ANKİLOZAN SPONDİLİT

21 Aralık 2014 Pazar Saat: 13:26

Ankilozon Spondilit, Erkeklerin Belini Büküyor

Halk arasında iltihaplı bel romatizması olarak bilinen Ankilozon Spondolit (AS) hastalığı en sık erkeklerde görülüyor Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Onat: "Her 100 iltihaplı bel romatizması hastasının 60'ını erkekler, 40'ını kadınlar oluşturuyor" "Hastalık, erkeklerde kadınlara oranla.

Romatizma Tv, Dünya Artrit Haftasında 100 Bin Ziyaretçiye Ulaştı

Artrit hastalığı hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 12 Ekim haftası Dünya Artrit Haftası olarak anılıyor.

Romatoid Artrit ve Ankilozan Spondilit'te Daima Yaşam Kazansın

Romatoloji hastaları Denizli'de düzenlenen romatoid artrit ve ankilozan spondilit konulu hasta hekim buluşmasında uzman hekim ile bir araya geldi.

13 Kişinin Öldüğü Kazada Sürücünün Kan Örneği Adli Tıpa Gönderildi

13 Kişinin Öldüğü Kazada Sürücünün Kan Örneği Adli Tıpa Gönderildi

Isparta'nın Gölbaşı Mevkiinde kontrolden çıkarak şarampole devrilen ve 13 kişinin öldüğü, 33 kişinin yaralandığı otobüsün sürücüsü şeker hastası olduğu ortaya çıktı.

Maraş Akupunktur Merkezi Hastalara Umut Oldu

Maraş Akupunktur Merkezinden Uzm. Fzt. Hakan Özdemir’in Ankilozan Spondilit ve Romatoid Artrit başta olmak üzere tüm romatizmal hastalıklarda, hastalığın sınırda ve birinci safhasında tıbben tedavisi vardır açıklaması” bu hastalıklarla yeni tanışan hastalara umut kaynağı oldu.

Polikliniklerdeki Yoğunluğu Kurdukları Tv'yle Azalttılar

Polikliniklerdeki Yoğunluğu Kurdukları Tv'yle Azalttılar

Türkiye Romatoloji Derneği tarafından hastaları bilinçlendirmek amacıyla kurulan "Romatizma TV" sayesinde polikliniklerdeki yoğunluk azaldı.

Solunum Yolu Enfeksiyonundan Sonra En Sık Görülen Sağlık Problemi Bel Ağrıları

Solunum Yolu Enfeksiyonundan Sonra En Sık Görülen Sağlık Problemi Bel Ağrıları

Bel ağrısının, istatistiklere göre solunum yolu enfeksiyonundan sonra ikinci sıklıkta görülen sağlık problemi olduğu, her beş kişiden dördü hayatlarının bir döneminde bel ağrısı ile karşılaştığı bildirildi.

Bel Ağrısı' Deyip Geçmeyin !

Bel Ağrısı' Deyip Geçmeyin !

Romatizmal hastalıkların ortaya çıkmasında aileden gelen genetik yatkınlığın varlığına dikkat çeken Prof. Dr. Ömer Kuru, Ankilozan Spondilit (omurga romatizması) hastalığında genetik yükün yüzde 90 olduğunu söyledi.

Ms Hastalarının Yükü Biorezonans İle Hafifliyor

Biorezonans Uzmanı Dr. Sinan Akkurt, böylelikle hastaların normal bir insan gibi hayatına devam edebildiğini ve kendilerine iyi baktıkları sürece atak geçirmediklerini söyledi.

Prof.dr. Ertenli: "Her Bel Ağrısı Bel Fıtığı Değildir"

Türkiye Romatoloji Derneği Başkanı Prof.Dr. İhsan Ertenli, her bel ağrısının bel fıtığı olmadığını söyledi.

3 Aydan Uzun Süren ve İstirahat ile Artan Bel Ağrısına Dikkat

3 Aydan Uzun Süren ve İstirahat ile Artan Bel Ağrısına Dikkat

Türkiye Romatoloji Derneği, "Bel Ağrınızı Sorgulayın" kampanyası dahilinde, getirdiği fiziksel ve psikolojik sorunlarla toplumsal yükü ve maliyeti oldukça fazla olan engelleyici bir sağlık sorunu olan Ankilozan Spondilit (AS) hastalığı ile ilgili bilinç uyandırmayı hedefliyor.

Bel Ağrınızı Sorgulayın" Kampanyası

Türkiye Romatoloji Derneğince başlatılan kampanyayla AS hastalığının erken dönemdeki en önemli bulgusu olan inflamatuvar bel ağrısı konusunda farkındalığın artırılması amaçlanıyor Dernek Başkanı Prof. Dr. Ertenli: "İnflamatuvar bel ağrısı, aralarında AS'nin de bulunduğu önemli bazı romatizmal hastalıkların erken dönemdeki en önemli bulgusudur.

İstirahat ile Artan Bel Ağrılarına Dikkat!

İstirahat ile Artan Bel Ağrılarına Dikkat!

Romatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. İhsan Ertenli, 3 aydan uzun süren ve istirahat ile artan bel ağrılarına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

3 Aydan Uzun Süren Bel Ağrısına Dikkat

3 Aydan Uzun Süren Bel Ağrısına Dikkat

Ankilozan Spondilit hastalığı, 8. Anadolu Romatoloji Günleri kapsamında düzenlenen basın toplantısında ele alındı.

Dünya Ankilozan Spondilit Günü

Dünya Ankilozan Spondilit Günü

Türkiye Romatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. İhsan Ertenli, Ankilozan Spondilit (AS) hastalığının genellikle genç erkeklerde görüldüğünü, hayatı ve hareketi kısıtlayan, ağrıya, iş görmezliğe, psikolojik sorunlara ve ileri evrelerde bazı hastalarda da kamburluğa neden olabildiği söyledi.

Dünya Ankilozan Spondilit Günü

Dünya Ankilozan Spondilit Günü

Türkiye Romatoloji Derneği Başkanı Prof.Dr. İhsan Ertenli, Ankilozan Spondilit (AS) hastalığının genellikle genç erkeklerde görüldüğünü, hayatı ve hareketi kısıtlayan, ağrıya, iş görmezliğe, psikolojik sorunlara ve ileri evrelerde bazı hastalarda da kamburluğa neden olabildiğini söyledi.

Prof. Dr. Gülcan Gürer'den Bel Ağrısı Uyarısı

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı ve Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülcan Gürer, özellikle 20 ile 40 yaş civarında genç erkeklerde rastlanan Ankilozan Spondilitin'in diğer bel ağrılarından nasıl ayırt edilebileceğini ve yapılması gerekenleri anlattı.

Gaziantep'te Romatizmalı Hastalar Ormanda Yürüyüş Yaptı

Gaziantep'te, romatizma hastalarını motive etmek amacıyla düzenlenen 'Romatizmalı Adımlar' etkinliğinde hasta ve yakınları yürüyüş ve egzersiz yaptı.

Gaziantep'te "Romatizmalı Adımlar" Yürüyüşü

GAÜN Tıp Fakültesi tarafından "Dünya Ankilozan Spondilit Haftası" kapsamında organize edilen yürüyüş, Dülük Ormanı'nda gerçekleştirildi.

Romatizmalı Adımlar

Romatizmalı Adımlar

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı tarafından ‘Dünya Ankilozan Spondilit Haftası’ etkinlikleri kapsamında her yıl romatizmal hastalıklar hakkında bilinç oluşturmak üzere düzenlenen Romatizmalı Adımlar yürüyüşü, bu yıl Gaziantep Dülük Baba Ormanları’nda hekim, hasta, hasta yakınlarının katılımıyla gerçekleşti.

Ankilozan Spondilit ile Yaşam

Ankilozan Spondilit ile Yaşam

Ankilozan Spondilit'in, omurga ve büyük eklemlerde inflamasyon (iltihap), geceleri olan bel ağrısı, belde sertlik, kamburlaşma, yapısal belirtiler ve anterior üveit denen göz iltihabı ile karakterize bir hastalık olduğu bildirildi.

Prof. Dr. Kuru: Tedavi Edilmeyen As Hastalığı Kamburluğa Neden Oluyor

Prof. Dr. Kuru: Tedavi Edilmeyen As Hastalığı Kamburluğa Neden Oluyor

Samsun ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Kuru, erken dönemde tanı konulup tedavi edilmeyen Ankilozan Spondilit (AS) hastalığının kamburluk ve sakatlıkla sonuçlanabileceğini söyledi.

Gençlerde Düzelmeyen Bel Ağrısı Ankilozan Spondilit Nedenli Olabilir

Gençlerde Düzelmeyen Bel Ağrısı Ankilozan Spondilit Nedenli Olabilir

Romatizmal hastalıklar çok sık görünen hastalıklar ama teşhis konulmuş hasta sayısı hastaların 10'da biri kadar bile değil. Ülkemizde romatizmalı hastaların ankilozan spondilit ve Ailevi Akdeniz ateşi, Behçet hastalığı, yumuşak doku romatizması gibi romatizmal hastalıklar konusunda doğru bilgiye hızlı ve kolay ulaşabilmesi için Türkiye Romatoloji Derneği olarak Romatizma TV internet sitesini hayata geçirdiklerini bildiren Doç. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ülkemizde en sık görülen romatizmal hastalıklar konusunda bilgiler paylaştı.

Romatizma Yaşlı Olduğu Kadar Gençlerinde Hastalığı'

Romatizma Yaşlı Olduğu Kadar Gençlerinde Hastalığı'

Romatolog Doç. Dr. Timuçin Kaşifoğlu, romatizmanın yaşlıların olduğu kadar gençlerin de hastalığı olduğunu bu nedenle ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Bel Ağrısının 36 Nedeni

Dr. Fizyoterapist Gamze Şenbursa, jinekolojik vakalardan vücudun diğer yerlerindeki problemlere kadar bel ağrısına yolaçan 36 sebebi sizler için derledi

BDP'li Demir Çelik'ten İki Önerge

BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in cevaplamaları istemiyle iki soru önergesi verdi.

Bel Ağrıları As Hastalığının Habecisi Olabilir

Adnan Menderes Üniversitesi Fizik Tedavi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Şendur, halk arasında iltihaplı omurga romatizması olarak bilinen ve genç yaşlarda erkeklerde sık görülen ankilozan spondilit (AS) hastalığının, zamanında teşhis edilmediği takdirde sakatlıkla sonuçlanabildiği belirtti.

KESK Hasta Tutuklular İçin Yürüdü

KESK Hakkari Şubeler Platformu, 10 yıldır cezaevinde bulunan ve durumu ağır olan hasta tutuklu Hasan Kaçar için yürüyüş yaptı.

Romatizmal Hastalıklar Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Romatizmal Hastalıklar Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Romatoloji Bilim Dalı İç Hastalıkları Uzmanı, Türkiye Romatoloji Derneği Üyesi ve Romatizma TV Koordinatörü Doç. Dr. Timuçin Kaşifoğlu "Romatizmal Hastalıklar Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar" başlıklı toplantıda romatoid artrit, Behçet hastalığı, ankilozan spondilit, ailevi Akdeniz ateşi ve lupus gibi pek çok romatizmal hastalıkla ilgili bilinmeyenleri anlatarak romatizmalı hastaların doğru bilgiye hızlı ve kolay ulaşabilmesi için Romatizma TV hakkında bilgi verdi.

Romatizma Tedavisinde Risk Almayın

Romatizma Tedavisinde Risk Almayın

Romatizma hastalığında alternatif çözümlere sapıldığında hastalar fayda değil aksine zarar görebilirler.

Eskişehir'de Romatizmal Hastalıklar Konusunda Toplantı Düzenlenecek

Eskişehir'de Romatizmal Hastalıklar Konusunda Toplantı Düzenlenecek

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye Romatoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Timuçin Kaşifoğlu, yarın, romatizmal hastalıkları konusunda bilgilendirme toplantısı düzenleyecek.

"Romatizmal Hastalıklardan Korunmak İçin Yaşamınızı Yeniden Düzenleyin"

Prof. Dr. Soy:   "Yaşama alışkanlıklarını yeniden düzenleyerek, insanlar romatizmal hastalıklardan korunabilir" "Fazla kilolardan kurtulmak, bunu önemli derecede kolaylaştıracaktır. Dü...

Romatizma Hakkında Her Şey Romatizma TV'de

Romatizma Hakkında Her Şey Romatizma TV'de

Ülkemizde romatizmalı hastaların doğru bilgiye hızlı ve kolay ulaşabilmesi için Türkiye Romatoloji Derneği tarafından Romatizma TV internet sitesi hayata geçirildi.

"Romatizma Tv" İnternet Sitesi Hayata Geçti

Türkiye Romatoloji Derneği, romatizmalı hastaların doğru, bilimsel ve herhangi bir kar amacı gütmeyen bir bilgilendirme sitesine ihtiyacından hareketle Romatizma TV internet sitesini hayata geçirdi.

Romatizma Hakkında Her Şey Romatizma Tv'de

Romatizma Hakkında Her Şey Romatizma Tv'de

Türkiye'de romatizmalı hastaların doğru bilgiye hızlı ve kolay ulaşabilmesi için Türkiye Romatoloji Derneği tarafından Romatizma TV internet sitesi hayata geçirildi."Romatoid Artrit, Behçet, Ankilozan Spondilit, Ailevi Akdeniz Ateşi ve Lupus"...

"Hareket Hayattır" Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı.

"Hareket Hayattır" fotoğraf yarışması sonuçları Türkiye Romatoloji Derneği (TRD) tarafından açıklandı.

Kent Konseyi'nde Romatizmal Hastalıklar Konuşuldu

Kent Konseyi'nde Romatizmal Hastalıklar Konuşuldu

BKK Sağlık Çalışma Grubu tarafından düzenlenen toplantıda, romatizmal hastalıklar hakkında bilgi verildi.

Bursa'da "Romatizma ile Yaşamak" Konulu Toplantı

Bursa Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu tarafından "Romatizma ile Yaşamak" konulu toplantı düzenlendi.

Türkiye'de 350 Bin Romatizma Hastası Bulunuyor

Türkiye'de 350 Bin Romatizma Hastası Bulunuyor

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı'ndan Doç.Dr.Ediz Dalkılıç, Türkiye'de yaklaşık 150 bin iltihabi eklem hastalığı olan romatoid artritli, ve 200 bin kadar iltihaplı romatisma hastalığına (ankilozan spondilit) sahip hasta...

"Hareket Hayattır" Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

Romatoid artrit ve ankilozan spondilit hastalarının gündelik hayatlarında karşılaştıkları zorluklar ve engellerle mücadelesini konu alan yarışma, bu yıl ilk kez hastalara açık düzenlendi

Hareket Hayattır Yarışması Hastalara Açık Düzenlendi

Hareket Hayattır Yarışması Hastalara Açık Düzenlendi

RA ve AS hastalarının hayatlarında karşılaştıkları zorlukları konu alan 'Hareket Hayattır' fotoğraf yarışması ilk kez hastalara açık düzenlendi.

12 Ekim Dünya Artrit Günü

12 Ekim Dünya Artrit Günü

Türkiye Romatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Akkoç: "Romatoid artrit, en sık görülen iltihabi eklem hastalığıdır. Ülkemizde yaklaşık 150 bin romatoid artrit hastası bulunuyor"

12 Ekim Dünya Artrit Günü

12 Ekim Dünya Artrit Günü

HÜ Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertenli: "Türkiye'de yaklaşık 150 bin romatoid artritli, 200 bin kadar da ankilozan spondilitli hasta bulunuyor"

Öksürdü, Boynunu Kırdı (Özel)

Öksürdü, Boynunu Kırdı (Özel)

Sakarya'da omurga eğriliği ameliyatı olan hasta, operasyon sonrası serviste yatarken öksürünce boynunu kırdı.

Başkan Alıcık, Engellileri Mutlu Ediyor

Başkan Alıcık, Engellileri Mutlu Ediyor

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, ankilozan spondilit hastası Muhammet Kocakaya'ya Rahatça gezebilsin diye üç tekerlekli şarj edilebilen akülü motobisiklet hediye etti.

Romatoloji Hastaları, Samsun'da

Romatoloji hastaları, ikincisi Samsun'da düzenlenen Romatoid Artrit ve Ankilozan Spondilit Hasta Toplantısında bir araya geldi.

Sağlık Müdürlüğü'nden 5 Hasta İçin 'Kırmızı Reçete' Uyarısı

Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü, doktor ve hastanelere, raporları olmamasına rağmen uyuşturucu ilaç yazdıran hastalarla ilgili uyarı gönderdi.

Türkiye Romatoloji Derneği'nin

Türkiye Romatoloji Derneği'nin "Hareket Hayattır" Fotoğraf Yarışmasına Başvuru Süresi Uzatıldı

2010 yılından beri düzenlenen fotoğraf yarışması bu yıl "Hareket Hayattır" temasını konu alıyor.

"Hareket Hayattır" Fotoğraf Yarışmasının Başvuru Süresi Uzatıldı

Türkiye Romatoloji Derneği'nin "Hareket Hayattır" fotoğraf yarışmasına başvuru süresi uzatıldı

Kaplıcanın Sağlıktaki Rolü Büyüktür

Kaplıcanın Sağlıktaki Rolü Büyüktür

Kaplıca, diyince sıcak yeraltı sularından yararlanmak için yeryüzüne çıktıkları kaynakların çevresine kurulan hamam görünümündeki tesislere verilen isimdir.