DEMOKRASİ PAKETİNDE NELER VAR? BAŞBAKAN ERDOĞAN AÇIKLIYOR

30 Eylül 2013 10:22

Günlerdir Türkiye'nin gündemini meşgul eden Demokrasi Paketi Başbakan Erdoğan tarafından açıklanıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlık Yeni Bina'da yapacağı basın toplantısına yazılı ve görsel basının genel yayın yönetmenleri ile temsilcileri de katılacak.

DEMOKRASİ PAKETİNDE NELER VAR? BAŞBAKAN ERDOĞAN AÇIKLIYOR

Türkiye gündemini değiştirecek "DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ" saat 11:00'de Başbakan tarafından açıklanacak. Türkiye'de tüm gözler yeni "DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ''ni açıklayacak olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a çevrildi. Paketin içeriği saat 11.00'de Başbakan Erdoğan'ın düzenleyeceği basın toplantısı ile kamuoyuyla paylaşılacak. Başbakan Erdoğan'ın Başbakanlık Yeni Bina'da yapacağı basın toplantısına yazılı ve görsel basının genel yayın yönetmenleri ile temsilcileri de katılacak.


CANLI YAYINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Erdoğan'ın basın toplantısı Başbakanlık tarafından bildirilecek uydu frekansı üzerinden canlı yayınla televizyon ekranlarına taşınacak. Basın toplantısı simultane olarak İngilizce ve Arapça'ya da çevrilecek. Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'nın koordinatörlüğünde hazırlanmış olan paketle ilgili yapılacak basın açıklaması sırasında bakanların da hazır bulunmaları bekleniyor.

ANADOLU AJANSI 6 AYRI DİLDE DÜNYAYA DUYURACAK

Başbakan Erdoğan'ın yeni "DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ"ni açıklayacağı basın toplantısı Anadolu Ajansı'nın 6 ayrı haber yayın dilinde tüm dünyaya duyurulacak. Erdoğan'ın Başbakanlık Yeni Bina'da yapacağı basın toplantısı AA'nın Türkçe, İngilizce, Arapça, Rusça, BHS (Boşnakça, Hırvatça, Sırpça) ile Kürtçe'nin Kurmanca ve Soranca lehçelerindeki Twitter hesaplarından canlı olarak yayınlayacak.

5 AYAKLI PAKET

41 maddeden oluşması beklenen paket, 5 ayak üzerine oturacak. Bu ayakları; devletin on yıllardır devam eden yanlış uygulamaları ve baskıları nedeniyle mağduriyet yaşayan kesimler oluşturuyor. Bu kesimler "Mütedeyyin vatandaşlar, Kürtler, Aleviler, azınlıklar ve Romanlar" olarak sıralanıyor. Paketin amacı, "Herkesin kendisini birinci sınıf vatandaş hissetmesi ve tüm demokratik haklardan eşit olarak yararlanması" olarak gösteriliyor. Düzenleme kapsamındaki adımların önemli bölümü Meclis'e gönderilecek "Demokratikleşme Paketi Yasa Tasarısı" ile hayata geçirilecek. Bazı düzenlemeler ise idari kararlarla yani genelge, yönetmelik, tüzük değişiklikleri ve uygulamadaki tutum değişikliği ile tamamlanacak. Düzenlemeler hızla neticelendirilerek toplumun geniş kesimlerinin demokratik soluk alması sağlanacak.

SON SÖZ ERDOĞAN'IN

Paket; Başbakan Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Başbakan Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, AK Parti Genel Başkan yardımcıları Mehmet Ali Şahin, Numan Kurtulmuş, Hüseyin Çelik ve Grup Başkanvekili Mahir Ünal'ın da bulunduğu bir komisyon tarafından hazırlandı. Kurmayları ile sık sık bir araya gelen ve düzenlemelere son şeklini veren Başbakan'ın, son dakikaya kadar paket üzerindeki çalışmalarını sürdüreceği belirtiliyor. 11 yıl boyunca yapılan çalışmalar sonucu hazırlanan paket çamlışmalarında Alevi, Kürt sorunu, dini azınlık çalıştayları ve Akil İnsanlar Heyetleri'nin raporlarından faydalanıldı. 


Haberle İlgili Yorumlar


Bu haberle ilgili yorumunuzu yazın:
Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.