Beyonce Kimdir?

11 Şubat 2014 11:07

Beyonce Giselle Knowles-Carter, kısaca Beyonce (İngilizce söyleyişi: /biˈjɒnseɪ/; d. 4 Eylül 1981), ABD'li kayıt sanatçısı ve oyuncu.

Beyonce Kimdir?

BEYONCE Giselle Knowles-Carter, kısaca BEYONCE (İngilizce söyleyişi: /biˈjɒnseɪ/; d. 4 Eylül 1981), ABD'li kayıt sanatçısı ve oyuncu. Houston, Teksas'ta doğup büyüyen BEYONCE, çocukken çeşitli şarkı ve dans yarışmalarında performans sergiledi ve 1990'ların sonunda R&B kız grubu Destiny's Child'ın solisti olarak ünlendi. Babası Mathew Knowles'un menajerliğini yaptığı grup, dünyada tüm zamanların en çok satan kız gruplarından biri oldu. Grubun müziğe ara verdiği dönemde Beyoncé, ilk solo albümü Dangerously in Love'ı (2003) yayımladı. Billboard'da bir numara olan "Crazy in Love" ve "Baby Boy" single'larına da yer veren albüm 11 milyon kopya sattı ve beş Grammy Ödülü kazandı.

2005 yılında Destiny's Child'ın dağılmasının ardından "Déjà Vu", "Irreplaceable" ve "Beautiful Liar" hitlerinin de bulunduğu ikinci solo albümü B'Day (2006) yayımlandı. Beyoncé ayrıca performansıyla Altın Küre'ye aday gösterildiği Rüya Kızlar (2006) ile Pembe Panter (2006) ve Obsessed (2009) filmlerindeki başrolü ile oyunculuğa adım attı. Rapçi Jay-Z ile evliliği ve Cadillac Records (2008) filminde Etta James'i canlandırması üçüncü albümü I Am... Sasha Fierce'ı (2008) etkiledi; şarkıcının ikinci kişiliği Sasha Fierce'ın ortaya çıkmasına neden olan albüm, 2010'da "Single Ladies (Put a Ring on It)" ile Yılın Şarkısı dahil altı Grammy Ödülü elde ederek rekor kırdı. Beyoncé aynı yıl müziğe ara verdi ve kariyerinin yönetimini devraldı. Tonal olarak daha yumuşak olan 4 (2011), 1970'lerin funk, 1980'lerin pop ve 1990'ların soul müziğine yer verdi. Sanatçının beşinci albümü Beyoncé (2013), eleştirel bir başarı yakaladı, deneysel yapımı ve daha karanlık temaları işlemesiyle önceki kayıtlardan ayrıldı.

Kendi deyimiyle "çağdaş bir feminist" olan Beyoncé'nin şarkıları genelde aşk, ilişkiler, tek eşlilik ile kadın cinselliği ve güçlendirmesi temaları çevresinde şekillenmektedir. Sahnedeki dinamik, yoğun koreografili performansları, şarkıcının eleştirmenler tarafından çağdaş popüler müziğin en iyi sanatçılarından biri olarak gösterilmesini sağlamıştır. 16 yıla yayılan kariyerinde 17 Grammy Ödülü kazandı ve solo sanatçı olarak 118 milyon kopyadan fazla, Destiny's Child ile birlikte 60 milyon albüm sattı ve tüm zamanların en çok satan şarkıcılarından biri oldu. Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği, Beyoncé'yi Amerika'da 2000'lerin En Çok Sertifika Alan Sanatçısı kabul etti. 2009'da Billboard, şarkıcıyı On Yılın En İyi Radyo Şarkıları Sanatçısı, 2000'lerin En İyi Kadın Sanatçısı ve 2011'de Milenyumun Sanatçısı seçti. Beyoncé ayrıca 2013'te Time dergisinin dünyadaki en etkili 100 insan listesinde yer aldı.

İLK YILLARI

BEYONCE Giselle Knowles, 4 Eylül 1981'de, Xerox'ta satış müdürü olan Mathew Knowles ile kuaför ve salon sahibi Celestine Ann "Tina" Beyincé'nin kızı olarak Houston'da doğdu. Mathew Afrika kökenliyken Louisiana yerlisi olan Tina, Afrika, Fransız ve Kızılderili soyundan gelmektedir. Beyoncé, anne tarafından Acadia lideri Joseph Broussard ile akrabadır. Beyoncé'nin adı annesinin kızlık soyadından gelmektedir. Küçük kız kardeşi Solange da bir şarkıcı ve oyuncudur.

Beyoncé Fredericksburg, Teksas'taki St. Mary's İlkokulu'nda öğrenim gördü ve orada dans derslerine yazıldı. Şarkı söyleme yeteneği, dans eğitmeni Darlette Johnson bir şarkı mırıldanmaya başladığında ve Beyoncé tiz notaları da basarak şarkıyı tamamladığında keşfedildi. BEYONCE'nin müziğe ve performans sergilemeye olan ilgisi, 15 ve 16 yaşındaki öğrencilerin bulunduğu bir okul yetenek yarışmasını yedi yaşındayken John Lennon'ın "Imagine" şarkısını söyleyerek kazanmasıyla devam etti. 1990 sonbaharında Beyoncé, Houston'daki müzik odaklı bir okul olan Parker İlkokulu'na kaydoldu ve burada okul korosuna girdi.Daha sonra Performans Sanatları ve Görsel Sanatlar Lisesi ile Alief Elsik Lisesi'ne gitti.Beyoncé ayrıca St. John's Birleşik Metodist Kilisesi'nin korosunda iki yıl boyunca solo performans sergiledi.

BEYONCE ve çocukluk arkadaşı Kelly Rowland, sekiz yaşındalarken kızlardan oluşan bir eğlence grubunun seçmelerinde LaTavia Roberson ile karşılaştılar. Üç başka kızla birlikte Girl's Tyme adıyla kurulan bir gruba yerleştirildiler ve Houston'daki bir yetenek yarışması kapsamında rap söyleyip dans ettiler. Grubu gördükten sonra R&B yapımcısı Arne Frager, kızları Kuzey Kaliforniya'daki stüdyosuna getirdi ve o zamanlar televizyondaki en büyük yetenek yarışması olan Star Search'e soktu. Girl's Tyme yarışmayı kazanamadı ve daha sonra Beyoncé, söyledikleri şarkının iyi olmadığını belirtti.1995'te Beyoncé'nin babası, grubun menajerliğinden ayrıldı. Bunun sonucunda Beyoncé'nin ailesinin geliri yarı yarıya azaldı ve annesi ile babası ayrı dairelere taşınmak zorunda kaldılar. Mathew orijinal sıralamayı dörde düşürdü ve grup, diğer tanınmış R&B kız gruplarından önce sahne almaya devam etti. Grup 1995'te Elektra Records ile anlaşma imzaladı; ancak daha sonra şirket anlaşmayı feshetti. Bu olay ailede daha büyük gerginliklere yol açtı ve Beyoncé'nin ebeveynleri ayrıldı. 5 Ekim 1995'te D'wayne Wiggins'in sahibi olduğu Grass Roots Entertainment kızlarla sözleşme imzaladı. 1996'da grup, Sony Music ile yapılan bir anlaşma çerçevesinde ilk albümünü kaydetmeye başladı, Knowles ailesi birleşti ve kısa süre sonra kızlar Columbia Records ile sözleşme yaptılar.

KARİYERİ

Destiny's Child, iki Grammy Ödülü'nün yanında eleştirel ve ticari başarı elde eden "Say My Name"i seslendiriyor.
1996'da grup, Yeşaya kitabındaki bir paragraftan esinlenerek adını Destiny's Child olarak değiştirdi. Destiny's Child 1997'de ilk büyük çalışması olan "Killing Time" adlı şarkıyı Siyah Giyen Adamlar filminin müziklerinin yer aldığı albümde yayımladı.Bir sonraki yıl grup kendi adını taşıyan çıkış albümünü yayımladı ve ilk büyük hiti "No, No, No" oldu. Albüm, yakaladığı makul satışlarla grubun müzik endüstrisinde geçerli bir yere ulaşmasına yardımcı oldu ve Yılın En İyi R&B/Soul Albümü, En İyi Yeni R&B/Soul veya Rap Sanatçısı ve "No, No, No" ile En İyi R&B/Soul Single'ı dallarında üç Soul Train Lady of Soul Ödülü almasına yol açtı. Grup pek çok defa platin sertifika alan ikinci albümü The Writing's on the Wallu 1999'da yayımladı. Albümde grubun en çok bilinen şarkılarından olan "Bills, Bills, Bills", ilk bir numaralı şarkısı "Jumpin' Jumpin'" ve o zamanki en başarılı şarkısı "Say My Name" yer aldı. "Say My Name" 43. Grammy Ödülleri'nde En İyi İkili veya Grup Vokal R&B Performansı ile En İyi R&B Şarkısı dallarında ödül kazandı.[28] The Writing's on the Wall dünya genelinde sekiz milyondan fazla kopya sattı.Bu sürede Beyoncé, Boyz II Men grubunun ilk üyelerinden Marc Nelson ile 1999 yapımı The Best Man filmi için "After All Is Said and Done" şarkısında düet yaptı.
Mathew'un grubu yönetmesinden memnun olmayan LeToya Luckett ve Roberson'ın yerine daha sonra Farrah Franklin ve Michelle Williams geçti. Luckett ve Roberson'ın ayrılığının ardından medya, eleştirmenler ve blog yazarları tarafından suçlanan Beyoncé bunalıma girdi. Aynı dönemde uzun zamandır birlikte olduğu erkek arkadaşı tarafından terk edildi.Birkaç yıl süren ağır bunalım boyunca Beyoncé, ara sıra odasından günlerce çıkmadı ve yemek yemeyi reddetti.Beyoncé, Destiny's Child ilk Grammy Ödülü'nü kazandığı için bunalımı hakkında konuşmaya çabaladığını ve kimsenin kendisini ciddiye almayacağından korktuğunu belirtti. Daha sonra annesinin bunalımın üstesinden gelmesinde kendisine yardım eden kişi olduğunu söyledi.[36] Franklin'in gruptan gönderilmesiyle geriye Beyoncé, Rowland ve Williams kaldı.
Grubun kalan üyeleri, 2000 yapımı Charlie'nin Melekleri filmi için "Independent Women Part I"ı kaydetti. Bu şarkı ABD'deki Billboard Hot 100 listesinin zirvesinde art arda on bir hafta kalarak grubun en başarılı single'ı oldu. 2001'in ilk aylarında Destiny's Child üçüncü albümünü tamamlarken Beyoncé, MTV televizyon filmi Carmen: A Hip Hopera'da ABD'li oyuncu Mekhi Phifer ile başrolde yer aldı.Philadelphia'da geçen film, Fransız besteci Georges Bizet'nin 19. yüzyılda bestelediği Carmen adlı operanın modern bir uyarlamasıdır.Mayıs 2001'de grubun üçüncü albümü Survivor yayımlandığında Luckett ve Roberson, şarkıların kendilerini hedef aldığı iddiasıyla dava açtılar.[28] Albüm ilk haftasında 663.000 kopya satarak ABD'deki Billboard 200 listesine bir numaradan girdi.Albümde bir numara olan "Bootylicious" ve gruba En İyi İkili veya Grup Vokal R&B Performansı dalında Grammy Ödülü kazandıran "Survivor" şarkıları yer aldı.Ekim 2001'de 8 Days of Christmas adlı noel albümünü yayımladıktan sonra grup, üyelerinin solo kariyerlerine odaklanmaları için müziğe ara verdi.

2002-07: DANGEROUSLY İN LOVE, B'DAY VE RÜYA KIZLAR

Beyoncé, Billboard Hot 100 listesinin zirvesinde art arda dokuz hafta geçiren[43] "Baby Boy"u seslendiriyor.
Temmuz 2002'de Beyoncé, Mike Myers'ın da rol aldığı Avanak Ajan: Altın Kuş adlı komedi filminde Foxxy Cleopatra karakterini canlandırarak oyunculuk kariyerine devam etti.[44] Film ilk haftasında gişe birincisi olduğu ABD'de $73 milyon hasılat elde etti.[45] Beyoncé, Belçika, Birleşik Krallık ve Norveç'te ilk ona giren "Work It Out"u filmin müziklerinin yer aldığı albümün çıkış single'ı olarak yayımladı.[46] 2003'te Beyoncé, Cuba Gooding, Jr. ile birlikte başrolünde yer aldığı The Fighting Temptations adlı müzikal komedide, Gooding'in karakterinin aşık olduğu bekar bir anne olan Lilly karakterini canlandırdı.[47] Eleştirmenlerden karışık tepkiler alan film, ABD'de $30 milyon hasılat yaptı.[48][49] Beyoncé, Missy Elliott, MC Lyte ve Free ile birlikte seslendirdiği ve filmin tanıtımı için de kullanılan "Fighting Temptation"ı filmin müziklerinin yer aldığı albümün çıkış single'ı olarak yayımladı.[50] Beyoncé'nin albümde yer alan bir diğer şarkısı "Summertime", ABD listelerinde daha iyi sonuçlar elde etti.[51]
Beyoncé'nin ilk solo kaydı, Ekim 2002'de yayımlanan ve ABD'deki Billboard Hot 100 listesinde dört numaraya kadar yükselen "'03 Bonnie & Clyde" şarkısında Jay-Z ile yaptığı düet oldu.[52] İlk solo albümü Dangerously in Love, Michelle Williams ve Kelly Rowland kendi solo çalışmalarını yayımladıktan sonra, 24 Haziran 2003'te yayımlandı.[53] Albüm ilk haftasında 317.000 kopya sattı ve Billboard 200 listesine bir numaradan girdi.[54] 2012 itibarıyla dünya genelinde 11 milyon kopya satışla Beyoncé'nin en çok satan albümü konumundadır.[55] Beyoncé, aynı anda hem albümü hem single'ı ABD ve Birleşik Krallık listelerinde bir numara olan yirmi yıldaki ilk sanatçı ve tarihteki ilk kadın oldu.[56][57] Jay-Z ile düet yapılan albümün çıkış single'ı "Crazy in Love", Beyoncé'nin solo sanatçı olarak ABD'deki ilk bir numaralı single'ı oldu.[58] "Baby Boy" single'ı da bir numara olurken[43] "Me, Myself and I" ve "Naughty Girl" ise ilk beşe girdi.[59] 46. Grammy Ödülleri'nde albüm, En İyi Çağdaş R&B Albümü, "Dangerously in Love 2" ile En İyi Kadın R&B Vokal Performansı, "Crazy in Love" ile En İyi R&B Şarkısı ve En İyi Rap/Sung İş Birliği ve Luther Vandross ile düet yapılan "The Closer I Get to You" ile En İyi İkili veya Grup Vokal R&B Performansı dallarında beş ödül alarak Beyoncé'yi o zamanki rekora ortak etti.[60]
2008-10: Evliliği, I Am... Sasha Fierce ve Cadillac Records[değiştir | kaynağı değiştir]


Beyoncé ve Jay-Z I Am… Tour sırasında "Crazy in Love" şarkısını söylüyor, 2009
Beyoncé, 3. stüdyo albümü I Am… Sasha Fierce'yi 18 Kasım 2008'de piyasaya sürdü. Albümün "Deluxe" ve "Platinum" olmak üzere 2 versiyonu bulunmaktadır. Deluxe versiyon'da 5 ek şarkı, Platinum'da ise "Honesty" şarkısının Billy Joel coverı bulunmaktadır. Beyoncé, albüm için 70 şarkı kaydetti ve 16 adet seçerek albüme ekledi. Albüm 2 diskten oluşmaktadır. İlk cd Beyoncé'nin sakin yanını gösteren balladlardan oluşurken, ikinci cd ise Beyoncé'nin vahşi yanı olan Sasha'nın hızlı örneklerini göstermektedir. Sasha, Beyoncé'nin sahnedeki kişiliğine verdiği isimdir. 2003 yılında Crazy In Love şarkısını yazarken ortaya çıkmıştır. Knowles, kendi resmi sitesinde albümle ilgili şöyle bir açıklama yaptı;
"Şu an çok farklı bir durumdayım ve insanların benim farklı yanlarımı da bilmesini istiyorum. Şarkılar neşeli yanda dans etmek için oldukça neşeli; öte yandan kişisel olarak gayet düşünceli, ciddi ve tutkulu. İşte burada bir risk alıyorum. Korkmuyorum çünkü müziğim hepsini ifade etmeye yetecek. Müziğimde bir tür veya etiket yok. Bu benim; ve kendi iç yüzümü 18 Kasım'da insanlarla paylaşacak olmaktan mutluluk duyuyorum."


Beyoncé, I Am... Tour sırasında "Single Ladies" şarkısını seslendirirken, 2009
Albüm için Beyoncé, siyah-beyaz ve diğer albümlerine göre daha sade bir tarz seçmiştir. Albümde "If I Were A Boy" şarkısı hariç tüm şarkıların yazımında, bestesinde ve arenjesinde bulunmuştur. Beyoncé single seçimi olarak 2 cd'den de 1 şarkı yayınlamıştır. İlk cd'den Toby Gad ve BC Jean'in yazdığı If I Were A Boy'u, ikinci cd'den ise Beyoncé ve Christopher Stewart'ın yazdığı Single Ladies (Put a Ring on It) seçilmiştir. 2 single da 13 Ekim'de piyasaya sürülmüştür ancak Single Ladies'in videosu daha sonra yayınlanmaya başlamıştır. "If I Were A Boy" single listelerine 100 numaradan girerek Beyoncé'nin en geriden listelere giren şarkısı olmuştur. Ancak şarkı 3. haftasında 3 numaraya çıkarak en yüksek noktasına ulaşmıştır. "Single Ladies" ise listelere 72 numaradan girmiş ve daha sonra 1 numaraya çıkarak Beyoncé’nin 5. bir numaralı şarkısı olmuştur. Şarkı tam 4 hafta boyunca zirveden inmemiştir. Aynı zamanda şarkı 2009'un ilk 1 numarasıdır. Rolling Stones dergisi şarkıyı 2008'in en iyi şarkısı seçmiştir. Bu şarkıyla Beyoncé, MTV Video Müzik Ödüllerinde 9 dalda aday olarak bir şarkıyla en çok aday gösterilen kişi olma rekorunu kırmıştır. Aynı gecede Beyoncé, törenin en önemli olan ödülü "Yılın Video"'sunu "Single Ladies" ile kazanmıştır. Ayrıca sadece siyahilere verilen BET Awards'da "Yılın Şarkısı" ve gençlerin seçimi olan Teen Choice'da ise "En İyi R&B Şarkısı" ödülünü yine bu şarkıyla evine götürmüştür. Şarkının videosu Michael Jackson'ın efsanevi Thriller'ını bile geçerek zamanının internette en çok izlenen 2. video klibi olmuştur. Beyoncé daha sonra çift single geleneğine uyarak Halo ve Diva'yı eş zamanlı olarak 20 Ocak 2009'da piyasaya sürmüştür ancak "Diva" sadece Amerika'da yayınlanmıştır. "Halo", Beyoncé ve Ryan Tedder ortak yazımıdır. Şarkı önce Leona Lewis için düşünülmüş fakat daha sonra Beyoncé için kaydedilmiştir. "Halo" listelerde 5 numaraya kadar çıkarak Beyoncé'nin yeni hiti olmuştur. 7 ülkede 1 numara olmuştur. "Diva" ise promosyonsuz 19 numaraya kadar çıkmıştır. Beyoncé, 5.single olarak Mayıs ayında Ego'yu çıkarmıştır. Ego'da 39. numaraya ulaşmıştır. Ego'nun bir de Kanye West'li versiyonu bulunmaktadır. 6. single Sweet Dreams Amerika'da 2 Haziran, Avrupa'da ise 20 Temmuz'da çıkmıştır. Sweet Dreams'in de Top 40'a girmesiyle Beyoncé, bir albümden en çok hit çıkaran sanatçılar arasına girmiştir. Albümün 7.teklisi 28 Ağustos 2009'da çıkan Broken-Hearted Girl ve son teklisi ise 17 Kasım 2009'da çıkan Video Phone'dur. Video Phone'un remix versiyonunda, Lady Gaga ile düet yapıldı ve klibi de bu remix versiyona çekildi. "I Am... Sasha Fierce" albümü ilk haftasında 591.000 satarak 1 numaraya yerleşmiştir ve 2008'in sonunda çıkmasına rağmen 2008'in en çok satan albümlerinden biri olmuştur.


Beyoncé, I Am... Tour sırasında "Diva" şarkısını seslendirirken, 2009
Albüm, Knowles'ın bir diğer bilinçaltı kişiliği; Sasha Fierce'ı tanıtmaktadır. Knowles'ın beyanatına göre; Fierce, 2003 hiti "Crazy in Love"ın kaydedildiği sırada doğmuştur. Ancak Entertainment Weekly adlı dergiye yaptığı bir röportajda; Knowles kendi bilinçaltı kişiliğini "kesinlikle sahne için" olarak tanımlamıştır. Aynı şekilde dergi; Fierce'ın kişiliğini "sanatçının nefsi ve sinirli kişiliği" olarak tasvir etmiştir.
Knowles umumi alanda; Sasha Fierce'ı tanımlamak adına "Roboglove" olarak adlandırdığı bir eldiveni giymektedir. New York merkezli pırlanta üreticisi Lorraine Schwartz tarafından titanyumdan tasarlanan eldiven, yüzük ve birkaç değerli taş içermektedir. Roboglove; ilk kez sanatçının "Sasha Fierce" adıyla yayınladığı teklisi "Single Ladies (Put a Ring on It)" klibinde göründü. Knowles, daha sonra bunu 2008 MTV Avrupa Müzik Ödülleri töreninde kırmızı halı üzerinde, Saturday Night Live gösterisinde ve Gotham dergisinin kapağında da giydi. 2010 yılında Beyonce, "I Am… Sasha Fierce" albümüyle 6 dalda birden Grammy ödülü kazanmıştır.
2011-12: 4 ve anneliği[değiştir | kaynağı değiştir]
2009 yılının sonlarına doğru ünlü prodüktör Rodney Jerkins'in Twitter'dan Beyoncé'nin 4. stüdyo albümü için çalıştığını yazmasının ardından 4. albüm için çalışmaların 2009'un sonlarına doğru başladığı öğrenildi. Beyoncé, 2010 yılında konser dvd'sinin tanıtımında sorulan sorulara cevap verirken yeni albümü için yeni bir tarz, yeni müzik türü yaptığını açıkladı ve yeni albümünün içinde her çeşit müzik türünün olacağını söyledi. Yeni albümünü hazırlarken en çok Fela Kuti, The Stylistics, Lauryn Hill, Stevie Wonder ve Michael Jackson'dan etkilendiğini söyledi. Yeni albümde çalışan kişilerle ilgili olarak Jim Jonsin, Ne-Yo, Sean Garrett, The Dream, Symbolyc One, Diplo, Switch, Derek Miller ve Frank Ocean bilinmektedir. Bu kişiler şarkı yazmada ve prodüktörlük yapmada Beyoncé'ye yardım etmişlerdir.


Beyoncé, Good Morning America programının yaz konserleri serisinde, 2011.
Ve takvimler 24 Haziran 2011'i gösterdiğinde Beyoncé, 4.stüdyo albüm 4'ü çıkardı. Albümde 80'ler tarzı şarkılarla, günümüz şarkılarının karıştırılmış şekli yepyeni türde şarkılar yapılmıştır. Albümün ilk single çalışması Run the World (Girls)'dür. Şarkı yayınlanmadan klip çekimleri yapılmıştır ve şarkı 21 Nisan 2011'de iTunes üzerinden yayınlanmıştır. Şarkı YouTube'da çıktığı gün VEVO kanalıyla yüklenmeden en çok izlenen müzik videosu olmuştur. ITunes genel listelerinde promosyonsuz 3. sıraya kadar çıkmıştır. Şarkının videosu 1 haftada 21 milyon 600 bin kişi tarafından seyredilerek tüm zamanların ilk haftasında en çok izlenen videolarından biri olmuştur. Run the World (Girls), fiziksel satışa sunulmaması ve internete 1 ay önceden sızması satış listelerinde umduğu başarıyı gösteremesede Billboard listelerinde hit olmuş ve Beyoncé'nin 22.hiti olmuştur. Şarkı Billboard Hot Dance Club Songs listesinde 1 numaraya çıktı ve Beyoncé'nin bu listedeki 15. bir numarası olma özelliği taşımaktadır. Şarkının ilk promosyonu Dünyaca ünlü hatta dünyanın en ünlü talk show programcısı, dünyanın en güçlü kadını seçilmiş Oprah'ın final showunu yaptığı programı The Oprah Winfrey Show'da muhteşem bir dans kadrosuyla birlikte yapılmıştır ve Oprah'ın final gecesine damgasını vurmuştur.[61] Oprah bu gösteriden sonra tüm zamanların en iyi showları listesini hazırladı ve Beyoncé'yi bu showuyla 50-60 yıllık kariyerinde tüm sanatçıları programına davet edip performans değerlendirmesini yaparak 4. sıraya koydu ve Beyoncé bu listedeki en genç kişiydi.


Beyoncé, kızı "Blue Ivy Carter" ile birlikte. Nisan 2012
Şarkının unutulmaz promosyonu ise 2011 yılındaki Billboard Music Awards'da yapılmıştır. Teknoloji ve dansı bir araya getirip gecenin reytinglerini tavan yaptırdığı gösteri de Beyoncé, tüm dünyada büyük yankı uyandırdı ve neredeyse her ülkenin televizyonunda haberlerde gösterildi.[62] Türk basınında "Dünyanın en Görkemli Show"'u tabiri kullanıldı.[63] Gecede Beyoncé'ye dünyada sadece 1 kişiye verilen ödül olan "Billboard Milenyum Ödülü" verildi. Bu ödül 2000'lerden bu yana başarılarından ve müzik dünyasındaki büyük etkisinden en az 10 yıl veya daha fazla müzik kariyeri olduğu ve bu kariyeri sürecinde rakipsiz olduğu için Beyoncé Knowles'a verildi. Performans öncesi bu ödül için Amerika Başkanı Obama'nın eşi first lady Michelle Obama, Lady Gaga, U2 solisti Bono, Stevie Wonder, Beyoncé'nin annesi, babası, kız kardeşi, yeğeni, The Dream, Babyface, Barbra Streisand Beyoncé hakkında görüşlerini belirttiler. Gecenin performansından sonra yüzlerce ünlü Beyoncé'ye hayran olduklarını belirtti.
Albüm çıktığı anda 12 ülkede 1 numaraya oturduğu "Columbia Records" tarafından duyuruldu. Beyoncé'nin hiç 1 numara olmadığı ülkelerde bile 1 numaraya oturdu iTunes listelerinde 1 numaraya oturdu hatta iTunes listelerinde en kısa sürede 1 numaraya oturan albüm unvanını 37 dakika ile kırdı. Albümün 2 versiyonu yapıldı ve her ikisi de çok iyi sattı. Türkiye'de yine listeleri alt üst etti. Albüm promosyonları için ilk 3 konser Fransa'da düzenlendi; sonra Beyoncé, dünyanın açık alanda yapılan en büyük müzik festivali olan Glastonbury Festivali'ne çıktı ve bu bir ilkti çünkü bu festivalde sahne alan ilk kadın Headliner'ı olarak tarihe geçti. Bu festival hem albüm hem de 2.çıkan single olan Best Thing I Never Had adlı şarkı için İngiltere'de satışları tavan yaptırdı şarkı İngiltere iTunes'da 1 numaraya oturdu. Billboard'a 4 albümüde bir numaradan giren tek siyahi sanatçıdır. 55. Grammy Ödüllerinde Love On Top la Beyonce En iyi geleneksel R&B performansı ödülünü eve götürmüştür.


2013-günümüz: Beyoncé
Kendi adını taşıyan 5. stüdyo albümünü Parkwood Entertinment ve Columbia Records etiketiyle 13 Aralık 2013 yılında yayınladı.Bir görsel albüm olarak yayınlanan albüm 14 şarkı ve 17 videodan oluşuyordu.


Haberle İlgili Yorumlar


Bu haberle ilgili yorumunuzu yazın:
Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.