifinden çok farklı olduğunu belirtti. Kumlu, hükümetin teklifini kabul etmeyeceklerini söyledi. Kamudaki işçilerin iki yıl boyunca alacakları zammın belli olacağı toplu sözleşme sürecinde 186 kamu kurum ve kuruluşunda çalışan 200 bini aşkın işçinin malî hakları görüşülüyor. Türk-İş'e bağlı 179 işyerinde 174 bin 127, Hak- İş'e bağlı 13 işyerinde 25 bin 814 ve DİSK'e bağlı iki işyerinde 164 sendikalı işçi çalışıyor. Hükümet ile Türk-İş arasında imzalanacak çerçeve sözleşmesine göre işçilerin alacağı zam miktarları, toplu sözleşmelerin bitiş tarihlerine göre 1 Ocak, 1 Şubat ve 1 Mart'tan itibaren geçerli olacak. Milli Eğitim müdürlükleri, TCDD, Türkiye Şeker Fabrikaları, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Taş Kömürü İşletmeleri ile Karayolları Genel Müdürlüğü başta olmak pek çok kamu kurumu toplu sözleşme kapsamında.


Haberle İlgili Yorumlar


EMEKLİ ADAYI: sn. çelik 2014 için akp'nin son durumuna baktığım zaman sayenizde hiç iyi şeyler görmüyorum, bu gidişle anap'ten beter olacaksınız.

Bu haberle ilgili yorumunuzu yazın:
Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.