6 Kasım 2013 Taşeron İşçilerle İlgili Son Dakika Haberleri! Taşeron işçiler tasarısı son durum ne oldu? Bakan Faruk Çelik ve Ali Babacan ne dedi?

06 Kasım 2013 09:24

Taşeron işçiler tasarısında son durum ne? Özellikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in taşeron işçiler tasarısına son gün olarak 10 Kasım'ı vermesi ve bu tarihe kadar uzlaşma sağlanmasının istenmesi taşeron işçileri tedirgin ediyor.

6 Kasım 2013 Taşeron İşçilerle İlgili Son Dakika Haberleri! Taşeron işçiler tasarısı son durum ne oldu? Bakan Faruk Çelik ve Ali Babacan ne dedi?

Taşeron işçilerin en önemli meselesi, hazırlanan yeni tasarının bir an önce uygulanması olacak. Özellikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in son gün olarak 10 Kasım'ı işaret etmesinin ardından, TAŞERON İŞÇİLER meselesi yavaş yavaş ısınmaya başladı. 10 Kasım tarihine 10 gün kala, TAŞERON İŞÇİLER ile ilgili yeni düzenleme nasıl bir akıbete sahip olacak... TAŞERON İŞÇİLER meselesi son tahlilde bir açmaza girmişken, özellikle tasarıyı Başbakan'a sunmadan önce uzlaşıda direten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yeni yeni öneriler getiriyor. Özellikle uzlaşı olmazsa taşeron işçiler tasarısını parça parça Meclis'e götürmeyi teklif etmesi ve Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın da esnek fon modeli önermesi TAŞERON İŞÇİLERİN son durum haberlerini oluşturuyor. 


TAŞERON İŞÇİLERİN SON UMUDU 10 KASIM

Sorunlarına çare arayan TAŞERON İŞÇİLER ile ilgili yeni bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TAŞERON İŞÇİLERE kadro ve taşeronluk yasası için kritik tarih verdi. Faruk Çelik, "Taraflar yarın bir araya gelecek ve kendilerine 10 Kasım'a kadar süre verdik. Bu yasama yılında, seçimlerden önce sorunu çözme gayretindeyiz." dedi. 


TAŞERON İŞÇİLERLE ilgili uzun süredir çalışma yürüttüklerini anlatan Çelik, sendikalarla, işçilerle, işverenlerle görüştüklerini belirtti. TAŞERON İŞÇİLERİN durumunun birçok sıkıntıyı içinde barındırdığını dile getiren Çelik, "Aldığımız bir karar işçi kesiminin aleyhine, aldığımız bir karar işveren kesiminin aleyhine tablo arz ettiğinden uzlaşmada zorluk yaşıyoruz" dedi.


"10 KASIM'A KADAR SÜRE VERDİK"

TAŞERON uygulamasının emeğin sömürüsüne döndüğünün altını çizen Çelik, "Bunun sürdürülebilirliği yoktur. Mutlaka çözüm bulma konusunda yarın yine taraflar bir araya gelecek ve kendilerine 10 Kasım'a kadar süre verdik. Uzlaşma noktasına geleceklerine inanıyorum. Bu yasama yılında, seçimlerden önce sorunu çözme gayretindeyiz" diye konuştu.


ALİ BABACAN'DAN ESNEK FON ÖNERİSİ

Uzun süredir üzerinde çalışılan ve işçi-işveren kesiminin uzlaşamadığı kıdem tazminatı için Ali Babacan'dan esnek model teklifi geldi. Kıdem tazminatını şu anda çalışanların ancak yüzde 10'unun alabildiğini dile getiren Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yüzde 90'ının bu haktan yararlanamadığına dikkat çekti. Opsiyonlu bir seçenek üzerinde durduklarını ifade ederek şunları söyledi: "İsteyen eskisi gibi devam etsin, yeniler yeni sistemle başlasın. Daha esnek, işçi ile işverenin mutabık kaldığı opsiyonlu bir sistem olabilir. Herkes kendi hesabındaki parayı görecek. İşsizlik Fonu gibi ortak hesap olmayacak. Herkesin kendi şahsî hesabına yatacak primlerden bahsediyoruz. 1 gün çalışsa dahi hesabına yatacak."


ABD'de bir dizi temaslarda bulunan Başbakan Yardımcısı Babacan, Chicago'da bir grup gazeteciye Türkiye ekonomisi ve ABD görüşmeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Babacan'ın üzerinde durduğu öncelikli konulardan biri, yatırım ortamının iyileştirilmesi için hazırlanan yol haritası. Dört ay önce Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu'nda alınan kararların kısa sürede uygulamaya geçirilmesi için düğmeye basıldı. 49 maddelik eylem planının 25'i Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun (EKK) gündemine alınırken, eylem planında yer alan tespitler, yasal ve idari düzenlemelerle çözüme kavuşacak. Konuya ilişkin torba yasa çalışması kısa sürede Meclis'in gündemine getiriliyor. Çalışma kapsamında hem farklı hem de tek bakanlığı ilgilendiren ve yatırımcının şikayet ettiği konular çözüme kavuşturulacak. Eylem Planı'nda yer alan ve büyük bölümü 2014 yılı sonuna kadar tamamlanması öngörülen düzenlemeler arasında Türk Ticaret Kanunu'na ilişkin bazı düzenlemelerin yanı sıra istihdam teşviklerinin iyileştirilmesi de yer alıyor. 49 maddelik planda yer alan diğer konu başlıkları ise şöyle: ÇED sürecinin hızlandırılması, atık depolama sorunun çözümü, Damga Kanunu ve Harçlar Kanunu'nun bazı hükümlerinin gözden geçirilmesi, fikri mülkiyet hakları, KDV iadeleri, İstanbul Tahkim Merkezi Kanun Tasarısı'nın yasalaşması, KOBİ kredilerinde bankacılık uygulamalarının iyileştirilmesi, demiryollarının sanayi bölgelerine götürülmesi, yurtdışına lojistik merkezi kurulması, yabancılara çalışma izni ve ithalat ile ihracat denetim süreçlerinin yeniden tanımlanması. Kurulda alınan kararlar içerisinde birkaç bakanlığı ilgilendiren konular olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, çözümün vakit alabildiğini söyledi. Doğrudan yatırımların geçen yılın altında seyrettiğini ifade eden Babacan, bunun sebebi olarak Avrupa kaynaklı sorunları gösterdi. Yatırımcıya eziyet edilen alanların bulunduğunu dile getiren Babacan, bir an önce engellerin ortadan kaldırılması gerektiğini kaydetti.


Haberle İlgili Yorumlar


GÜLEN: 10 kasımıda bekleriz biz

ZEKAİ: Bitirin bu isi artik biktirdiniz insanlari dalga gecercesine insanlari oyalamak hic yakismiyor partimize yara kan giren olmus kesmektir tek care

Bu haberle ilgili yorumunuzu yazın:
Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.