Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği
Başkan: Kemal DEMİREL
Telefon: 0216 370 81 66
E-mail: info@bedd.org.tr
Web: http://www.bedd.org.tr/
Adres: Dragos Yalı Mah. Menekşe Sok. No:6 Cevizli - Maltepe / İstanbul
Kuruluş Tarihi: 20 Temmuz 1993


Kemal DEMİREL’in liderliğinde kurulan BEDD, gerçekleştirdiği çalışmalarla engellerin yıkılmasında Türkiye’de öncü bir dernek haline gelmiştir. 

Kendisine ait tam donanımlı genel merkezi, 13 çalışan personeli, 50 akademik danışmanı ve derneğin yan kuruluşu DENİ İktisadi Şirketi ile kökleşen BEDD, kamu yararına faaliyette bulunan kurumsal bir yapıya sahiptir. 

Yardımlarını 16 yıldır ülke çapında valilikler, kaymakamlık ve belediye başkanlıkları ile el ele dağıtan derneğimiz bugüne kadar 165’i devletten olmak üzere, 300’e yakın ödül almıştır. Kurulduğu günlerde maddi imkansızlıklarla mücadele eden BEDD, bugün yılda ortalama 5.000 engelli ihtiyaç sahibine yardım ulaştırmaktadır. 

BEDD’de ışık hiçbir zaman sönmedi. Hizmete ara verilmesine izin verilmedi. Gönül dostlarının ve bağışçılarının desteğiyle her geçen gün daha da güçlenmekte olan derneğimiz engelleri kaldırmak için faaliyetlerine devam etmektedir.

Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği kamu yararınadır. Derneğimiz, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm ortopedik engellilerin eğitim, sağlık ihtiyaçlarına katkıda bulunarak sosyal dayanışmalarını sağlamak amacıyla kurulmuştur. 

Bünyesinde toplanan engelli vatandaşlar için din, dil, ırk, bölge ve cinsiyet ayırımı yapmaksızın gerekli tüm çalışmaları yapar.
 
Ortopedik engelliler için yapılacak çalışmalarla ilgili olarak kurumlar ve kişilerle işbirliği halindedir. Ortopedik engellilerin ruhen ve bedenen kendilerine yeterli gücü kazanabilmeleri için eğitici, birleştirici ve tedavi edici çalışmalarda bulunur.

 İş sahaları ve atölyeler açıp gerekli eğitimi sağlayarak bedensel engellileri tüketici pozisyonundan üretici bir birey konumuna getirerek topluma kazandırmayı hedefler. Engelli arkadaşlarımızın da üretkenlikleriyle ülke kaynaklarından eşit pay almalarını sağlar.
 
Engellilerin hak ve taleplerinin savunucusu, aynı zamanda takipçisi olmak, kimsesiz ve yardıma muhtaç engellilerin rehabilitasyonlarını sağlamak, ortopedik engelliler için gereken araç gereçleri temin etmek, maddi ve manevi yardımda bulunarak onlara ve ailelerine destek olmak derneğimizin öncelikleri arasındadır.
 
BEDD, engellileri temsil eden sivil toplum kuruluşları ile ortak sosyal faaliyet ve işbirliği yaparak insani ve barışçıl faaliyetlerde bulunmaktadır. Derneğimiz, her toplum bireyi gibi ortopedik engellilerin de her alanda yer almalarına destek vererek insanlığa örnek olabilecek düzeyde bir kişiliğe sahip olmalarını sağlamak için çalışmalarını sürdürmektedir.
 
Vizyonumuz

Bedensel engelli çocuk ve gençlere tedavi, yardım ve eğitim imkanı sağlamaya odaklanmış ve Türkiye’nin en çok bilinen ve güvenilen ilk yirmi sivil toplum kuruluşu arasına girerek tanınmış bir kurum olmak.
 
Misyonumuz

Bedensel engellilerin sağlık, eğitim ve yaşam kalitesi konularında sürekli gelişimi için mümkün olan en çok sayıda engelliye mümkün olan en geniş kapsamda yardım etmek; bilinçli, engelliyi kucaklayan bir toplum yaratmak için,
•          Tedavi ihtiyacı olan engellilere maddi ve manevi destek sağlamayı,
•          İhtiyaç sahibi olan engellilerin tekerlekli sandalye masraflarını karşılamayı, hayatlarını devam ettirmelerinde rehber ve destek olmayı,
•          Eğitim yardımına ihtiyacı olan engellilere destek olmayı,
•          Düzenlenen aktiviteler ile engelli ailelerini ve engellileri sosyal hayata kazandırmayı, ailelerin etkileşimini ve bilinçlenmesini sağlamayı,
•         Toplumun dikkatini, ilgisini ve özenini engellilerin birey olmalarındaki mücadeleye çekmeyi ve yeni üyelerin bu oluşumda etkin olarak yer almasını sağlamayı,
•         Gençliğin eğitim sıralarında engellilerin mücadelelerini tanımalarını sağlamayı ve neler yapabilecekleri konusunda yol göstermeyi hedefliyoruz.

Yönetim Kurulu

KEMAL DEMİREL             Genel Başkan
ÖMER TAŞÇI                     Başkan Yardımcısı
AV. Ö. ÜNAL ATİLA           Sayman
PETEK ÇAĞMAN              Genel Sekreter
   
H. NUR GÖREN                Sosyal İşler Sorumlusu
DENİZ TOKSOY                 Yönetim Kurulu Üyesi
ÇETİN YÜKSEL                 Yönetim Kurulu Üyesi
 
Denetleme Kurulu
HÜSEYİN GÜL                    Denetleme Kurulu Başkanı
A. FATİH HEKİMOĞLU       Denetleme Kurulu Üyesi
GÜLER KAYAHAN              Denetleme Kurulu Üyesi
 
Danışmanlar Kurulu

EDİZ HUN                             Danışmanlar Kurulu Başkanı Sanatçı, Öğretim Üyesi
Sağlıklı Bir Toplum Yaratma Hedefiyle Psiko-Sosyal Destek

Sağlıklı Bir Toplum Yaratma Hedefiyle Psiko-Sosyal Destek

Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği üyelerine Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı tarafından "Sağlıklı bir toplum yaratma hedefiyle Psiko-Sosyal destek" verildi.

12.06.2014 11:18
Nilüfer'de Engeller Aşılıyor

Nilüfer'de Engeller Aşılıyor

Nilüfer Belediyesi ve Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği, Nilüfer'de yaşayan dezavantajlı grupların meselelerine çözüm bulmayı hedefliyor.

26.05.2014 14:14
Bedensel Engelliler için Engelsiz Mutluluk

Bedensel Engelliler için Engelsiz Mutluluk

Araştırmalar, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15'nin engelli olduğunu gösteriyor ve engellilik insanlığın ortak sorunlarından en önemlisi.

13.05.2014 15:57
Pfizer Türkiye Bu Yıl İzmir'de Yürüme Engelli Vatandaşlarımıza Umut Oldu

Pfizer Türkiye Bu Yıl İzmir'de Yürüme Engelli Vatandaşlarımıza Umut Oldu

10-16 Mayıs Engelliler Haftası sebebiyle Pfizer Türkiye, Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği (BEDD) aracılığı ile ihtiyaç sahibi İzmirli vatandaşlara tekerlekli sandalye bağışında bulundu.

12.05.2014 17:31

Pfizer Türkiye Bu Yıl İzmir'de Yürüme Engelli Vatandaşlarımıza Umut Oldu

Pfizer Türkiye, Bedensel Engelliler Dayanışma Derneği (BEDD) aracılığı ile İzmir'deki ihtiyaç sahibi vatandaşlara tekerlekli sandalye bağışında bulundu.

12.05.2014 14:15
Arçelik A.ş.'den Bedensel Engelli Bireylere Yönelik Fotoğrafçılık Eğitimi

Arçelik A.ş.'den Bedensel Engelli Bireylere Yönelik Fotoğrafçılık Eğitimi

Arçelik A.Ş., Koç Holding'in 'Ülkem İçin Engel Tanımıyorum' Programına 'Bedensel Engelli Bireylere Yönelik Fotoğrafçılık Eğitimi' ile destek veriyor.

08.05.2014 14:53

Arçelik'ten Bedensel Engellilere Fotoğrafçılık Eğitimi

Arçelik, "Bedensel Engelli Bireylere Yönelik Fotoğrafçılık Eğitimi" projesini Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği (BEDD) ve Fotoğrafmetre Derneği işbirliğiyle gerçekleştiriyor.

07.05.2014 15:20

"Yolların Kesiştiği Nokta; Engelsiz Moda"

"Yolların Kesiştiği Nokta; Engelsiz Moda" konulu panel ve sonrasında düzenlenen defilede davetliler, öğrenciler ve engelli bireyler bir araya geldi.

13.03.2014 16:14
Şırnak Emniyeti 34 Engelli Vatandaşın Yüzünü Güldürdü

Şırnak Emniyeti 34 Engelli Vatandaşın Yüzünü Güldürdü

Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü, il merkezi ve ilçelerinde yaşayan 34 engelli vatandaşa tekerlekli sandalye hediye etti.

14.02.2014 10:05

Engelli Vatandaşlara Akülü ve Tekerlekli Sandalye -

Şırnak Emniyet Müdürlüğü ve Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği işbirliğiyle 34 engelli vatandaşa akülü ve tekerlekli sandalye dağıtıldı.

13.02.2014 15:34

Şırnak Emniyet Müdürlüğü 36 Engelli Vatandaşa Tekerlekli Sandalye Dağıttı

Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği koordinesinde gerçekleştirilen 'Engelsiz Bir Hayat İçin' projesi kapsamında engelli vatandaşlara 36 adet tekerlekli ve akülü sandalye dağıtıldı.

13.02.2014 15:03
Şırnak'ta Emniyetten, 36 Engelliye Tekerlekli Sandalye

Şırnak'ta Emniyetten, 36 Engelliye Tekerlekli Sandalye

Şırnak Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği koordinesinde gerçekleştirilen 'Engelsiz bir hayat için' projesi kapsamında, 36 engelli vatandaşa tekerlekli ve akülü sandalye dağıtıldı.

13.02.2014 14:32
Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği ile ilgili tüm haberler için tıklayın.