6 Kasım 2013 Emekli Son Dakika Haberleri - Emekliye Promosyon 80 Liraya Çıktı - Emekliye Promosyon Müjdesi

06 Kasım 2013 09:25

Emekli maaş promosyonu görüşmelerinde 'memurişçi' pazarlığı nedeniyle yaşanan tıkanıklık Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in 'rest' çekmesiyle aşılıyor.

6 Kasım 2013 Emekli Son Dakika Haberleri - Emekliye Promosyon 80 Liraya Çıktı - Emekliye Promosyon Müjdesi

EMEKLİ MAAŞ promosyonu görüşmelerinde 'memur işçi' pazarlığı nedeniyle yaşanan tıkanıklık Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in 'rest' çekmesiyle aşılıyor. Edinilen bilgilere göre, bankalar, 2 milyona yakın MEMUR EMEKLİSİNE promosyon ödenmesine sıcak bakıyor. 8 milyona yakın işçi emeklisine promosyon ödemesi konusunda ise soğuk davranıyor. Bakan Çelik'in görüşmelerde "MEMUR-işçi ayırımı yapılamaz" demesi üzerine bankalar çözüm arayışını hızlandırdı. Görüşmelere katılan Vakıfbank ve Ziraat Bankası'nın promosyon konusunda yıllık azami 80 liraya kadar çıktığı öğrenildi. Nihai tablo kamu bankalarının bağlı olduğu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a sunuldu. Son sözü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan söyleyecek. Edinilen bilgiye göre, uzun zamandır süren promosyon pazarlığının yılbaşından önce noktalanması bekleniyor. 

İYİLEŞTİRME VERİN! 

Pazarlık masasında bankaların ilginç bir öneri getirdiği de belirtildi. Buna göre, bankalar promosyon ödemesini bakanlığın iyileştirme şeklinde emeklilere vermesini önerdi. Ancak bunu Çalışma Bakanlığı kabul etmedi. Emeklilerin maaş ödenmesinin yüzde 80'i kamu bankaları üzerinden yapılıyor. PTT ile birlikte bu oran yüzde 90'ı buluyor. Özellerin payı ise yüzde 10 civarında. 

SGK 120 MİLYAR ÖDÜYOR 

SGK, 10 milyon 459 bin emekli için bankalar aracılığıyla yılda yaklaşık 120 milyar lira maaş ödüyor. Emeklilerin önemli bir bölümü maaşlarını bankamatikle alıyor. Bu nedenle 10 liranın altındaki paralar bankada kalıyor. Ayrıca SGK, emekli maaşlarını önceden bankalara aktarıyor.


Haberle İlgili Yorumlar


Bu haberle ilgili yorumunuzu yazın:
Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.