Dayanıklı İthal "Siyah Gül"ün Fiyatı El Yakıyor

Dünyada doğal olarak sadece Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde yetiştiği belirtilen siyah güller, Hollanda'da üretildikten sonra 100 liraya kadar satılıyor.

Dayanıklı İthal 'Siyah Gül'ün Fiyatı El Yakıyor

Dünyada doğal olarak sadece Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde yetiştiği belirtilen siyah güllerin, Hollanda'da seralarda üretildikten sonra Türkiye'ye getirilen ve 3-5 yıl dayanabilen türleri, 100 liraya kadar varan fiyatlardan satılıyor.

EN ÇOK KIRMIZI BEYAZ

Balıkesir'de faaliyet gösteren çiçekçi Altan Engin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güller içinde müşterilerinin en çok kırmızı ve beyazı tercih ettiğini söyledi. Siyah gülün, yüksek fiyatı nedeniyle sadece gelir durumu iyi olan kişiler tarafından satın alındığını dile getiren Altan, şöyle devam etti:

SİYAHI EL YAKIYOR

"Normal güllerin fiyatları 7,5 ila 10 lira arasında değişiyor. Siyah gülün meraklısı ve soranı çok ancak fiyatını duyunca müşteriler geri adım atıyor. Ortalama bir gül en fazla 10 lira iken siyahının fiyatı 100 liraya kadar çıkabiliyor hatta çok özenli bir süsleme (aranjman) istenirse ücret daha da yükseliyor. Siyah gülün ömrü de farklı. Sera üretimi siyah gülü en az 3 yıl yaşatabilirsiniz, iyi bakarsanız 5 yıl yaşar. Aslında baktığınızda uzun vadede müşteri için karlı duruyor."

DOĞALI SADECE URFA'DA

Siyah gülün dünyada doğal ortamlarda sadece Halfeti'de yetiştiğinin bilindiğini anlatan Altan, dükkanında Hollanda'da seralarda üretilen türleri bulundurduğunu bildirdi.

ANA VATANI FRANSA

Ana vatanının Fransa olduğuna yönelik bilgiler bulunduğunu ancak siyah gülün bu ülkede artık yetişmediğini vurgulayan Altan, "Hollanda'da çok büyük ve gelişmiş seralar var. İhtiyaç duyduğumuzda Hollanda'dan getirtiyoruz. Siyah gül, güç, güven ve cesaretin simgesi olarak gösteriliyor. Sevgiliye verildiğinde, 'Güçlü olalım, dik duralım, mücadele edelim' anlamına geliyor. Bu sera üretimleri, özel işlemden geçiriliyor. Bu işlem sayesinde 5 yıla kadar bozulmadan kalıyor. Bunun için haftada birkaç damla su yeterli olabiliyor" ifadesini kullandı.


sponsored ads