Ali Ünal Kimdir? Zaman Gazetesi Yazarı Ali Ünal Kimdir?

01 Nisan 2014 15:53

Zaman Gazetesi yazarı Ali Ünal kimdir? Yazar, öğretmen, felsefi ve sosyoloji konularda derin bilgilere sahip olan gazeteci Ali Ünal kimdir?

Ali Ünal Kimdir? Zaman Gazetesi Yazarı Ali Ünal Kimdir?

Zaman Gazetesi yazarı ALİ ÜNAL kimdir? Yazar, öğretmen, felsefi ve sosyoloji konularda derin bilgilere sahip olan gazeteci ALİ ÜNAL kimdir? ALİ ÜNAL yazar, çevirmen, hatta şair, dil, din, edebiyat, sosyoloji ve felsefe konularında derin bilgi sahibi. ALİ ÜNAL, 80'e yakın çeviri, telif kitabı olan bir yazardır. Pekçok çalışmaları yabancı dile çevrilmiştir. Islamic Perspectives on Science (Bilime İslami Bakışlar) isimli eserli Almanya'nın en büyük yayınevi tarafından Almanca yayınlanmıştır. Kitapları milyonlara ulaşan baskı yapmıştır. Pek çok dergide yazmış, çalışmış, editörlük yapmıştır. Sürekli de yazmaktadır. Televizyonlarda, konferanslarda konuşmaktadır. Hem güncel konularda hem dini, felsefe, sosyal konularda onlarca makalesi bulunmaktadır. Türkiye'de bir zaman özellikle İslamcı akımın yayılmasında en etkili olmuş birkaç isimden biridir.

19 Ocak 1955 doğumlu olan ve bir süre öğretmen ve öğretim görevlisi olarak çalışan ALİ ÜNAL 1980 yılında öğretmenliğe ara verdi. Öğretmenlik yaptığı yıllarda ve bu ara dönemde Yeni Devir adlı gazetede, Kitap ve Girişim dergilerinde yazılar yazdı. Bu arada İnsan Yayınları'nın kuruluşunda yer aldı. Bir yandan kitap yazarken, diğer yandan İngilizce'den Türkçeye çevirilerde bulundu. Kitapları o dönemde Pınar, Düşünce, Beyan, Kültür Basım-Yayın, İhya ve Seçkin Yayınları arasından çıktı. ALİ ÜNAL Risale İlimler Ansiklopedisi ve Şamil İslam Ansiklopedisi'ne maddeler yazdı. ALİ ÜNAL 1986 yılında tekrar öğretmenliğe döndü fakat tercüme ve yazı çalışmalarına devam etti. Sızıntı, Yeni Ümit ve Yağmur ile İngilizce The Fountain dergilerinde yazdı. 4'er yıl süreyle Yeni Ümit ve The Fountain dergilerinde yayın yönetmeni olarak çalıştı. Türkçe ve Arapça'dan İngilizce'ye kitap çevirilerinde bulundu. ALİ ÜNAL, özellikle Kur'an'da Temel Kavramlar ve hem İngilizce hem Türkçe Kuran meal tefsiriyle dikkat çekmiştir.
Kitapları Nil, Işık, Kaynak ve The Light yayınevlerinden çıktı. Halen Zaman gazetesi'nde yazmaktadır. ALİ ÜNAL evli ve dört çocuk sahibi olup, İngilizce, Arapça ve orta düzeyde Farsça bilmektedir.

TÜRKÇE ESERLERİNDEN BAZILARI

Allah Kelamı Kur'an-ı Kerim ve Açıklamalı Meali
Kur'an'da Temel Kavramlar
Risale-i Nur'da Külli Kaideler (3 cilt
Din Etrafında
İslam, Bilim, İnsan ve Tarih
Bir Portre Denemesi
Kozadan Kelebeğe (Editör)
Zamandan Tarihe Notlar
Muhakemat (sadeleştirme)
Mekke - Rasullerin Yolu
İslam, Temel İlkeler
Hz. Ali
Çağımızda Kadın Sorunu

İNGİLİZCE ESERLERİNDEN BAZILARI

The Qur'an with Annotated Interpretation in Modern English
The Prophet Promised in World Scriptures
Islam Addresses Contemporary Issues
The Resurrection and the Afterlife
Islamic Perspectives on Science
An Introduction to Islamic Faith and Thought
Living in the Shade of Islam
Living the Ethics and Morality of Islam

TÜRKÇEYE ÇEVİRİ YAPTIĞI ESERLERİNDEN BAZILARI

Hacc (Ali Şeriati'den)
Marksizm ve Diğer Batı Düşünceleri (Ali Şeriati'den)
Hz. Hüseyin: Bir Uyarı, Bir Sembol
İnsanın Kökeni Nedir (Maurice Bucaille'dan)
İslam ve Modern İnsanın Çıkmazı (S. Hüseyin Nasr'dan)
Üç Müslüman Bilge (S. Hüseyin Nasr'dan)

İNGİLİZCE'YE ÇEVİRİ YAPTIĞI ESERLERİNDEN BAZILARI

Muhammad: Messenger of God (Fethullah Gülen'den)
The Essentials of Islamic Faith (Fethullah Gülen'den
Pearls of Wisdom (Fethullah Gülen'den)
Key Concepts in the Practice of Sufism (4 cilt - Fethullah Gülen'den)


Haberle İlgili Yorumlar


Bu haberle ilgili yorumunuzu yazın:
Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.