Muammer Güler Rüşvet Çarkında Teknik Takibe Karşı Tim Kurmuş

"Rüşvet Operasyonu" sırasında izlenildiğinden şüphelenen İçişleri Bakanı Güler, İstihbarat Şube'den temin ettiği araçla kapısının önünde önlem almış.

Muammer Güler Rüşvet Çarkında Teknik Takibe Karşı Tim Kurmuş

Rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan Barış Güler ile iş adamı Reza Zarrab'ın rüşvet görüşmeleri yaparken teknik takibe takıldıklarından şüphelendikleri öne sürüldü. İkisinin buna ilişkin ifadeleri soruşturma dosyasına girdi.

Barış Güler, bu şüphelerini babası, İçişleri Bakanı Muammer Güler'e anlattı. Bunun üzerine Bakan Güler'in, İstihbarat Şube Müdürlüğü'nden bir araç istediği ve aracı her daim Beykoz'daki evinin önünde tutarak soruşturmayı deşifre etmeye çalıştığı iddia edildi.

RÜŞVET ALIŞVERİŞİ SIRASINDA ŞÜPHE DUYMAYA BAŞLADILAR

Teknik takibe takılan görüşmelere göre, rüşvet alışverişi yapan Azeri iş adamı Reza Zerrab ile Barış Güler, bir müddet sonra izlediklerinden şüphe duymaya başladı.

8 Ekim 2013'te, Reza Zarrab için çalışan kuryenin Barış Güler'e rüşvet teslim ettiği esnada her iki taraf da izlendiğinden şüphe duydu.

TELEFON KONUŞMALARI

Zarrab ile Barış Güler'in bu endişelerini birbirlerine anlattıkları telefon konuşmasının kaydı şöyle:

"NASIL HABERİMİZ OLMAZ"

REZA ZARRAB: Bu ne olabilir?

BARIŞ GÜLER: Kesin yani sivil gibi geldi ... Çünkü orada çakmakımsı bir şeyle fotoğraf filan çekiyorlar. Sağ solun fotoğrafını çekiyorlar ... Tedirginlik oldu yani, hani niye onlar orda duruyorlar?

REZA ZARRAB: Öyle olduysa yani nasıl bi birim olur ki bizim haberimiz olmaz?

BARIŞ GÜLER: Yani bir şey mi takip ediyor ne yapıyorlar bilemedim yani orda... Çünkü hoşumuza gitmedi o görüntü, hoşumuza gitmedi... Şey ofisiniz arkada tarafında işte kapının orda adamlar bekliyorlar da saatlerce bekliyorlardı, bizimkilerle alakalı bir konu mu diye merak ettik yani.

(MUAMMER GÜLER'İN OĞLU BARIŞ GÜLER GÖZALTINDAYKEN BÖYLE GÖRÜNTÜLENMİŞTİ)

TEKNİK VE FİZİKİ TAKİPTEN ŞÜPHELENEN GÜLER'İN, ZARRAB'A BU KONUDA GEREKLİ ÖNEMLERİ ALACAĞINI BİLDİRDİĞİ 25 EKİM 2013'DEKİ KONUŞMA İSE ŞÖYLE:

REZA ZARRAB: Bir şey söylecek bizim arkadaşlar he .. Bizimkiler baktılar orda şu an öyle birisi yok... Bu muhtemelen sizle alakalı olabilir.

BARIŞ GÜLER: E anladım tamam tamam ben gereken önlemleri alacağım.

25 EKİM 2013 TARİHLİ ZARRAB - BARIŞ GÜLER GÖRÜŞMESİ İSE ŞÖYLE:

BARIŞ GÜLER: Ortaya çıkarırız, bir iki güne kadar ortaya çıkarırız onu.

REZA ZARRAB: Yani sizle alakalı olma ihtimali yüksek.

BARIŞ GÜLER: Yani ben ortaya çıkarırım, ben onu ortaya çıkarırım ... Bizimkiler onların fotoğrafını çekmiş hani onlar Özgür tedirgin olunca bize söyledi. Bizim arkadaşlar da yanına gittiler binanın içerisine orda o bekleyen arkadaşların fotoğraflarını çekmişler.

26 EKİM 2013'TE YAPILAN GÖRÜŞMENİN DÖKÜMÜ AŞAĞIDAKİ GİBİ:

HİKMET : Barış bey bunlar kuvvetli muhtemelen şey ya polisler ya ... Ya istihbaratın ya da mâli şubenin polisleridir, şey birinin resmini çekmiş elinde doğru kamera var böyle ceketinin kolunun içinde arkadan çekmiş.

BARIŞ GÜLER: Niye çekiyorlar.

HİKMET: Hafta içerisinde şey yapalım Barış. Özgür bey şeyi arasın, Nuruosmaniye'yi, ben geliyorum desin. Bu diyo ki ben hep telefon edip gittiğimde diyor aynısı oluyor özgür hoca öyle diyo bir daha telefon etsin oraya gitsin bizde gerekirse oraya gideriz. Bakarız tekrar gelip çeken bar mı bunu, polisler takip ediyor öyle mi...adamların fotoğrafı var mı Özgür de.

HİKMET: Var Barış Güler ...yüzde 99 polis yüzde 99.

BARIŞ GÜLER: Tamam konuşalım bunu peki.

"DİKKAT ÇEKMEDEN BAKIN"

26 EKİM 2013 TARİHLİ ÖZGÜR ÖZDEMİR, BARIŞ GÜLER GÖRÜŞMESİNİN KAYDI:

ÖZGÜR ÖZDEMİR: Konuştuk da ... Mâli Şube falan olabilir diyo... Şimdi hani anladın mı olayı? Başka sıkıntılı şeyler de olmasın şimdi burda bi nasıl bişey yapmak lazım bilmiyorum yani niye böyle bi Mâli Şubenin böyle bir çalışması var mı Falan Filan onu birilerinin sordurması lazım yani çok da dikkat çekmeden.

"İKİ PARTİ YAPSAYDIK"

REZA ZARRAB, DİKKAT ÇEKMEMEK İÇİN RÜŞVET TESLİMATINI BİRKAÇ PARTİ H&ACİRC;LİNDE YAPMAYI DA TEKLİF ETMİŞ. BUNA İLİŞKİN KONUŞMA AŞAĞIDAKİ GİBİ:

ABDULLAH HAPPANİ: Bu adamlar biliyorsun işleri bu olmayan bir şeyi sana olurmuş gibi sunabilirler mi ...Yani icabında araştır diyeceksin sonra bir şey çıkaracak sonra bir şeyler yani ben belki kafamda kuruyorum yani ha.

REZA ZARRAB: Hayır kendilerinden şüpheleniyorlar onlar.. Onların ondan maçaları düşeş atıyor. Anladım mı yoksa bizimle alakalı değil, bize ne olacak.

Abdullah Happani : Kendilerini de geleceği falan bilinmiyordu abi nerden şey yapacaklar ki?

REZA ZARRAB: On kere dedim ki bunu iki üç sefer yapalım, yok yok buyur işte. Nereden çıktıkları belli değil bize ne ya.

DEŞİFRE FAALİYETLERİ

Bu görüşmeler üzerine Barış Güler, babası Muammer Güler'i arayarak dinlendiğini söyledi. Oğluna dikkatli olmasını söyleyen Muammer Güler, İstihbarat Şube Müdürlüğü'ne bağlı bir aracı, Beykoz'daki evinin önüne sabitledi.

Bunun üzerine, Mâli Şube görevlileri Beykoz'daki adrese gitti. Yapılan araştırmalar sonucunda, 34 ZP 7334 plakalı Toyota Auris marka aracın Emniyet'e ait olduğu ve İstihbarat Şube Müdürlüğü uhdesinde bulunduğu tespit edildi. Muammer Güler'in bu faaliyetleri soruşturma dosyasına şu şekilde yansıdı: "Böylece, İçişleri Bakanı Muammer Güler'in Rıza Sarraf ile aralarında gerçekleşen rüşvet ilişkisini araştıracağını söylemesinin üzerine, İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü'nün, gizlilik ilkeleriyle yürütülen soruşturmamızı deşifre etmeye yönelik girişimlerinin olduğu belirlenmiştir." (Kaynak: Taraf)Reklam