Süper Lig Puan Durumu (Spor Toto Süper Lig Haftanın Görünümü ve Maçları)

19 Kasım 2013 09:31

Spor Toto Süper Lig'de son durum. Spor Toto Süper Lig puan durumu. Haftanın maçları - Gol Krallığı - Süper Lig'e genel bakış. Spor Toto Süper Lig tüm detaylar.

Süper Lig Puan Durumu (Spor Toto Süper Lig Haftanın Görünümü ve Maçları)

SÜPER LİG PUAN DURUMU. SPOR TOTO SÜPER LİG'de son durum. İşte Şampiyonluk için kıyasıya bir mücadelenin yaşandığı SPOR TOTO SÜPER LİG'de son görünüm. Spor Toto SÜPER LİG'de PUAN DURUMU.SPOR TOTO SÜPER Lig gol kırallığı yarışı. SPOR TOTO SÜPER LİG'de haftanın maçları. SPOR TOTO SÜPER LİG HAFTANIN FİKSTÜRÜ. SPOR TOTO SÜPER LİG MAÇLAR VE PUAN DURUMU.SPOR TOTO SÜPER LİG haftanın görünümü.

SPOR TOTO SÜPER LİG PUAN DURUMU.

Spor Toto Süper Lig Puan Durumu için tıkla

SPOR TOTO SÜPER LİG GOL KIRALLIĞI

Spor Toto Süper Lig Gol Krallığı sıralaması

SPOR TOTO SÜPER LİG HAFTANIN MAÇLARI

Spor Toto Süper Lig Haftanın Maçları


Spor Toto Süper Lig veya sponsorluk anlaşması gereğince Spor Toto Süper Lig, 1959 yılında Millî Lig adıyla kurulan, şu an Türkiye'nin en üst düzeydeki futbol ligi. Bir sezon içinde 18 takımla oynanan Süper Lig, sezon sonunda üç takımın ligden düşüp bir alt ligden gelen üç takımın yükselmesiyle sürer. Süper Lig, 18 takım ve hissedarların oluşturduğu bir kuruluştur. Ağustos ve Mayıs ayları da dahil olmak üzere dokuz ay süren bir organizasyon olan Süper Lig, 34 hafta ve 306 maçtan oluşur. Karşılaşmalar hafta içi ve hafta sonu yapılır. Süper Lig, Türkiye Futbol Federasyonu'na bağlıdır. 2005 yılında Süper Lig'e Turkcell'in sponsor olmasıyla resmî olarak Turkcell Süper Lig adını alan lig, Turkcell'in sponsorluk anlaşmasının bitmesiyle 2010-11 sezonundan itibaren Spor Toto Süper Lig adını almıştır.Ek olarak UEFA'nın en değerli ligler sıralamasında 6. sırada yer alır.UEFA Şampiyonlar Ligi'ne 2, UEFA Avrupa Ligi'ne 3 takım yollamaktadır. Türkiye Kupası şampiyonu olup ilk 4'e giremeyen bir takım da UEFA Avrupa Ligi'ne katılabilir.

Türkiye Lig'i, SÜPER LİG adını 2002-03 yılında almıştır, fakat Türkiye'de üst düzey futbol 1959 yılından beri oynanmaktadır. Avrupa'da en çok izlenen 6. lig olan SÜPER LİG, aynı zamanda 397.000.000€'luk hasılatıyla Avrupa'da en çok gelir getiren 8. lig durumundadır. Şimdiye dek 67 takımın mücadele ettiği SÜPER LİG'de beş takım şampiyonluk unvanı alabilmiştir. Bu takımlar Beşiktaş, Bursaspor, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'dur. Galatasaray, 19 şampiyonlukla en çok şampiyonluğa ulaşmış olan takımdır.

SÜPER LİG bir önceki sezondan ilk 15 takım ve aynı sezonun bir alt liginden gelen 3 takımla beraber 18 takımla oynanır. Kulüplerin Süper Lig'de mücadele edebilmesi için;

Federasyonun SÜPER LİG için getirdiği kriterleri uygulamak zorundadırlar. Belirlenmiş kriterlerlerden bir veya birkaçının uygulanmaması halinde federasyon söz konusu takımın tecilini iptal edebilir.

SÜPER LİG’e katılacak olan Kulüpler; TFF tarafından düzenlenen “SÜPER LİG Katılım Formu” nu eksiksiz olarak doldurup onaylayarak TFF’nin belirleyeceği tarihe kadar göndermek zorundadırlar. Söz konusu formları TFF’ ye göndermeyen, TFF talimat ve genelgelerine uygun düzenlemeleri yerine getirmeyen Kulüpler SÜPER LİG müsabakalarına katılamazlar.

Tescil edilecek kulüpler, işbu statü ekinde bulunan “Taahhütname” yi vermek ve TFF tarafından belirlenen tescil ve aidat ücretlerini ödemek zorundadırlar.

Bu statü hükümlerine göre 2011-12 sezonunda;

a)SÜPER LİG’e terfi eden kulüplerden alınacak tescil ücreti 500 TL olarak,

b)Tescil edilen kulüplerin TFF’ye ödeyecekleri aidat 250 TL olarak belirlenmiştir.

Kulüpler, SÜPER LİGİ’nde mücadele eden takımından başka, Ümit ve Genç Milli takımların alt yapısını oluşturmak ve kendi alt yapılarını güçlendirmek amacıyla, TFF tarafından belirlenecek esaslar çerçevesinde oluşturulacak alt yapı liglerine Kulüp Lisans Talimatı hükümleri de dikkate alınarak katılmak zorundadırlar.

SÜPER LİGİ’e katılan kulüpler; gelir ve gider cetvellerini, bilançolarını ve gelecek sezonu kapsayan bütçeleri ile Genel Kurul Tutanaklarını yıllık Genel Kurullarında onaylandığı biçimi ile ve ilgili Genel Kurul tarihinden itibaren 30 gün içerisinde TFF’ye sunmalıdır. Herhangi bir kulübün bu yükümlülüğünü yerine getirmemesi veya bu açıdan yanlış yönlendirici bilgi vermesi durumunda bu kulübe bir uyarı verilir ve yetkililerinin hakları askıya alınır.

Kulübün sözü edilen yükümlülüğünü uyarı tarihinden itibaren 30 gün içerisinde yerine getirmemesi durumunda puan silme yaptırımı uygulanır. Kulübün sözü edilen yükümlülüğünü ilave 30 gün içerisinde de yerine getirmemesi durumunda küme düşürülür.

UEFA Kulüp Lisans Sistemi ve TFF’nin Kulüp Lisans Talimatı doğrultusunda SÜPER LİG kulüplerinin:

Sportif Kriterler

Altyapı (Tesis) Kriterleri

Personel ve İdari Kriterleri

Hukuki Kriterler

Mali Kriterler

hususunda gerekli düzenlemeleri ve hazırlıkları yapmaları zorunludur.

Kulüpler Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeleri dışında, profesyonel yönetim şekline sahip olmak ve müsabakaların düzenli şekilde oynanmasını sağlamak amacıyla;

Genel Müdür

Güvenlik Sorumlusu

Stadyum Müdürü

Medya Sorumlusu

Bilet Sorumlusu

Akreditasyon Sorumlusu

Pozisyonlarını görevlendirmek ve bu pozisyonlara ilişkin bilgileri TFF’ye belirlenen süreler içerisinde ibraz etmek zorundadırlar. Yukarıda bahsi geçen görevlilerin farklı kişilerden oluşması ve TFF tarafından sertifika verilmesi zorunludur.


Haberle İlgili Yorumlar


Bu haberle ilgili yorumunuzu yazın:
Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.