8 Şubat 2014 Ehliyet Sınav Sonuçları - 8 Şubat 2014 Ehliyet Soru ve Cevapları

12 Şubat 2014 08:16

Milli Eğitim Bakanlığı Ehliyet Sınav Soruları Açıklandı mı? Ehliyet Soruları ne zaman açıklanacak? 8 Şubat ehliyet sınavı soru cevapları hangi tarihte yayınlanacak? İşte detaylarıyla..

8 Şubat 2014 Ehliyet Sınav Sonuçları - 8 Şubat 2014 Ehliyet Soru ve Cevapları

Milli Eğitim Bakanlığı EHLİYET SINAV SORULARI Açıklandı mı? EHLİYET SORULARI ne zaman açıklanacak? 8 Şubat ehliyet sınavı soru cevapları hangi tarihte yayınlanacak? İşte detaylarıyla..

08 SUBAT 2014 TARİHLİ MOTORLU TAŞITLAR SÜRÜCÜ ADAYLARI SINAVI SORULARI VE CEVAP ANAHTARI

A1-A2 Sınıfı Soruları ve Cevap Anahtarı

B Sınıfı Soruları ve Cevap Anahtarı

C-D-E Sınıfı Soruları ve Cevap Anahtarı

H Sınıfı Soruları ve Cevap Anahtarı

Yeni Müfredat Soruları ve Cevap Anahtarı 

MEB EHLİYET SINAVI bitti. MEB EHLİYET SINAVI SORULARI CEVAPLARI burada olacak. MEB EHLİYET sınav soru ve cevapları henüz verilmedi. MEB 8 ŞUBAT EHLİYET SINAVI yapıldı. MEB Ehliyet sınavı soruları ve cevapları ne zaman açıklanır? MEB Ehliyet sınav soru ve cevap anahtarı açıklanır açıklanmaz burada olacaktır.Adaylar ter dökecek.Yeni ehliyet sınavı bugün 8 Şubat’da düzenlenecek. Adaylarlar merakla ehliyet sınav giriş yerlerini merak ediyor derken sınav günü geldi çattı.Sınav yerleri MEB’in sitesinden duyurulmuştu.

MEB Ehliyet sınavı bugün yapılıyor. MEB Ehliyet sınavı soruları ve cevapları ne zaman açıklanır? MEB Ehliyet sınav soru ve cevap anahtarı açıklanır açıklanmaz burada olacaktır.Adaylar ter dökecek.Yeni ehliyet sınavı bugün 8 Şubat ’da düzenlenecek. Adaylarlar merakla ehliyet sınav giriş yerlerini merak ediyor derken sınav günü geldi çattı.Sınav yerleri MEB’in sitesinden duyurulmuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecek olan Motorlu taşıt sürücü aday sınavı 8 Şubat’da gerçekleştirilecek.

EHLİYET SINAVI SORULARI VE CEVAPLARI 

Ehliyet sınav soru ve cevapları MEB resmi sitesinde açıklayacaktır. MEB açıklar açıklamaz sizinle paylaşacağız.

MEB EHLİYET SINAVI son olarak 24 Ağustos’ta yapılmıştı. Ağustos ayında düzenlenen sınavın sonuçları Eylül ayında açıklandı. Yeni ehliyet sınavı 8 Şubat ’da. 8 Şubat Ehliyet sınav sonuçları açıklanma tarihi daha önceden Milli Eğitim Bakanlığı ’nın sınav takviminde duyurulmuştu. Bu sene MEB Ehliyet sınav sonuçlarının açıklanma tarihlerini geçen seneye göre çok hızlı bir şekilde açıklamaktadır.

8 Şubat Ehliyet sınav sonuçları 8 Şubat 2014günü MEB tarafından açıklanacaktır. Ehliyet sınav sonuçları açıklanma tarihi genellikle ehliyet sınav takvimindeki tarihe uymaktadır. Bazı sınav sonuçlarında sadece 1-2 gün sarkma olduğu görülmüştür.

SINAV GİRİŞ BELGESİ 

a. Sınav giriş belgesi fotoğraflı olup söz konusu belgede adayın salon ve kimlik bilgileri yer alır. Salon bilgilerinde adayın sınava gireceği sınav bölgesi (il/ilçe), bina, salon, sıra ve adres bilgileri yer alır. 

Aday, fotoğraflı sınav giriş belgesinde belirtilen sınav bölgesinde, binada, salonda ve sırada sınava girecektir. Ancak, olağanüstü durumlarda (doğal afet, yangın, vb.) Bölge Sınav Yürütme Komisyonunun teklifi ve YEĞİTEK Ölçme Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığının uygun görüşü ile adayın sınav yeri değiştirilebilir. 

b. Her sınav için yeniden düzenlenen sınav giriş belgesinde MTSK’nın adı ile sınav tarihi, saati, sınava gireceği dersler ve kaçıncı sınav hakkını kullandığı, sınava gireceği sürücü belgesi sınıfı ve dikkat bölümleri yer alır. Kimlik bilgilerinde adayın T.C. kimlik numarası, adı-soyadı, baba adı, doğum yeri ve tarihi bulunur. 

c. İlçe milli eğitim müdürlüğü, MTSK müdürlükleri tarafından Özel MTSK Modülünden fotoğraflı olarak alınacak olan sınav giriş belgesi ile ilçe millî eğitim müdürlüğü İLSİS veri tabanındaki fotoğrafın uyumunu kontrol ettikten sonra fotoğrafın üzerini kapatmayacak şekilde sınav giriş belgesini mühürleyecektir. MTSK Müdürlüğü de sınav giriş belgesini mühürleyerek imza karşılığı adaya teslim edecektir. Böylece fotoğraflı sınav giriş belgesi üzerinde iki adet mühür bulunacaktır. 

d. Adaylara ayrıca fotoğraflı sınav giriş belgesi gönderilmeyecektir. 

e. Adayın sınavdan önce sınava gireceği binaya giderek, sınav salonunu görmesi önerilmektedir.

EHLİYET SINAVI DEĞİŞİYOR

Türkiye’de trafik kaza sayılarının ve ölümlü kaza oranlarının Avrupa ülkelerine göre fazla olması üzerine Avrupa ülkelerindeki ehliyet sınav sistemini inceleyen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı Kılavuzu’nda köklü değişiklikler yaptı.

2013’ten itibaren bütün motorlu taşıt sınavları yeni kılavuza göre yapılacak. Ehliyet sınavındaki yazılı soru sayısı azaltılarak pratik ağırlıklı hale getirildi. Sorular ve sınav süreleri yarıya indirildi. Yılda 6 kez yapılan sınav sayısı da 7’ye çıkarıldı.

SORU SAYISI AZALDI

Otomobil, minibüs veya kamyonet kullanmak isteyenlerin aldığı “B” ehliyeti için yapılan sınavda soru sayısı 120’den 60’a indirilirken, sınav süresi 75 dakikaya düşürüldü. Bu çerçevede ehliyet sınavında İlk Yardım Bilgisi dersinden adaylara sorulan soru sayısı 30 iken 15’e, Trafik ve Çevre Bilgisi dersinden sorulan soru sayısı 50’den 25’e, Motor ve Araç Tekniği dersinden sorulan soru sayısı da 40’dan 20’ye çekildi.

Motorlu bisiklet ve motosiklet kullanacakların aldığı A1-A2 ehliyet sınıfı sınav sorusu 90’dan 45’e düşürülürken, süre de 120’den 60 dakikaya indirildi. Kamyon, Çekici ve Otobüs kullanmak isteyenlerin aldığı ‘C-D-E’ türü ehliyetlerinde ise sınav sorusu 120’den 60’a, yapılma süresi de 150’den 75 dakikaya çekildi. Özel tertibatlı olarak, imal, tadil veya teçhiz edilmiş motosiklet veya otomobil türünden araçları kullanan hasta veya engellilerin aldığı ‘H’ sınıf ehliyet sınav soruları da 80’den 40 indirilirken, süresi de 100’den 50’ye düşürüldü.

Yeni Ehliyet ve Kimlik kartları ne zaman değiştirilecek.İçişleri Bakanı Güler, çipli kimlik kartlarının yılbaşından itibaren 3 yıl içerisinde bütün vatandaşlara dağıtılacağını bildirdi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, AA muhabirine, Bakanlığının yürüttüğü önemli projeler arasında yer alan çipli nüfus cüzdanının, uluslararası standartlara uygun ve çok gelişmiş güvenlik ögelerini içeren kimlik kartları olduğunu söyledi.

Türkiye’deki bütün nüfus kimlik kartlarını 3 yılda değiştirmeyi planladıklarını anlatan Güler, "2014’ten itibaren başlayacak, 3’te biri 2014, 3’te biri 2015 ve 2016 olmak üzere her yıl 25-30 milyon aralığında, yeni ürettiğimiz nüfus cüzdanlarını dağıtmış olacağız" dedi.

Güler, Nüfus Kanunu’nda uluslararası standartları öngören bir değişikliğe gidilmesinin planlandığını dile getirerek, çalışmaları en kısa zamanda tamamlayıp, Bakanlar Kuruluna sunmayı amaçladıklarını ifade etti. 

YENİ SÜRÜCÜ BELGELERİ

Bakan Güler, sürücü belgelerinin de şekil, içerik ve güvenlik unsurları açısından AB kriterlerine uygun hale getirildiğini anlattı.

Sürücü belgelerinin tek merkezden basımı için Gölbaşı’ndaki Emniyet Genel Müdürlüğü tesislerinde bir baskı merkezi oluşturulduğunu dile getiren Güler, "Bastırılan hüviyetler, aynı zamanda barkod niteliği de taşıyacak, bunlarda çip yok, barkod var. Bunlar kimliklendirilerek şahısların adreslerine gönderilecek" diye konuştu. 

"EMNİYET KENDİ ALANI İÇİNE ÇEKİLSİN GAYRETİ İÇİNDEYİZ"

Güler, uzun süredir bürokrasideki iş ve işlemlerin azaltılması ve bununla ilgili mevzuatın düzeltilmesi çalışmalarının yapıldığını bildirdi.

Pasaport verme işleminin, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredileceğini, bununla ilgili tesislerin hazırlandığını ifade eden Bakan Güler, "Önümüzdeki günlerde yapacağımız bir idari düzenlemeyle pasaportların verilmesini de Nufüs ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğüne vermiş olacağız. 2014’te başlayabileceğimizi umuyorum" dedi.

KORUMA MEMURLUĞU

Bakan Güler, hassas yerlerin, binaların, tesislerin, kişilerin korunmasıyla ilgili emniyet hizmetleri sınıfı içerisinde "koruma memurluğu" adı altında yeni bir sınıf oluşturduklarını hatırlattı. Bu konudaki çalışmalarını tamamladıklarını belirten Güler, Bakanlar Kurulu’na sunmayı planladıklarını bildirdi. 

Güler, "Bizim niyetimiz yıl sonuna kadar, tabii bütçe görüşmelerindeki takvimi de dikkate alarak en kısa zamanda, Bakanlar Kuruluna sunarak, kanunlaştırmak istiyoruz. Hemen 2014’ün başından ilk fırsatta 4 aylık bir eğitim, 2 aylık da tatbiki bir eğitim olmak üzere ilk planda 10 bin kişiyi bir yıl içinde düşünüyoruz. Maaşları polislerden çok az farklı olacak. Arkadaşlarımız 6 yıllık başarılı görev sürelerini bitirirlerse polis de olabilecekler" dedi.

Ehliyet Sınavına giren olan bütün sürücü adaylarına başarılar dileriz. 

ADAYLARINSINAVA GİRECEĞİ MERKEZLER NASIL BELİRLENECEKTİR?

Motorlu taşıtlar sürücü adayları sınavı 81 ilmerkezinde yapılmakta olup, adaylar kayıtlı oldukları kursların ilmerkezlerindeki sınav yapılacak binalara bilgisayar ortamında rasgeleyerleştirilecektir.

SINAV GİRİŞYERLERİ NASIL ÖĞRENİLECEKTİR?

Adayların sınavagireceği; sınav merkezi, bina ve salon bilgileri sınavdan bir haftaönce www.gelisimsurucu.com adresinde yayınlanacaktır.Adaylar bu adresten T.C. kimlik numaralarını veya ad ve soyadı girereksınava giriş yerlerini öğrenebilecektir.
Ayrıca, adaylar kayıtlıoldukları kurs müdürlüklerinden de sınav yerlerini öğrenebileceklerdir. Kursmüdürlüklerince adaylara sınav giriş yeri bildirim belgeleri düzenlenecek veadaylara sınavdan önce dağıtılacaktır..
Adaylar sınavdan en az bir günönce sınava gireceği binayı ve salonu göreceklerdir.

ADAYLAR SINAVA GİRERKEN YANLARINDA NELERBULUNDURACAKLARDIR?

a. Fotoğraflı Sınav Giriş Belgesiile birlikte nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesinden birini (Herikisi de soğuk damgalı olacak) (Kurumların kimlik kartları, sigorta kartı,evlenme cüzdanı v.b. kimlikler kabul edilmez)
b. En az iki adet koyusiyah ve yumuşak kurşun kalem,
c. Kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşaksilgi,

ADAYLAR HANGİ DERSLERDENSINAVA GİRECEKLERDİR?

3.4.1. İlk defa sınava girecekadaylar;
A1 – A2, B, C, D, E, F, G sertifika türlerinde;
İlk YardımBilgisi, Trafik ve Çevre Bilgisi ile  Araç Tekniği Bilgisinden,
Hsertifika türünde;
İlk Yardım Bilgisi,Trafik ve Çevre Bilgisinden ve AraçTekniği Bilgisinden,
3.4.2. Sertifika Farkı için;
Mevzuatındabelirtilen derslerden sınava gireceklerdir.
3.4.3. Daha önce sınava girenve başarısız olan adaylar;
başarısız oldukları derslerden sınavagireceklerdir.

SINAVDA KAÇ SORUSORULACAK VE NE KADAR SÜRE VERİLECEKTİR?

Trafik ve Çevre Bİlgisi: 27 Soru
İlkyardım bilgisi :13 Soru
Araç Tekniği :10 soru

Sertifikatürlerine göre sınavda sorulacak soru adedi ve sınav süresi aşağıdakitabloda olduğu gibidir.

SERTİFİKATÜRÜ İLK YARDIM BİLGİSİ TRAFİK VE ÇEVRE BİLGİSİ ARAÇ TEKNİĞİ SINAVSÜRESİ
A1 – A2 ............................  50               60dakika
B ........................................ 50               60dakika
C – D – E ..........................50               60dakika
F – G ................................. 50               60dakika
H .......................................  50               60dakika

- Ehliyet sınavlarında yanlış doğru götürmez.

SINAVINUYGULANMASI

Motorlu Taşıtlar Sürücü AdaylarıSınavları; girişte verilen sınav takviminde belirtilen tarihlerde yapılacakve bu sınavlar sabah saat 11.00’de başlayıp, tek oturumdagerçekleştirilecektir. Kimlik kontrollerinin ve salonlara yerleştirmeninzamanında yapılabilmesi için adayların en geç 10.30’da sınava girecekleribinada hazır bulunmaları zorunludur. Sınav başlama saati olan 11.00 densonra hiçbir aday kesinlikle sınava alınmayacaktır. Adaylar kendi sıranumarasında ve aynı hizada oturacaklardır. Gerekli kimlik kontrolleri veyerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra, salon başkanı sınavda uyulacakkuralları adaylara hatırlatacak ve adayların cevap kağıtlarını dağıtacaktır.Adaylar, cevap kâğıtlarındaki bilgilerin kendilerine ait olup olmadığınımutlaka kontrol edecekler; kendilerine ait değilse, değiştirilmesi içinsalon başkanına başvuracaklardır. Salon görevlileri test kitapçıklarınıdağıttıktan sonra adaylar; test kitapçıklarının üzerindeki ilgili yerleridolduracaklar, test kitapçığının sayfalarında eksik veya hatalı baskı olupolmadığını, sayfa numaralarını kontrol edeceklerdir. Eksik ve hatalı sayfaolduğunu saptadıklarında değiştirilmesi için salon başkanınabaşvuracaklardır.

Sınav başladıktan sonra adayların ilk 1saat (tek dersten sınava girenler 60 dakika) içerisinde sınav salonunu terketmeleri yasaktır.

Adayların;

• Çağrı cihazı,telsiz, cep telefonu vb. haberleşme araçları ile cep bilgisayarı, saatfonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saat vb. her türlü bilgisayar özelliğibulunan cihazlar ve müsvedde kâğıdı, defter, kitap, sözlük, hesap cetvelivb. araçlar getirmeleri,
• Sınav süresince; konuşmaları, kopya çekmelerive kopya vermeleri, sınav başladıktan sonra sınav görevlileri ilekonuşmaları, birbirlerinden kalem, silgi gibi şeyleri alıp vermeleri,başkalarını rahatsız edecek şekilde bir şeyler yiyip içmeleri, sigaraiçmeleri ve sınav düzenini bozacak şekilde davranışlarda bulunmaları,yasaktır.
• Bu yasaklara uymadığı her hangi bir yolla saptanan adaylarınsınavları iptal edilecek ve sınava devam etmelerine izin verilmeyecektir.Ancak sınav görevlileri, diğer adayların dikkatini dağıtmamak, zamankaybetmelerine yol açmamak açısından gerekli görürlerse kural dışıdavranışlarda bulunanlara, sınav sırasında uyarıda bulunmayabilirler. Bugibi adayların kimlikleri ve kusurları bir tutanakla tespit edilecek veadayın cevap kağıdına eklenecektir. Bu durumdaki adayların sınav evrakıgeçersiz sayılacak, sınav sonucu gönderilmeyecektir.

ADAYLARIN SINAVDA DİKKAT ETMELERİ GEREKENHUSUSLAR

1. Test kitapçığınızı kontrol ederek; eksikveya baskı hatası var ise salon görevlilerinden değiştirilmesini isteyiniz.Cevap kağıdı üzerine yapacağınız işaretlemeleri sadece kurşun kalemleyapınız.

2. Size verilen cevap kâğıdında yazılı olan T.C. kimliknumarası, adı, soyadı gibi bilgilerin size ait olup olmadığını kontrolediniz. Bilgilerinizde hata varsa salon görevlilerine söyleyerek tutanaktutulmasını isteyiniz. Adınıza düzenlenmiş cevap kağıdı bulunmuyorsa veyacevap kağıdınız kullanılamayacak şekilde bozuksa, size verilecek olan yedekcevap kağıdına, kimliğinizle ilgili bilgileri ve sertifika türünü salonbaşkanının açıklamalarına göre yazınız.

3. Yanınızda; karalamakâğıdı, ders notları, telsiz, çağrı cihazı, cep telefonu, radyo vb. araçlarıgetirmeyiniz. Bu araçlarla sınava alınmayacağınız gibi bu araçların sınavanında yanınızda bulunduğunun tespiti halinde sınav kurallarını ihlalettiğinizden dolayı sınavınız geçersiz sayılacaktır.

4. Cevapkâğıdınızdaki imza bölümünü imzalayınız. Cevap kâğıdı üzerindeki bilgilerdeelle düzeltme yapmayınız. Bir hata varsa salon görevlilerine söyleyerektutanak tutmalarını sağlayınız. Cevap kağıdında bulunan “bu bölümedokunmayınız” bölümüne hiçbir şekilde işaretleme yapmayınız. Cevapladığınızderse ait sütunda ilgili soru numarasını bulup uygun seçeneğikodlayınız.

5. Her sürücü belgesi türünün Y ve Z olmak üzere iki ayrıkitapçığı vardır. (Gerektiğinde kitapçık türü 4’e (dörde)çıkarılabilecektir.) Cevap kağıdında kodlanmış olan kitapçık türü ile sizeverilen kitapçık türünün aynı olup olmadığını kontrol ediniz, aynı değilsesalon görevlilerinden kitapçığınızın değiştirilmesini isteyiniz.

6.Cevaplarınızı, test kitapçığının kapağında belirtilen örnekte olduğu gibi,yuvarlağın dışına taşırmadan cevap kâğıdındaki ilgili bölümü bularakişaretleyiniz. Hangi dersin sorularını cevaplandırıyorsanız, cevap kağıdındabu derse ait sütunun altındaki soru numarasını bularak, size göre doğru olanseçeneği kodlayınız. Yanlış kodlamalarınızı düzeltirken yuvarlağın içinitemizce siliniz.

7. Soru sayısı ve sınav süresi test kitapçığının önkapağında bulunmaktadır.

8. Her sorunun 4 (dört) seçeneği vardır. Buseçeneklerden sadece bir tanesi doğru cevaptır. Çift işaretlenmiş cevaplaryanlış cevap olarak değerlendirilecektir.

9. Cevaplarınızpuanlanırken her doğru cevaba puan verilecek, yanlış cevaplarınız dikkatealınmayacaktır.

10. Sınav süresince cevap kâğıdınızın başkalarıncagörülmesine izin vermeyiniz. Başkasının kâğıdına bakmayınız. Bilgisayarortamında kopya analizi yapılacağından, ikili ve toplu kopya çektiğianlaşılan adayların sınavı geçersiz sayılacaktır.

11. Sorularaverdiğiniz cevapları herhangi bir şekilde almanız yasaktır. Bu kuralauymayanların sınavı geçersiz sayılacaktır.

12. Sınavınız bittiğindecevap kâğıdını ve test kitapçığını sıranın üzerinde kesinlikle bırakmayınız.Bunları salon görevlilerine teslim ederek, salon aday yoklama listesindeadınızın karşısındaki ilgili sütunu imzalayınız.

CEVAP K&ACİRC;ĞIDI

• Sorukitapçığındaki soruların tamamı çoktan seçmeli tipte sorulardır. Her soruiçin 4 farklı seçenek verilmiş olup, bunlardan yalnızca 1 tanesi doğrucevaptır. Adayın yapacağı iş, her sorunun doğru cevabını bularak cevapkâğıdına işaretlemekten ibarettir. Cevaplar işaretlenirken yumuşak uçlukurşun kalem kullanılması, cevap kâğıdında ayrılan yerin dışarıyataşırılmadan karalanıp doldurulması gerekmektedir. Bir soru için birden çokcevap verilmiş ise, o soruya verilen cevap yanlış sayılır. Bir soruyaverilen cevabın değiştirilebilmesi için yanlış konulmuş işaretin temiz birşekilde silinmesi gerekir. Cevap kâğıdını okuyan optik okuyucu iyisilinmemiş işareti de okuyabilir ve bir soruya birden çok cevap verildiğinikabul ederek cevabınızı yanlış cevap olarak sayabilir. Bu nedenle yumuşakuçlu kurşun kalem ve kaliteli bir silgi kullanmaya özellikle dikkatedilmelidir. Soru kitapçığına işaretlenen cevaplar, cevap kâğıdınaişaretlenmediği takdirde işleme alınmaz.

Örnek:

Trafik ve Çevre Bilgisi Testi
Soru 2.Yerleşim yerleri içindeki yollarda, aksine bir işaret bulunmadıkçaotomobiller için azamî hız saatte kaç kilometredir?

A)80 B) 70 C) 60D) 50

Bu sorunun doğru cevabı “D” seçeneğindebulunduğundan, cevap kâğıdında Trafik ve Çevre Bilgisi Testi sütununda 2numaralı soruya ayrılan satırda, içinde “D” harfi bulunan kutucuk dışarıyataşırılmadan karalanacaktır.

SINAV ESNASINDA VE SINAV SONUNDA NELER TESLİMEDİLECEKTİR?

Adaylar, Sınava Giriş Belgesi ilebirlikte nüfus cüzdanı, (pasaport veya sürücü belgesi) ve sınav yeribelgesini sınav süresince sıranın üzerinde bulunduracaklardır. Salongörevlileri adayların tek tek kimlik kontrollerini yapacaklardır. Adaylar,sınav bitiminde soru kitapçığı ile cevap kâğıdını mutlaka salongörevlilerine teslim edecek ve salon yoklama tutanağını imzalayacaklardır.Adaylar, isterlerse salon görevlilerinin sınav evrakını, güvenlik torbasınakoymalarını ve ağzını yapıştırmalarını izleyebilirler. Salon görevlileri,cevap kâğıtları, test kitapçıklarını sıraların üzerine bırakılmasınıisteyebilirler. Bu durum, adayın cevap kâğıdının sıranın üzerinden yeredüşüp unutulmasına sebep olabilir. Bu nedenle adaylar, cevap kâğıdını vesoru kitapçığını doğrudan, salon görevlilerine teslim edeceklerdir. Hersalona ait sınav evrakı, salon görevlilerince toplanarak güvenlik poşetinekonulup kapatıldıktan sonra bina sınav komisyonuna teslim edilir. Bina sınavkomisyonu, salonlardan gelen güvenlik poşetlerini ait oldukları özelkutulara koyarak seri numaralı kilitler ile kapatır ve görevli kuryeleretutanakla teslim eder.

SINAVHANGİ DURUMDA GEÇERSİZ SAYILACAKTIR?

ÖlçmeDeğerlendirme ve Açıköğretim Kurumları Daire Başkanlığında her salona aitsınav evrakı paketi tek tek açılır, içinden çıkan belgeler tek tek sayılırve eksikler bir tutanakla tespit edilir. Cevap kâğıdı ve soru kitapçığıeksik çıkan adayın sınavı geçersiz sayılır.
Ayrıca;
- kopya alma veyaverme girişiminde bulunan,
- kendine ait olmayan cevap kâğıdıkullanan,
- cevaplarını soru kitapçığına işaretleyip cevap kâğıdını boşbırakan,
- sınav kurallarına uymadığı tespit edilen,
- sorukitapçığını ve/veya cevap kağıdını teslim etmeyen,
adayların sınavıgeçersiz sayılır.
Eksik belgeleri olduğu hâlde salon görevlilerinceyanlışlıkla sınava alınan adaylar ile salon yoklama listelerinde ismiolmadığı hâlde sınava alınan adayların durumu incelenir, il sınav yürütmekurulunca yedek salonda sınava girmesi uygun olanların haricindekilerinsınavı geçersiz sayılır.

ADAYLARCA İŞARETLENEN CEVAP K&ACİRC;ĞITLARI ÜZERİNDE NE GİBİİNCELEMELER YAPILIR?

Sınava giren adayların testsorularına verdikleri cevapların dağılımları ve aldıkları puanlar bilgiişlem yöntemleri ile incelenecektir. Bu incelemelerden elde edilecekbulgular değerlendirilecek, ikili veya toplu kopya çekildiği sonucunavarılması durumunda, kopya eylemine karıştığı belirlenen adayların cevaplarıiptal edilecektir. Bu incelemede ayrıca istatistiksel yöntemler kullanılaraktest puanlarının geçerliliği araştırılacak, geçerli bulunmayan puanlar iptaledilecektir. Bu nedenle adayların kopya çekme girişiminde bulunmamaları,kendilerine kopya vermek isteyenleri engellemeleri ve kendilerinden kopyaçekilmesini engellemek için cevap kâğıtlarını başkalarının göremeyeceğişekilde tutmaları ve birbirlerinin sırtını görecek şekilde oturmalarıgerekmektedir.

SINAVLA İLGİLİDİĞER HUSUSLAR

a. Bu sınava katılmak için adaybilgilerinin doğru ve eksiksiz olarak girilmiş olması ve başvuru işlemininzamanında yapılmış olması gerekmektedir.
b. Adayların sınavla ilgili hertürlü yazışmalarda adını, soyadını, aday numarasını ve açık adresiniyazmaları gerekmektedir. Bu bilgilerden herhangi birinin eksik olmasıhalinde dilekçeleri işleme konulmayacaktır.

DEĞERLENDİRME

Adaylarıncevap kâğıdı iki adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyleokutulur. Adayların derslere göre sorulara verdikleri doğru cevap sayılarıtespit edilir. Yanlış cevaplar dikkate alınmaz. Tespit edilen doğru sayılarıdikkate alınarak her bir ders için 100 üzerinden puanlarhesaplanır

SINAV TARİHİAÇIKLANMA TARİHİ

12 Ocak 2014 Pazar 22Ocak 2014
08 Şubat 2014 Cumartesi 17 Şubat 2014
08 Mart 2014 Cumartesi18 Mart 2014
14 Haziran 2014 Cumartesi 24 Haziran 2014
12 Temmuz 2014Cumartesi 21 Temmuz 2014
09 Ağustos 2014 Cumartesi 19 Ağustos 2014
06Eylül 2014 Cumartesi 16 Eylül 2014
18 Ekim 2014 Cumartesi 28 Ekim2014
06 Aralık 2014 Cumartesi 16 Aralık2014

2014 ehliyetsınav tarihleri

12 Ocak 2014 Pazar
08Şubat 2014 Cumartesi
08 Mart 2014 Cumartesi
14 Haziran 2014Cumartesi
12 Temmuz 2014 Cumartesi
09 Ağustos 2014 Cumartesi
06Eylül 2014 Cumartesi
18 Ekim 2014 Cumartesi
06 Aralık 2014Cumartesi

 


Haberle İlgili Yorumlar


Bu haberle ilgili yorumunuzu yazın:
Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.