Türkiye'nin Referandumu Beyaz Saray'da Konuşuldu: Not Etmemiz Gerekir

ABD Başkanı Trump ile İtalya Başbakanı Gentiloni'nin Beyaz Saray'da düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye'deki referandum gündeme geldi. Gentiloni, "Türk referandumunu not etmemiz gerekir" dedi.

Türkiye'nin Referandumu Beyaz Saray'da Konuşuldu: Not Etmemiz Gerekir

ABD Başkanı Donald Trump ile İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni, Beyaz Saray'daki buluşmalarının ardından, ülkeler arası ilişkiler, IŞİD ve teröre karşı işbirliği gibi konularda açıklamalar yaptılar ve gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

TÜRK REFERANDUMUNU NOT ETMEMİZ GEREKİR

Gentiloni bir gazetecinin "Sayın Başbakan, Avrupa kıtasında demokratik değerlerden söz ettiniz. Bu bağlamda, Türkiye'deki referandum sonuçlarından kaygılı mısınız? Bu konuyu Başkan Trump ile görüştünüz mü?" sorusunu "Türk referandumunu not etmemiz gerekir" diye yanıtladı. Gentiloni, "Oylamanın nasıl yapıldığına ilişkin tartışmaları bir yana, Avrupalı liderlerin bu oylamayı not ettiklerine inanıyorum. Sonuçlar, Türk hükümetinin özellikle de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçmenlerin neredeyse yarısının başka türlü görüş bildirmelerine karşı yaklaşımlarına bağlı. Kucaklayıcı bir yaklaşım mı olacak yoksa çatışmacı bir yaklaşım mı? Bu çok önemli olacak bizim için de Avrupa Birliği (AB) için de" dedi.

"TÜRKİYE'DE GÖZALTINA ALINAN İTALYAN GAZETECİ SERBEST BIRAKILMALI"

Türkiye ile İtalya'nın Atlantik İttifakına üye olduklarını ve ülkesinin Türkiye'nin savunmasına önemli katkı sağladığını belirten Gentiloni "Çok önemli olan başka bir şey de temel ilkelere saygı göstermek. İki ülke arasında önemli bir iş birliğinin gerekli olduğuna inanıyoruz. Bu işbirliğinin, Türkiye'de geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan İtalyan gazetecinin serbest bırakılmasını sağlamasını istiyoruz" dedi.