Diyanet: "Kur'an'ı Öğrenmek Hiç Zor Değil"

Diyanet İşleri Başkanlığı'na Bağlı Manisa Akhisar'daki Hilaliye Kur'an Kursları'nın 33. Mezuniyet Töreni Binlerce Vatandaşın Katılımıyla Coşkulu Bir Şekilde Gerçekleştirildi. Hilaliye'nin Kurucusu Şahin Yılmaz Hocaefendi'nin Vefatından Sonra Gerçekleştirilen İlk Törende, Kuran -I Kerim'i Ezberleyerek Eğitimlerini Tamamlayan 17'si Kız, 15'i Erkek 32 Hafız İcazetlerini Aldı.

Diyanet: 'Kur'an'ı Öğrenmek Hiç Zor Değil'


Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Manisa Akhisar'daki Hilaliye Kur'an Kursları'nın 33. mezuniyet töreni binlerce vatandaşın katılımıyla coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi. Hilaliye'nin kurucusu Şahin Yılmaz Hocaefendi'nin vefatından sonra gerçekleştirilen ilk törende, Kuran-ı Kerim'i ezberleyerek eğitimlerini tamamlayan 17'si kız, 15'i erkek 32 hafız icazetlerini aldı.

Samanyolu TV'den Asım Yıldırım'ın sunduğu merasimde konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Din Eğitimi Daire Başkanı Dr. Ulvi Ata, Kur'an ziyafetinin Müslümanların üzerine yüklediği sorumluluklar olduğunu söyledi.

Müminlerin Kur'an-ı Kerim'e karşı görevleri olduğunu belirten Ata, "Yüce kitabı okumayı öğrenmek ve ezberlemekle mesuluz. Kur'an ile tanışmayanlar, dünya hayatı için koşturmaktan fırsat bulamayanlar olabilir. Şimdi karar verelim; 'Kutsal kitabı öğrenmek istiyorum' diye" şeklinde konuştu.

İki hafta sonra okulların kapanmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde başlayacak yaz Kur'an Kursları'nın büyük fırsat olduğunu vurgulayan Ata, şunları aktardı: "Kuranı öğrenmek hiç zor değil. Teknikleri var. 3 günde öğrenebilir. Temeli atılabiliyor. Ya İmam ya talebe olmak lazım. Talebelik son nefese kadar devam eder. Hiç okumasını bilmeyenler okumayı öğrenmeye, biraz okumayı bilenler ise daha iyi okumaya ve ezberlemeye gayret göstermeli."

Kur'an eğitiminde sadece okumanın öğretilmediğini anlatan Daire Başkanı Ata, "Bizi biz yapan değerler okutuluyor. Güzel ahlaklı; bu vatanda huzur, güven ve barışın sigortası güzel insanlar yetiştiriliyor" İfadelerini kullandı.

Ulvi Ata, ayrıca, Hz. Ali'nin 'Ölmek istemeyenler ölmez eser bıraksınlar' buyurduğuna işaret ederek, ilk kez geldiği Akhisar'da Hilaliye'yi gördükten sonra ölmez eserler bırakmış büyüklerin geçtiğini müşahede ettiğini vurguladı. Hafızların kısa süreleri tilavet etmelerinden sonra dua eden Hilaliye Eğitim Vakfı Başkanı Abdullah Yılmaz ise Şahin Hoca'nın vefatından sonra hizmet gönüllülerinin 'bu davanın neresinden tutalım' dediklerini kaydetti.

Hilaliye Camii ve kursların tadilattan geçtiğini ifade eden Yılmaz, "Bu işler yerde kalmayacak. Temelinde dua var. Duanızı devam ettirelim" diye konuştu. Her sene olduğu gibi bu yıl da 8 yıllık ilköğretimi bitiren öğrenciler, yaz Kur'an Kursu'na alınacak. Yurdun dört bir yanından binlerce vatandaşın katıldığı merasimde İstanbul Gaziosmanpaşa Müftüsü Salih Sağlam ve Araştırmacı-Yazar Doç. Dr. Şadi Eren konuşma yaparken, Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Davut Kaya, DİB Manisa Eğitim Merkezi Müdürü Osman Eğin, İstanbul Sultanahmet, Beyazıt, Beyoğlu Piyalepaşa, Ankara Mehmet Zahit Kotku, Diyarbakır Ulu Cami imam hatipleri Hasan Kara, Suat Gözütok, İshak Danış, Mustafa Orhan ve Mehmet Emin Mülayim ile Süleymaniye, Fenerbahçe Camii Müezzinleri Mehmet Duman, Halit Altunkaynak'ın aralarında bulunduğu kâriler Kur'an ziyafetiyle renk kattı.

Eğitimlerini tamamlayan öğrenciler plaket, altın, takım elbise ve çeşitli hediyelerle ödüllendirilirken, Diyanet İşleri Başkanlığı adına Dr. Ulvi Ata, Hilaliye Eğitim Vakfı Başkanı Abdullah Yılmaz'a plaket takdim etti.


sponsored ads
sponsored ads
sponsored ads