Diyarbakır Ek/ BDP Diyarbakır İl ve Bağlar İlçe Başkanı Gözaltına Alındı

Kck/tm operasyonları kapsamında BDP Bağlar İlçe Başkanlığı'nda yapılan aramalar sona erdi.

Diyarbakır Ek/ BDP Diyarbakır İl ve Bağlar İlçe Başkanı Gözaltına Alındı


Kck/tm operasyonları kapsamında BDP Bağlar İlçe Başkanlığı'nda yapılan aramalar sona erdi. BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna ve BDP İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt'ün nezaretinde yapılan aramalar sonucu tutanaklar tutularak karşılıklı imzalandı. BDP İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, BDP Bağlar İlçe Başkanlığı ile belediye bünyesinde hizmet veren SELİS Kadın Merkezi'nde aramaların yapıldığını söyledi. Aramalar sonunda BDP İl Eş Başkanı Ömer Önen, Bağlar İlçe Başkanı Ali Yüce, Bağlar Belediye Başkan Yardımcısı Derya Tamriş, il meclis üyeleri Fatma Kızılkan ve bazı parti yöneticilerinin gözaltına alındığını söyledi. Zümrüt, şimdiye kadar 25 aileden evlerinin arandığı ve yakınlarının gözaltına alındığı konusunda başvuru aldıklarını ifade eden Zümrüt, bilgilerin netleşmesinin ardından bir basın açıklaması yapacaklarını söyledi.BDP Bismil İlçe Belediye Başkanı Cemile Eminoğlu'nun evinde de arama yapan polis, başkanın eşi Yusuf Eminoğlu da gözaltına alındı. Öte yandan ilçe başkanlığı ve Bağlar Belediyesi'nde çalışan bazı kadınların toplu olarak kaldığı kadın evinin de arandığı ve burada kalan kadınların da gözaltına alındığı belirtildi.BDP Bağlar İlçe binasında yapılan arama sonrasında konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, arama ve gözaltıları 1980 öncesi askeri darbeye benezeterek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı sert bir dil ile eleştirdi. İlçe başkanlıklarının bir ortu ile etrafının sarıldığını ileri süren BDP'li Ayna, "Arkadaşlar eminim buranın görüntülerini çekmişsinizdir. Tomalar,çevik kuvvetler, 93, 94, 95 yıllarında burdamıydınız, genç görünüyorsunuz burda olmayabilirdiniz. O yıllardaki görüntülerdir. Askeri darbe döneminin görüntüleridir. Bir siyasi partinin ilçe başkanlığı basılıyor. Bir ordu ile etrafındaki sokakları tutulmuş. İçerden toplanan şeyler partinin evraklarıdır. Kağıtlardır, belgelerdir, suç unsuru bunlar. Türkiye'de 80 öncesi gibi kitaplar suç unsuru, çekime aldınız, kutuları gördünüz. İçinde, kağıtlar, kitaplar ve belgeler vardı. İçinde mutfak veya ekmek bıçağı olabilir. İçinde silah yoktu. İçinde düşünce dışında, düşünceyi örgütler aracı dışında hiç bir şey yoktu" dedi.

Yaşananları, "Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi ve askeri" darbesi olarak değerlendiren Ayna, baskınların Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla yapıldığını ileri sürdü. Ayna şunları söyledi:

"Şu anda yaşanan şeyin Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi ve askeri darbesidir. Düne kadar siyasiydi, bugün artık aynı zamanda askeri bir darbedir. Sivil görünümlü bir askeri darbedir. Bakın şurda insanlar bizi dinlemeye bize destek vermeye çalışıyorlar. Polisler hemen önlerini sardılar. İnsanlardan korkuluyor. Recep Tayyip Erdoğan, 2 gün önce KCK'ya devam edileceğini söyledi. Kadınları hedef gösterdi. Bugün Diyarbakır'da gözaltına alınanların çoğu kadındır. ve bugün biz 12'de kadına yönelik şiddetle mücadele günü nedeniyle buradan başlayacak Bağlar İlçe binası önünden başlayacak bir yürüyüş gerçekleştirecektik. Aynı gün böyle bir operasyon yapılıyor."

1993 yılında Tansu Çiller döneminde de benzer baskıları gördüklerini anlatan Ayna, tüm baskılara rağmen mücadelelerine devam ettiklerini anlatarak, "93 yılında Çiller aynı şeyi yaptı. Biz yine o gün havada (F-16 sesleri) bu sesler gelirken, bomba taşıyan uçakların sesleri gelirken yine böylesi binaların önünde kınamak için açıklamalar yapıyorduk Bugün Çiller yok ama biz hala burdayız. Bu gün Kenan Evren yok ama bu parti hala burada. Öldük de tutuklandık da ama yine buradayız. Ben sadece şunu söylüyorum Başbakan'a, Çiller nasıl gittiyse, o da gidecek. Çiller nereye gittiyse, o da gidecek. Bir de şu durumu gözönünde bulundursun Esat, Kaddafi bunlar diyorlar ki biz ölümüne direneceğiz. Ama Çiller nasıl arkasına bakmadan Amerika'ya gittiyse Fethullah Gülen'in yanına, bugün Recep Tayyip Erdoğan da bizim direnişimiz karşısında burada güçlü duruşumuz, örgütlü halkın duruşu desteği sayesinde o da aynı şekilde arkasına bakmadan Amerika'ya Fethullah Gülen'in yanına gidecek. AKP hükümeti kaybedecek. Recep Tayyip Erdoğan kaybedecek. Türkiye halkı, Kürt halkı kazanacak" şeklinde konuştu.

BDPli belediyelerde ve parti teşkilatlarında çalışanların gözaltına alındığına dikkat çeken Ayna, "BDP'de çalışmak demekki bu hükümete göre suçtur. Demekki kendisi karışısnda bizleri güç olarak görüyor, bizlerin karşısında yenilme ihtimali olduğunu biliyor bizlerin karşısında gerçek yüzünün ortaya çıkma ihtimali olduğunu biliyor, bütün korkus budur, korkmaya da devam etsin. Kadınların kaldığı kadın ev basılmış" diye konuştu.

BDP Batman İl Başkanı Avukat Mehdi Tüzün, bürosunda yapılan 3.5 saatlik aramadan sonra gözaltına alındı. Gözaltına alındığı sırada arkadaşlarına veda eden Tüzün, "Beni İstanbul'a götürüyorlar. İyiyim. Endişelenecek bir şey yok" dedi.

Batman Baro Başkanı Yusuf Tanseven de aramalara tanıklık ederek, meslektaşı Tüzün'ün gözaltına alınması sırasında hazır bulundu.

Diyarbakır'DA GÖZALTINA ALINANLARIN İSİMLERİ ŞÖYLE

KCK/TM operasyonları kapsamında Diyarbakır merkez ve bağlı köylerde yapılan baskınlar sırasında gözaltına alınan 24 kişinin isimleri şöyle:

"DP Diyarbakır İI Eş Başkanı Ömer Önen, BDP Bağlar İlçe Başkanı Ali Yüce, DTK Daimi Meclis Üyesi Bedia Akaya, Bağlar Belediye Başkan Yardımcısı Derya Tamriş, BDP Bağlar İlçe Yöneticisi Erdal Şenadam, BDP Bağlar İlçe Yöneticisi Abdulhamit Durmaz, İl Genel Meclis Üyesi Safi Hayme, İl Genel Meclis Üyesi Fatma Kızılkaya, Bağlar Belediye Meclis Üyesi Kadri Göktimur, Barış Anneleri üyesi Yüksel Barut, BDP çalışanları Fikret Çelik, Recep Gümüş, Mehmet Cevat Aydın, Tahir Baran, Fatma Çelik, İbrahim Mercan, Abdullah Yalçın, Mehmet Okur, Recep Gümüş, Canan Güler, Bismil Belediye Başkanı Cemile Eminoğlu'nun eşi Yusuf Eminoğlu, Asrın Hukuk Bürosu avukatları Av. Baran Pamuk, Av. Fuat Coşak, Av. M. Nuri Deniz, Gozeli Köyü'nde yapılan baskında ise Şahin Seyyar, Hasavar Köyü'nde yapılan ev baskınında da Nurettin Karataş."

Şırnak'ın İdil İlçesi'nde işyerleri aranan Hakzan Sadak ve Veysel Vesek'in işyerlerinin aranmasına Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi de hazır bulundu. Yapılan aramalar sonrası Sadak ve Vesek de gözaltına alındı.

Siirt'te sabah saatlerinde avukat Şakir Demir ve Mehmet Sabır Taş'ın da ev ve işyerlerinde başlatılan aramalar devam ediyor.


sponsored ads
sponsored ads
sponsored ads
sponsored ads