Angelina Jolie
4.6.1975
Angelina Jolie (d. 4 Haziran 1975, Los Angeles, ABD), tam ismi Angelina Jolie Voight olan, Oscar ödüllü aktirs Jon Voight'un kızı olan Amerikan sinema oyuncusudur.

Londra, New York ve Los Angeles'da profesyonel modellik yaptı.Her ikisi de 3 yıl süren iki evlilik yaptı, 1996-1999 arasında Jonny Lee Miller ile, 2000-2003 yılları arasında da Billy Bob Thornton ile evli kaldı. Ama Billy Bob Thornton Angelina yerine televizyon izlemeyi tercih edince zaten yeterince aşk olduğu söylenemeyen ilişki sona erdi. Daha sonra 2004 yılında birlikte rol aldığı Mr. & Mrs. Smith filminde Brad Pitt ile tanıştı.

Los Angeles, Kaliforniya'da doğdu.Aktör Jon Voight ve Marcheline Bertrand'ın kızıdır.Baba tarafından, Jolie Slovak ve Alman asııllıdır.Anne tarafından ise Fransız-Kanada asıllıdır.

İlk Kariyeri, 1993-1997

Jolie 14 yaşındayken başta Los Angeles, Londra ve New York'ta olmak üzere modellik yapmaya başladı.Bu zamanlarında birçok müzik videosunda da görüldü.16 yaşında, tiyatroya geri döndü ve ilk rolünü bir Alman fetişi olarak oynadı.

Jolie kardeşinin 5 öğrenci filminde görüldü ancak profesyonel film kariyeri,düşük bütçeli Cyborg 2 'de ilk başrolünü oynadığı 1993 'te başladı.Bundan sonra bağımsız film Without Evidence 'de yardımcı rolde oynadı.1995 'te ilk eşi Jonny Lee Miller'la tanıştığı Hackers 'ta, Jolie'nin oynadığı ilk Hollywood filminde, Kate "Asit Yanığı" Libby rolünü oynadı.

Yükselişi, 1997-2000

Jolie'nin kariyer umutları, 1997'de oynadığı Cornelia Wallace rolüyle Altın Küre aldığı ve Emmy Ödülü'ne aday gösterildiği biyografik film George Wallace'tan sonra başlamıştır.

1998'de Jolie, HBO'nun Gia filminde süpermodel Gia Carangi'yi canlandırdı.Film seks dünyasını, uyuşturucuları, Gia'nın uyuşturucu bağımlılığı sonucu hayatının ve kariyerinin bir anda yok olmasını, çöküşünü ve AIDS yüzünden ölümünü gözler önüne sundu.Ardışık olarak ikinci yıl, Jolie, bu rolle Altın Küre kazandı ve Emmy'ye aday gösterildi.Ayrıca ilk SAG Ödülü'nü aldı.

Gia 'dan sonra Jolie, New York'a taşındı ve vereceği hiçbir şey olmadığını hissederek kısa bir süre için oyunculuğu bıraktı.New York Üniversitesi 'nde film yapımı dersleri için üye oldu ve yazı sınıflarına katıldı.Bunu sadece kendimi toparlamak için iyi olarak tanımladı.

Jolie,Gloria McNeary'inin 1998 gangster filmi Hell's Kitchen ve sonraki yıl Sean Connery, Gillian Anderson, Ryan Phillippe ve Jon Stewart'ı da içeren Playing by Heart 'ın bir bölümünde görüldü.Film olumlu eleştiriler aldı ve Jolie birçok övgü aldı.Jolie, National Board of Review tarafından Yükselen Performans Ödülünü aldı.

1999'da Mike Newell'ın komedi-dram Pushing Tin'de rol aldı.Filmin diğer oyuncuları ise John Cusack, Billy Bob Thornton, ve Cate Blanchett'tır.Jolie, Thornton'un baştan çıkarıcı karısını oynadı.Bu filmden sonra The Bone Collector'da Denzel Washington ile çalıştı.

Jolie, bir sonraki yardımcı rolünü sosyopatic Lisa Rowe rolüyle Girl, Interrupted'ta aldı.Girl, Interrupted, akıl hastası Susanna Kaysen'ın hikâyesini anlatıyor.Winona Ryder ana karakteri oynamasına rağmen, film Jolie'nin Hollywood'daki son yükselişiyle ilgi çekti.3. Altın Küresini, 2. SAG Ödülünü ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'nü aldı.

2000'de Jolie, araba hırsızı Nicholas Cage'in eski kızarkadaşını oynadığını Sarah "Sway" Wayland rolüyle Gone In 60 Seconds'ta rol aldı.Bu filmdeki rolü küçüktü.Jolie daha sonra Lisa Rowe rolünün ağırlığından sonra bu filmin kendisini rahatlattığını ve bu filmden sonra büyük paralar kazandığını açıkladı.

Uluslararası Başarı, 2001-günümüz

Oyunculuk yeteneğine çok iyi bir gözle bakılmasına karşın, Jolie'nin filmleri geniş bir kitleye ulaşamıyordu; ama Lara Croft: Tomb Raider (2001) Jolie'yi uluslararası bir süperstar yaptı.Popüler Tomb Raider video oyununun uyarlamasımda Jolie, Lara Croft rolü için; Britanya aksanı ve savaş sanatları terbiyesi öğrenmesi gerekti.

Jolie sonra, Julia Russell rolüyle Original Sin (2001) 'de oynadı.Başrolü Antonio Banderas'la paylaşmıştır.Film, Cornell Woolrich'in Waltz into Darkness adlı romanından uyarlanmıştır.

2002'de, Life or Something Like It 'te,bir hafta içinde öleceği söylenen hırslı TV muhabiri Lanie Kerrigan'ı oynadı.Film, Jolie'nin performansi olumlu eleştiriler almasına rağmen; yetersiz olduğu yönünde eleştiriler aldı.CNN'den Paul Clinton: "Jolie rolünde muhteşemdi.Filmin ortasında bazı saçma olay örgüleri olmasına rağmen, bu Akademi Ödülü kazannan oyuncu fazlasıyla kendine doğru yolculuğunu inanılır bir biçimde oynamıştır."

Jolie, 2003'te Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life 'ta yeniden Lara Croft'u oynadı.Film, 1.filmin devamı olarak orjinali kadar kârlı değil iken, uluslararası alanda 156 milyon $ kazanmıştır.Sonraki yıl Jolie, Afrika'daki yardım işçileriyle ilgili Beyond Borders 'ta rol aldı.Film, Jolie'nin gerçek yaşamının yardımsever kişiliğini yansıtmasına rağmen; eleştirel ve finansal olarak başarısız olmuştur.Los Angeles Times: "Jolie, Girl, Interrupted 'ta Oscar kazandığı rolde yağtığı gibi, rollere elektrik ve güvenilirlik verebilir.O kabul edilmiş çizgi filmler de yapabilir Lara Croft gibi.Ama melez karakter belirsizliği, kötü yazılmış gerçek olmayan uçan istilacı, kan-ve-bağırsak dünyası, tamamen O'nu mahveder." olarak yazmıştır.

2004'de, Ethan Hawke ile birlikte Taking Lives 'ta rol aldı.Filmde Illeana Scott karakterini canlandırdı.Film karışık eleştiriler aldı.Daha sonra, DreamWorks filmi Shark Tale 'da melekbalığı Lola animasyon karakterinie sesini verdi ve Kerry Conran'nın Sky Captain and the World of Tomorrow 'da kısa bir rol oynadı.Ayrıca 2004'de, Oliver Stone'un Büyük İskender'in hayatını anlatan biyografik filmi Alexander 'da Olympias'ı oynadı.

Jolie ve Brad Pitt, 81. Akademi Ödülleri Töreninde, Şubat 2009

Aksiyon-komedi türü Mr. & Mrs. Smith, Jolie'nin 2005'te oynadığı tek filmidir.Filmin yönetmeni Doug Liman'dır.Jolie, Brad Pitt'e karşı Jane Smith'i oynadı.Film birçok eleştiri aldı, ama genellikle iki başrol oyuncusunun arasındaki kimya dolayısı ile övgüler aldı.

Daha sonara 2006'da Robert De Niro'nun The Good Shepherd filminde rol aldı.

2007'de Jolie, Mariane Pearl rolüyle Michael Winterbottom 'un belgesel türü drama A Mighty Heart 'ta rol aldı.Film, Pakistan'da Wall Street Journal 'in muhabiri Daniel Pearl 'ün kaçırılışı ve cinayetini anlatır.Film, Mariane Pearl'ün anılarından uyarlandı ve prömiyerini Cannes Film Festivali'nde yaptı.

2008'de, James McAvoy ve Morgan Freeman'la beraber aksiyon türü Wanted'ta oynadı.Ayrıca Kung Fu Panda çigi filmine sesini verdi.Aynı yıl, Clint Eastwood'un drama türü Changeling 'te Christine Collins rolüyle başrol oynadı.Film, prömiyerini Cannes Film Festivali'nde yapmıştır.Jolie. 2. Oscar adaylığını, Bafta Ödülü adaylığı, Altın Küre ve SAG Ödülü adaylığını almıştır.

Jolie, 2010'da gösterime girecek olan Salt'ın çekimlerine devam etmektedir.Filmde, Naomi Watts'ın kocası Liev Schreiber ise Winter rolünü oynayacaktır.
İngiliz Gazetesi Şah Fırat Operasyonu'nu...

İngiliz Gazetesi Şah Fırat Operasyonu'nu...

İngiliz Daily Mail gazetesi, Şah Süleyman Türbesi operasyonunu gerçekleştiren Türk...

24.02.2015 13:38
Angelina ve Brad Pitt Çiftinin...

Angelina ve Brad Pitt Çiftinin...

Hollywood'un ünlü çiftinin Türkiye'deki sığınma kampında yaşayan Suriyeli bir çocuğu...

10.02.2015 10:54
Angelina Jolie ve Brad Pitt Çiftinin...

Angelina Jolie ve Brad Pitt Çiftinin...

Hollywood'un ünlü çiftinin Türkiye'deki sığınma kampında yaşayan Suriyeli bir çocuğu...

10.02.2015 10:54
Angelina Jolie - Brad Pitt Çifti...

Angelina Jolie - Brad Pitt Çifti...

Angelina Jolie ve Brad Pitt çiftinin, Hatay Altınözü'ndeki bir sığınmacı kampındaki iki...

09.02.2015 20:40
Angelina ve Brad Aynı Filmde Rol Alacak

Angelina ve Brad Aynı Filmde Rol Alacak

İlişkilerinin 10'uncu yılına giren Angelina Jolie ile Brad Pitt çifti, birlikte üçüncü...

04.02.2015 09:57

ABD'de Ünlülerin Restorancısı Türk'e Ödül

New York kentinde, yıldızların restorancısı olarak bilinen genç Türk işadamı Zeynel Erdem'in başarısı ödüllendirildi.

31.01.2015 04:02
Angelina Jolie, Neçirvan Barzani ile...

Angelina Jolie, Neçirvan Barzani ile...

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie,...

27.01.2015 15:41

Ikby Başbakanı Barzani, Angelina Jolie'yi Kabul Etti

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi Angelina...

27.01.2015 12:17
Angelina Jolie'nin Irak Ziyareti (1)

Angelina Jolie'nin Irak Ziyareti (1)

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie,...

25.01.2015 18:24
Angelina Jolie'nin Irak Ziyareti (2)

Angelina Jolie'nin Irak Ziyareti (2)

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie,...

25.01.2015 18:12
Angelina Jolie, Yezidi Kürtleri Ziyaret...

Angelina Jolie, Yezidi Kürtleri Ziyaret...

Hollywood yıldızı Angelina Jolie, Duhok'daki kampta kalan Yezidileri ziyaret etti....

25.01.2015 17:08

Angelina Jolie'nin Irak Ziyareti

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, Duhok ilinde Hanke Çadır Kampı'nda kalan Yezidi sığınmacıları ziyaret etti.

25.01.2015 15:03

Iraklı Mülteciler, Angelina Jolie'yi Bekliyor

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie’nin sığınmacıları ziyaret etmek için Irak'a geldiği belirtildi.

25.01.2015 11:40

Papa Franciscus Angelina Jolie ile Görüştü

Papa Franciscus, ABD'li sinema yıldızı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie ile bir araya geldi.

08.01.2015 21:27

Sony'nin Hedefinde O Var!

Hacker'ların kurbanı olan ve sert tehditlerle boğuşan Sony, şimdi bu internet devini tehdit ediyor!

23.12.2014 20:15
BM'den Türk Eğitimciye Ödül

BM'den Türk Eğitimciye Ödül

BM, “Küresel Eğitime Katkı Ödülü”nü, bu yıl ilk kez bir Türk eğitimciye verdi.

19.12.2014 16:44

Türk Eğitimci BM'den 'Küresel Eğitime Katkı Ödülü' Aldı

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, BM tarafından verilen 'Küresel Eğitime Katkı Ödülü'ne layık görüldü.

17.12.2014 17:31
BM'den Enver Yücel'e

BM'den Enver Yücel'e "Küresel Eğitime...

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un himayesinde gerçekleşen ve yıl...

17.12.2014 12:44
Enver Yücel?e ?küresel Eğitime Katkı??...

Enver Yücel?e ?küresel Eğitime Katkı??...

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un himayesinde gerçekleşen ve yıl...

17.12.2014 10:01
Angelina Jolie'yi Hastalığı Mahvetti!

Angelina Jolie'yi Hastalığı Mahvetti!

Ünlü aktris Angelina Jolie, suçiçeği çıkardığı için yönetmenliğini üstlendiği 'Unbroken'...

13.12.2014 15:01
Devamı için tıklayın.