2013 LYS EK TERCİH VE YERLEŞTİRMEYE KAYDI İÇİN GEREKLİ BELGELER

22 Eylül 2013 12:08

ÖSYM'nin gerçekleştirdiği 2013 LYS sonrası ana tercih döneminde LYS tercihlerinden birisine yerleşen adaylar için üniversite kayıtları 6 Eylül günü sona erdi... İlk tercih döneminde her hangi bir üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler için ÖSYM her yıl ek kontenjan kılavuzu yayınlayıp, boş olan üniversite bölümlerinin listesini yayınlamakta...ÖYSM LYS adaylarının beklediği ek tercih kılavuzunu 22 Eylül'de açıkladı...

2013 LYS EK TERCİH VE YERLEŞTİRMEYE KAYDI İÇİN GEREKLİ BELGELER

2013-2014 eğitim öğretim yılında ilk tercih döneminde LYS tercihlerinden her hangi birine yerleşemeyen LYS adaylarının merakla beklediği LYS EK YERLEŞTİRME TERCİH KONTENJAN KILAVUZUnun ÖSYM tarafından açıklanması bekleniyordu. ÖSYM LYS adaylarının merakla beklediği LYS Ek Tercih Kılavuzunu 22 eylül tarihinde açıkladı...


ÖSYM EK TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

2013 LYS EK TERCİH VE YERLEŞTİRMEYE KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER:

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı

suretleri ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr İnternet adresinde görülebilecektir.


Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite

rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.

Anadolu Üniversitesi merkezi açık öğretim programlarını kazanan adayların, kayıt işlemleri ve kayıt tarihi için Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne başvurmaları gerekmektedir.


Kazanan adayları gösteren fotoğraflı sınav sonuçları adayların yerleştirildikleri yükseköğretim

programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ÖSYM tarafından elektronik ortamda gönderilecektir.

KAYITLA İLGİLİ ÖNEMLİ NOTLAR:

a) Adayların kayıt için bizzat başvurmaları gerekmektedir. Posta ile kayıt yapılmaz.

b) Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmez. Ancak aslının getirilmesi suretiyle üniversite tarafından onaylı örneği kabul edilir.

c) Belgeler eksik ise kayıt yapılmaz.

d) Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.

e) Yükseköğretim kurumları, kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilir.

f) Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri

yapmaya yetkilidir.

2013-ÖSYS sonucunda herhangi bir yükseköğretim programına yerleşmeleri durumunda bu adayların kayıtları yapılacaktır.

Ancak, bu durumdaki adayların askerlikleri tecil edilmiş ise askerlik tecil sürelerinin bitimine kadar kayıt hakkı kazandıkları programda eğitime devam edebilecek, tecil sürelerinin sona ermesi halinde askerlik erteleme haklarını kaybettiklerinden bu durumdaki adayların kayıtları dondurularak, askerlik hizmetlerini yaptıktan sonra eğitime devam edebileceklerdir.

LYS EK TERCİH YERLEŞTİRME TABLO 4 İÇİN TIKLAYIN

LYS EK TERCİH KILAVUZU AÇIKLANDI

2013 LYS EK YERLEŞTİRME KILAVUZU ÖSYM tarafından ne zaman yayınlanacak? İşte bu sorunun cevabını 100 binlerce LYS adayı her gün ÖSYM'NİN sitesini ziyaret ederek ya da internet arama motorlarından arayarak ulaşmaya çalışıyor...


ÖSYM YÜZBİNLERCE ADAYIN MERAKLA BEKLEDİĞİ O AÇIKLAMAYI 22 EYLÜL TARİHİNDE SİTESİNDE AÇIKLADI...


2013 ÖSYS YGS ve LYS Sonuçları açıklandı. Adaylar üniversiteli olmak için son bir şans anlamına gelen Ek kontenjanların ne zaman başlayacağını merak ediyor. 2013 LYS EK YERLEŞTİRME KILAVUZU VE KONTENJANLARI hakkında ÖSYM'NİN resmi sitesinden açıklama geldi. LYS ek yerleştirme ve kontenjan kılavuzu yerleştirme sonuçlarından sonra adaylarının 2013-2014 Öğretim Yılı Yüksek öğretim Programlarına kayıtlarını tamamladıktan sonra açıklanıyor ve bu açıklama ÖSYM'den yapıldı.


2013-2014 Öğretim Yılı Yüksek öğretim Programlarına Kayıtları 2-6 Eylül 2013 tarihleri arasında yapıldı.

Bu bilgi esas alındığında 2013 ÖSYS ek yerleştirmelerinin Eylül ayının sonunda yapılabileceği öngörülüyor. Geçen sene Ek tercihler 27 Eylül'de başlamıştı, bu yıl ÖSYM geçen yıla göre biraz daha erken bir tarihte yani 22 Eylül'de LYS ek tercih kılavuzunu yayınladı.

 

2013-2014 öğretim yılı için merkezi yerleştirmede boş kalan, yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan ve 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayımlandıktan sonra açılan yükseköğretim programlarının kontenjanlarına 2013-ÖSYS sonuçlarına göre ÖSYM tarafından ek yerleştirmeler her sene olduğu gibi bu sene de yapılacak ve ÖSYM'NİN sitesinden LYS adaylarına duyurulacak...

Adaylar, 2013-ÖSYS EK YERLEŞTİRME TERCİHLERİni, eylül ayı sonunda ÖSYM tarafından açıklanacak olan başvuru merkezleri aracılığıyla veya internet üzerinden bireysel olarak kendileri yapacaklardır. 

Ek Yerleştirme kurallarına ilişkin bilgiler, 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda yer alacaktır. Adaylar, 2013-ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzu ile Tercih Formuna Eylül ayının sonunda ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir. LYS ek yerleştirmeye dair Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Ek yerleştirme için başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir. Kılavuz basılı olarak dağıtılmayacağından adayların ÖSYM'den yapılan duyuruları takip etmeleri yararlarına olacaktır.


Ek yerleştirme işlemleri, 2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda belirtilen esaslara göre yapılacaktır.


Haberle İlgili Yorumlar


Bu haberle ilgili yorumunuzu yazın:
Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.