2013 SBS okul kontenjanları ve 2013 SBS okul puanları

13 Temmuz 2013 10:44

Final Dergisi Dershanesi Rehber Öğretmeni Mustafa Şaşmaz, SBS tercih dönemiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

2013 SBS okul kontenjanları ve 2013 SBS okul puanları

Rehber Öğretmen Şaşmaz, SBS sonuçlarının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, "Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi çerçevesinde, ilköğretim okulları 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı Seviye Belirleme Sınavının sonuçları dün açıklandı. 8. sınıf öğrencilerinin SBS sonuçları, daha önceki yıllarda girmiş oldukları SBS'lere ait sınav sonuçları ve yıl sonu başarı puanlarının 'Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Yönergesi' hükümleri doğrultusunda birleştirilmesiyle elde edilen Ortaöğretime Yerleştirme Puanı(OYP) hesaplandı.

OYP 196 ve üstü olup, tercihte bulunabilecek tüm öğrenciler, yerleştirme işlemleri için tercihlerini (10 tercih hakkı olmak üzere) 1-8 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapabilecek. Elektronik ortamda tercih yapacak veliler, tercihleri http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://e¬okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak yapacak.

Elektronik ortamda tercih yapamayan veliler, tercih ve yerleştirme e-kılavuzunda yer alan 'Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu'nu doldurup imzalayarak, okul müdürlüğüne teslim edecek. Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacak. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylamadan önce yapılacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacak. Tercih başvurusu sadece 1 kez yapılacağından ve başvuru işleminden sonra değiştirilemeyeceğinden, öncelik sırasına ve http://oges.meb.gov.tr ve https://okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan bir önceki yıl okul taban puanlarına dikkat edilerek yapılmalıdır" dedi.

SBS ÖĞRENCİLERİ NASIL ETKİLENİR?

Şaşmaz, açıklamasının devamında şunları kaydetti: "Ayrıca ÖSYM'nin bu yıl aldığı karar ile 2013 YGS-LYS sınavlarında AOBP'nin kaldırılması sonucu liseler arası başarı eşitsizliği de ortadan kaldırılmış oldu. Eski sistemde bireysel öğrenci başarısı lise başarısının gölgesinde kalabiliyordu. Yeni düzenlemeyle AOBP'nin 'A' sı kaldırıldı. Yani sadece ortaöğretim başarı puanı var. Lisenin başarısından gelen ve öğrenciye puan getirisi sağlayan ağırlıklı ortaöğretim kaldırıldı. AOBP'de yapılan değişikler ile beraber katsayı uygulamasının da kaldırılması liselere yönelimleri değiştireceğinden SBS öğrencilerinin lise tercihlerinde bu değişiklikleri gözönünde bulundurması gerekecektir. Liseler arası başarı farkı kalmadığından Anadolu Liselerinin puanları özellikle yüksek puanlı Fen Lisesi ve Öğretmen Lisesinin olmadığı şehirlerde artabilir. Bu değişiklikler göz önüne alındığında belli bir yaşta aile sevgisi ve ilgisinden uzak şehirlerde okuyan öğrenci; psikolojik, fiziksel, zihinsel, bilişsel ve sosyal alanlarda ergenlik ve kimlik bunalımı yaşamaktadır. Oysa yeni sistem lise başarısını değil bireysel başarıyı ortaya çıkardığından öğrenci kendi ailesinin bulunduğu şehirlerde lise öğrenimini sürdürmeyi düşünmelidir."

ÖRNEK HESAPLAMA

2013 SBS'de 6. sınıf YBP'si 100, 7. sınıf YBP'si 100, 8. sınıf YBP'si 100 ve SBS puanı 700 olan öğrenciler OYP'si (100 100 100 700)/2=1000/2=500) 500 olacak.

Örneğin 6. sınıf YBP'si 90, 7. sınıf YBP'si 85, 8. sınıf YBP'si 75, SBS puanı ise 650 olan bir öğrencinin OYP'si (90 85 75 650)/2=900/2=450) 450 olacak.

TESTLERE AİT STANDART PUANLAR

2012 ile 2013 yılı standart puan katsayıları karşılaştırıldığında 2013 yılında uygulanacak SBS'de derslerin ağırlıklarını belirleyen standart puan katsayıları sadece yabancı dilde değiştirildi.

2012 ve 2013 yılında SBS'de derslerin ağırlıklarını belirleyen standart puan katsayılarının karşılaştırması ise aşağıdaki şekilde olacak:

Test - 2012 Katsayı - 2013 Katsayı

Türkçe 4 4

Matematik 4 4

Fen Bilgisi 3 3

Sosyal Bilgiler 3 3

Yabancı Dil 1 2

EK PUAN

2010-2011 öğretim yılında 6. sınıf öğrencilerini kapsayacak şekilde uygulamaya giren "Milli Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistemle Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına Öğrenci Yerleştirme Yönergesi" kapsamında, TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen uluslararası bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavları ile proje yarışmalarında, ulusal elemelerden geçtikten sonra Türkiye'yi temsil etme hakkı kazanmış olan öğrencilere, katıldıkları yılın yıl sonu başarı puanlarına belirlenen oranda ek puan verilecek.

Öğrencilerin, uluslararası bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavları ile proje yarışmalarına katıldıkları yıla ait yıl sonu başarı puanına, yıl sonu başarı puanının, altın madalya alan veya birinci olanlar için yüzde 10'u, gümüş madalya alan veya ikinci olanlar için yüzde 9'u, bronz madalya alan veya üçüncü olanlar için yüzde 8'i, bu etkinliklere katılanlar için de yüzde 7'si oranında ek puan eklenecek.


Haberle İlgili Yorumlar


Bu haberle ilgili yorumunuzu yazın:
Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.