18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bizim millet anlayışımızın, milliyet anlayışımızın, milliyetçilik anlayışımızın çerçevesi, sınırları Çanakkale'de çizilmiş, milliyet kavramı Çanakkale'de ruhunu, özünü, kökünü bulmuştur" dedi.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bizim millet anlayışımızın, milliyet anlayışımızın, milliyetçilik anlayışımızın çerçevesi, sınırları Çanakkale'de çizilmiş, milliyet kavramı Çanakkale'de ruhunu, özünü, kökünü bulmuştur" dedi.

Erdoğan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 98. Yıl Dönümü dolayısıyla 18 Mart Stadyumu'nda düzenlenen törende konuşma yaptı.

Şehitler Günü vesilesiyle Çanakkale kahramanlarını, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere vatanı bayrağı için canını veren tüm şehitleri rahmetle, minnetle yad ettiğini belirten Erdoğan, "Allah tüm şehitlerimizden razı olsun, mekanlarını cennet eylesin diyerek bugün bir kez daha tüm şehitlerimize fatihalarımızı, dualarımızı yolluyoruz" dedi.

-"Silinmeyecek büyük bir destan"-

Mehmetçiğin 98 yıl önce Çanakkale'de canıyla kanıyla hiç bir zaman silinmeyecek büyük bir destan yazdığını, bu büyük destanı kahramanlığıyla, fedakarlığıyla, gözü karalığıyla, vatan ve millet sevgisiyle yazdığını ifade eden Erdoğan, "Ancak şunu özelikle bilmenizi isterim ki Mehmetçik, Çanakkale destanını az önce küçük, küçücük Mücahidimizin okuduğu o Çanakkale Şiiri'ndeki inceliğiyle, oradaki o girift heyecan dolu coşkuyla yazdı. En çok da tüm dünyanın mazlumlarının dualarıyla o duaların kabul edilmesiyle o duaların verdiği güçle ilhamla yazdı" dedi.

Kabil'in, Kandahar'ın, Belh'in, İslamabad'ın, Dakar'ın, Bakü'nün, Tebriz'in minberlerinden 1915 yılında Mehmetçik için dualar edildiğini, Saraybosna'nın, Üsküp'ün, Prizren'in, Tiran'ın, Rabat'ın, Tunus'un, Kahire'nin mihrapları önünde Mehmetçik için gözyaşları içinde dualar edildiğini, Mekke, Medine ve Kudüs'te ellerin semaya açıldığını, gözlerden yaş, dillerden dualar döküldüğünü, Mehmetçiğin muzaffer olması için Allah'a yalvarıldığını anımsatan Erdoğan, en doğuda Avustralya'da en batıda Arjantin'de insanların mallarını, canlarını, en önemlisi de dualarını Mehmetçiğe gönderdiklerini söyledi.

-"Dua boyutuyla da son derece önemli"-

Çanakkale Deniz Zaferi'nin birçok boyutuyla olduğu kadar dua boyutuyla da son derece önemli olduğunu, üzerinde son derece dikkatle düşünmeyi gerektirdiğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Sevgili kardeşlerim, şu hususu özellikle vurgulamak istiyor, bunun üzerinde özellikle durmanızı sizlerden rica ediyorum. Bakınız, Çanakkale Zaferi bir etnik kökenin, bir ırkın, bir kavmin zaferi değildir. Çanakkale Zaferi Türkiye'nin, Anadolu ve Trakya'nın olduğu kadar, dünya üzerindeki tüm kardeş milletlerin, kardeş halkların, yeryüzündeki tüm kardeşlerimizin zaferidir. Bu büyük zafer karşısında İstanbul ne kadar sevindiyse inanın Diyarbakır da o kadar sevinmiştir. Bu muhteşem kahramanlık karşısında İzmir ne kadar iftihar ettiyse Beyrut, Şam, Bağdat o kadar iftihar etmiştir. Burada Çanakkale'de kanla yazılan destan Ankara'nın, Trabzon'un, Antalya'nın, Van'ın, Kars'ın, Batman'ın yüreğine nasıl ferahlık verdiyse, inanın en az o kadar Sana'nın, Mogadişu'nun, Hartum'un, Trablus'un, Şam'ın, Halep'in yüreğine de aynı derecede ferahlık vermiştir."

Bu yılın ocak ayında Afrika kıtasının ortasındaki Senegal'e ziyaretini anlatan Erdoğan, bugünün imkanlarıyla uçakla 4 saatte gidilen Senegal'den 1915'de gemilerle buraya asker taşındığını hatırlattı.

Başbakan Erdoğan, hemen hemen tamamı Müslüman olan Senegallilere, "Müslümanlar'ın yanında ve safında savaşmaya götürüyoruz" denilmesine rağmen, bu kişilerin kandırılarak Çanakkale sırtlarına getirildiğini söyledi. Senegallilerin Osmanlı cihan devletini savunacaklarını, Mehmetçik ile omuz omuza savaşacaklarını zannederken Çanakkale'ye, cepheye geldiklerinde düşman sandıkları tarafta okunan ezanları duyunca kandırıldıklarının ve aldatıldıklarının farkına vardıklarını anlatan Erdoğan, "Hemen oracıkta silahlarını bıraktılar ve 'biz Osmanlı'ya karşı savaşmayız, biz Müslüman kardeşlerimize karşı savaşamayız' dediler. Senegallilerin ellerinden silahlarını aldılar. Onları geri cephelere çektiler ve sonra da memleketlerine geri gönderdiler. İşte Çanakkale Deniz Zaferi bunun için önemlidir" diye konuştu.

- "Milliyet kavramı Çanakkale'de ruhunu bulmuştur"-

Çanakkale Zaferi'nin Mehmetçiğin kahramanlığında abideleşen bir zafer olduğunu vurgulayan Erdoğan, aslında bunun sadece Mehmetçiğin değil tüm dünya mazlumlarının zaferi olduğunu belirtti.

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Çanakkale bizim bizim nasıl bir millet olduğumuzu, bizim nasıl bir ve beraber olduğumuzu, kardeş olduğumuzu bize tekrar tekrar anlatan muhteşem bir destandır.

Bizim millet anlayışımızın, milliyet anlayışımızın, milliyetçilik anlayışımızın çerçevesi, sınırları Çanakkale'de çizilmiş, milliyet kavramı Çanakkale'de ruhunu, özünü, kökünü bulmuştur.

Gittiğim her yerde, her şehrimizde, her vatandaşımıza Çanakkale'yi, buradaki destanı, buradaki şehitliklerimizi anlatıyorum. Bakınız 10 yıl öncesine kadar Çanakkale'ye, şehitliklerimize yılda 200-250 bin ziyaretçi geliyordu. Ama şimdi bu rakam 2-2,5 milyona çıktı. Neden? Her yönüyle şehitliğimizin şanına yakışır düzenlemeleri yaptık. Daha da yapıyoruz, yapacağız. Bu rakam inanıyorum ki milyonlarca rakama ulaşacak. Çünkü bizim şehitliklerimiz bizim millet olarak kimliğimizdir, kimlik kartımızdır. Burada tarihin akışını değiştirecek, tarihe yön verecek bir destan yazılırken aynı zamanda bizim millet ve milliyet anlayışımızın da adeta manifestosu yazılmıştır. Ben istiyorum ki bütün Türkiye illeriyle, ilçeleriyle, köyleriyle, yaşlılarıyla gençleriyle gelsinler Çanakkale Şehitliğini ziyaret etsinler. Ben istiyorum ki tüm Türkiye gelsin Çanakkale şehitliklerinde, o şahidelerde, o mezar taşlarında yazan isimleri, oradaki şiirleri okusunlar. Ben istiyorum ki sadece Türkiye değil, Balkanlar'ın, Afrika'nın, Ortadoğu'nun, Orta Asya'nın gençleri, çocukları da gelsinler, onlar da burada dedelerini bulsun, dedelerini tanısınlar."

Muhabir: Ekip

Yayıncı: Selçuk Aval - CANAKKALE