Batı Trakya

Batı Trakya'da, İskeçe kentinde Türk öğretmen, ırkçı "Altın Şafak" örgütü üyesi olduğu iddia edilen kişilerin saldırısına uğradı.

Batı Trakya


Batı Trakya'da, İskeçe kentinde Türk öğretmen, ırkçı "Altın Şafak" örgütü üyesi olduğu iddia edilen kişilerin saldırısına uğradı.

Yunanistan'da, 17 Haziran seçiminde, İskeçe'de "Antarsia" (Başkaldırı) partisinden milletvekili adayı olan Cemali Mülazım (32) isimli öğretmen, uğradığı saldırıyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, üyesi bulunduğu "Faşizme ve Irkçılığa Karşı Vatandaşların Hareketi"nden bir gurup arkadaşıyla birlikte İskeçe'de ırkçılık karşıtı afiş asarken Altın Şafakçıların saldırısına uğradığını ileri sürdü.

Altın Şafakçıların, "kendilerine solcu oldukları için saldırdığını" ifade eden Mülazım, 18 Eylül günü kent meydanındaki Kavala caddesinde meydana gelen olayda, akşam saatlerinde duvarlara afiş yapıştırdıkları sırada yanlarına gelen 8-9 kişilik motosikletli bir grubun saldırısına uğrayarak darp edildiğini anlattı.

Türk öğretmen, daha sonra olay yerine gelen polislere suç duyurusunda bulunması üzerine, tespit edilen saldırganların İskeçe Savcılığı'na sevk edildiğini belirtti.

İskeçe bölgesinde dağlık kesimdeki Ketenlik (Kentavros) köyünde engelli çocuklar için özel bir okulda görev yapan Mülazım, amaçlarının şiddet ve gerginlik yaratmak olmadığını, bilhassa bölgede son dönemde artan ırkçılık vakalarının önüne geçmek olduğunu ifade ederek, "Bölgede gittikçe artan ırkçılık vakaları sadece Müslümanlar için değil, tüm vatandaşlar için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Bu konuda Müslüman, Hristiyan birlikte mücadele ediyoruz. Batı Trakya'da ırkçılığa ve faşizme geçit vermeyeceğiz" diye konuştu.

Türk öğretmenin, polisler tarafından tespit edilen saldırganlarla ilgili suç duyurusunda bulunması üzerine, İskeçe Savcılığı'nda ifadesi alınan bir kişinin bugün İskeçe Suçüstü Mahkemesi'nde yargılanacağı öğrenildi.

Olayla ilgili İskeçe'de, aralarında Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi (DEB) ile Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) ve öğretmen dernekleri saldırıyı kınayan bildiriler yayımladı.

Muhabir: Mehmet Hatipoğlu

Yayıncı: Göksel Sözer - GUMULCINE


sponsored ads
sponsored ads
sponsored ads
sponsored ads