E okul sbs boş kontenjanlar (MEB E OKUL 2013 SBS boş kontenjanlar)

09 Eylül 2013 10:41

MEB öğrenciler boş kontenjanlar için 5 tercih hakkı daha tanıdı. SBS boş kontenjanları E Okul'da. MEB SBS boş kontenjanlarını E Okul'dan açıkladı.

E okul sbs boş kontenjanlar (MEB E OKUL 2013 SBS boş kontenjanlar)

SBS BOŞ KONTENJANLARI E OKUL'da. MEB SBS boş kontenjanlarını E Okul'dan açıkladı. MEB öğrenciler boş kontenjanlar için 5 tercih hakkı daha tanıdı. MEB E OKUL en yoğun günlerinden birisini daha yaşıyor. SBS ek tercih başvurusu ve BOŞ kontenjanları MEB E OKUL'dan açıklandı. MEB Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), SINAVLA ÖĞRENCİ alan ortaöğretim kurumlarında kalan BOŞ KONTENJANLAR için en fazla 5 olmak üzere yeni tercih hakkı tanıdı.

MEB E OKUL SBS BOŞ KONTENJANLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

MEB, sınavla öğrenci alan okullarda boş kalan kontenjanlara öğrenci yerleştirilmesiyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, öğrenci seçme ve YERLEŞTİRME işlemlerinin 29 Ağustos itibariyle tamamlandığını, akabinde yedek sıralamalar işletilmek suretiyle kayıt işlemlerinin yürütüldüğü ancak asıl ve yedek YERLEŞTİRME işlemleri sonrasında sınavla öğrenci alan bazı okullarımızda kontenjanların dolmadığı belirtildi. Kontenjanların doldurulması amacıyla bazı tedbirler alındığı belirtilen açıklamada, yeni tercih hakkıyla ilgili şu bilgiler verildi:

- 2013 yılı SBS'ye katılan ve OYP'si 201ve üzeri olan, tercih döneminde okul tercihi yapmayan/yapamayan, tercih yaptığı halde hiçbir okula yerleşemeyen, herhangi bir tercihine yerleştiği halde okul mülakatında elenen, asıl/yedek kayıt döneminde herhangi bir tercihine kayıt hakkı kazanarak kaydını yaptıran tüm öğrencilerimize 2013 yılı Ortaöğretime YERLEŞTİRME SİSTEMİ TERCİH ve YERLEŞTİRME Kılavuzunda yer alan "Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı okulların boş kalan kontenjanlarına OYP'ye göre merkezi sistem üzerinden ön kayıt yolu ile öğrenci alınması" süreci ile birlikte okul türüne bakılmaksızın (özel okullar hariç) açıklanan olan boş kontenjanlar için https://e-okul.meb.gov.tr (MEB) adresinde yayımlanan okullara en fazla 5 tercih olmak üzere yeni bir tercih hakkı tanınmıştır."

Açıklamanın devamı şu şekilde :

- Tercih başvurusunda bulunan tüm öğrencilerin, puan üstünlüğü ve tercih başvuruları dikkate alınarak yerleştirme işlemi yapılacak ve 16 Eylül 2013 Pazartesi günü mesai saati bitimi itibariyle asıl ve yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler e-okul sistemi üzerinden ilan edilecektir. Okullarda boş kontenjan kalması halinde eğitim öğretim sürecini aksatmayacak biçimde yedek listeler üzerinden yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecektir.

- Ek YERLEŞTİRME sonuçları açıklandığında öğrencilerin sonuç bilgilerinde, herhangi bir ortaöğretim kurumuna asıl olarak yerleştirildiği okul var ise bu okulun bilgileri, yedek olarak YERLEŞTİRİLDİĞİ OKUL/OKULLAR var ise yedek okullar ve bu okulların kayıt dönemleri hakkında bilgiler bulunacaktır. Ayrıca veliler YERLEŞTİRME sonuçları ile ilgili bilgilerini https://e-okul.MEB.gov.tr (MEB) adresinden takip edebileceklerdir. Bu nedenle velilerin belirtilen internet adresini YERLEŞTİRME takvimi boyunca takip etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilme sistemine dahil olan velilere Mobil Bilgilendirme Servisi aracılığı ile YERLEŞTİRME SONUÇLARI bildirilecektir.

- Ek YERLEŞTİRME sonucu tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrenciler 17-18 Eylül 2013 tarihlerinde saat 17:00'ye kadar asıl olarak YERLEŞTİRİLDİĞİ okula giderek kaydını yaptırabilecektir. Bu tarihlerde kaydını yaptırmayan öğrenciler kayıt haklarını kaybedeceklerdir.

- Asıl kayıt dönemi sona erdikten sonra, 18 Eylül 2013 Çarşamba günü saat 21:00'de yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler e-okul sistemi üzerinden ilan edilecektir.

- 18 Eylül 2013 saat 21:00 itibariyle yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları ise 20 Eylül 2013 Cuma günü saat 17:00'ye kadar devam edecektir.

- Yeni tercih ettiği okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler, kayıt yaptırdıklarında önceki okullarındaki kayıtları silinecektir. Yeni tercih ettiği okula kayıt hakkı kazanan ancak kayıt yaptırmayan ya da yeni tercih ettiği okulu kazanamayan öğrencilerin kayıtlı oldukları önceki okullarındaki hakları korunacaktır.

- Adayların tercihlerini yaparken ilan edilen kontenjan listesinde kontenjanı dolu görünen okulların öğrencilerinin başka okullara gitme durumu dikkate alınarak bu okullarda da boş kontenjan oluşabileceğini dikkate almaları uygun olacaktır.


Haberle İlgili Yorumlar


Bu haberle ilgili yorumunuzu yazın:
Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.