Ankara: İstiklal Marşı'nı En Güzel Okuma Yarışması

İstiklal Marşı'nı Ezberden En Güzel Okuma Yarışması İlköğretim ve Lise Öğrencileri Arasında Tam Bir Şölene Dönüştü. TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın da İzleyici Olarak Katıldığı Yarışmada Öğrencilerin İstiklal Marşı'nı Ezberden Okumaları Davetlilere Duygulu Anlar Yaşattı.İstiklal Marşı'nı ezberden en güzel okuma yarışması ilköğretim ve lise öğrencileri arasında tam bir şölene dönüştü. TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın da izleyici olarak katıldığı yarışmada öğrencilerin İstiklal Marşı'nı ezberden okumaları davetlilere duygulu anlar yaşattı.

Yenimahalle Belediyesi'nin İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'un ölümünün 70. yıldönümü dolayısıyla ilköğretim ve liseler arasında düzenlenen İstiklal Marşı'nı En Güzel Okuma Yarışması'nın final programı İller Bankası Tesisleri'nde gerçekleşti. Programa TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Murat Bey Balta ile çok sayıda milletvekili ve aileler katıldı. Program, Yenimahalle Belediyesi Çocuk Korosu'nun İstiklal Marşı'nı okumasıyla başladı. Program arasında Yenimahalle Belediyesi Tiyatro Topluluğu'nun Kurtuluş Savaşı oyunu sergilendi. Yenimahalle Belediyesi sınırları içerisindeki ilköğretim ve lise dengi 115 bin çocuk arasında yapılan elemelerde finale kalan 35 öğrenci İstiklal Marşı'nı ezberleyerek en güzel okumak için kıyasıya yarıştı. İstiklal Marşı'nı en hissi duygularla okuyan çocuklar programa katılan anne babalarına hem de davetlilere güzel bir akşam yaşattı. İlköğretim birinci kademedeki minik öğrenciler birbirinden güzel elbiseleri ve İstiklal Marşı'nı ezberden hiç şaşırmadan okumalarıyla davetlilerden büyük alkış aldı. Ayrıca yarışmacılar arasında dedesi Çanakkale'de şehit olanlar da davetlileri duygulandırdı. Yarışmacılar jürinin isteği üzerine İstiklal Marşı'nın 5 kıtasını okurken bazı yarışmacılar gözyaşlarına hakim olamayıp ağladı. Yarışmanın jüri üyeliğini Abdullah Şatıroğlu, Ejder Akışık, Erbay Kücet, Medine Karaalın, Atilla Meral, Ali Toprak, Rıfkı Kaymaz yaptı. Yarışmanın ardından bir konuşma yapan TBMM Başkanı Arınç, yarışmaya katılarak İstiklal Marşı'nı ezberden okuyan tüm öğrencileri tebrik ettiğini ve onları izlemekten büyük keyif aldığını söyledi. Bazı çocukların ve ailelerin aldıkları puanları az bularak hüzünlendiklerini hissettiğini belirten Arınç, "Ben sizin hepinizin en büyük madalyayı hak ettiğinize candan inanıyorum. Siz yüreğimizdeki hisleri çok güzel ifade ettiniz. Ben hepinize yüz üzerinden yüz veriyorum ve alınlarınızdan öpüyorum" dedi.

Arınç, Mehmet Akif Ersoy'un bu ülkenin yetiştirdiği en değerli ve en mütevazı şairlerinden biri olduğunu, İstiklal Marşı'ndan dolaylı kendisine verilen ödülü kimsesiz çocuklara verdiğini hatırlatarak, "Akif, işgal günlerini gördü. Anadolu'nun her yerini karış karış gezdi. Türk milletini camilerde, sokaklarda bazen evlerde kıyama davet etti. 'Ya İstiklal Ya Ölüm' şuurunu aşıladı. Kendisi aynı zamanda TBMM'nin Burdur Milletvekili olarak ilk mensubumuzdur. Bu sene meclis kampusu içerisine İstiklal Marşı'nın kitabesini yaptırarak İstiklal Marşı'nın kabulünün yıldönümünde kendisini anmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

Mehmet Akif'in, "Toprakta gezen gölgem bir gün toprağa çekilince, günler geçince, rahmetle anılırsam ebediyet budur, sessiz yaşadığım ömrümde kim beni nereden bilecek ki" dörtlüğünü okuyan TBMM Başkanı Arınç, Kurtuluş Savaşı sonrası zafer tankları arasında mağrur yürüyenlerin yanında Mehmet Akif'in kendisini kenarda kalmış hissettiğini söyledi. Hatta Akif'in bu uğurda cennet gördüğü vatanından bile uzak kaldığını anlatan Arınç, "Şimdi biz Mehmet Akif'i milyonlarca insan rahmetle ve minnetle anıyoruz" ifadelerini kaydetti.

Yarışmaya katılarak Akif'in şiiri olan İstiklal Marşı'nı ezberden en güzel okuyan öğrencilere Akif'in tüm şiirlerinin toplandığı Safahat kitabını okumalarını tavsiye eden Arınç, kendisinin askerlik yıllarında Necip Fazıl Kısakürek ve Mahir İz Hoca Efendi'den Akif'in hiç duyulmadık şiirlerini dinlediğini aktardı. Arınç, özellikle Sait Paşa İmamı şiirinin herkes tarafından mutlaka okunması gerektiğini dile getirerek, "Mehmet Akif'in bilinmeyen şiirlerini ve ruhuna Fatiha okuyun. Biz Akif'i hiç unutmayacağız, O'nun inancına, şuuruna ve millet sevgisine her zaman çok ihtiyacımız var" diye konuştu.

TBMM Başkanı Arınç, yarışmada finale kalan 35 öğrencinin tamamına küçük altın hediye etti. Yenimahalle Belediye Başkanı Duyar ise, yarışmada dereceye giren öğrencilere altın, bisiklet, diz üstü bilgisayar ve Mehmet Akif Ersoy'un Safahat isimli şiir kitabını hediye etti. Yarışmacılara hediyelerini veren TBMM Başkanı Arınç ve Yenimahalle Belediye Başkanı Duyar daha sonra tüm öğrencilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Yenimahalle Belediye Başkanı Duyar, demokrasi ve milli iradenin hakim kılınmasıyla milli değerlerin yaşatılması hususunda gösterdiği gayret ve desteklerinden dolayı TBMM Başkanı Arınç'a 'Toplumsal Barış Ödülü'nü verdi.

Yarışmada dereceye giren öğrencilerin isimleri, lise kategorisinde finale kalan öğrencilerden birinci Gonca Işık, ikinci Kudre Efil, üçüncü Burcu Korkmaz. İlköğretim ikinci kademe final öğrencilerinden birinci Hamit Demir, ikinci Didem Özcan, üçüncü Beyza Zeynep Üçar. İlköğretim üçüncü kademe final öğrencilerinden birinci Zeynep Rüveyda Gökmen, ikinci Mustafa Kürşat Çalışkan, üçüncü Feyza Nur Taşdemir.


sponsored ads
sponsored ads
sponsored ads